76-erių egiptologas dr. Z. Hawassas, buvęs Egipto Antikos reikalų ministras, socialiniame tinkle turi per milijoną sekėjų. Archeologinių ekspedicijų nuolatinė palydovė yra odinės plačiabrylė skrybėlė – dėl jos mokslininkas pramintas egiptietiškuoju Indiana Jones.
Prieš metus Z. Hawassas sukrėtė pasaulį pareikšdamas, kad tyrinėdamas faraono Tutanchamono kapavietę Luksore, tikėtina atrado, ko gero garsiausios pasaulyje karalienės Nefertitės, gyvenusios prieš tris tūkstančius metų, mumiją.
Nefertitės gyvenimas ir mirtis tebekelia ne vieną klausimą. Iki šiol nėra tiksliai žinoma jos kilmė. Svarstyta, kad po savo sutuoktinio faraono Echnatono mirties ji, trumpam apsimetusi vyru, galėjo perimti jo sostą. Vilniuje mokslininkas pareiškė, jog yra tikras, kad egiptietė nebuvo vien tik grožio etalonu, bet ir po vyro mirties iš tiesų valdė karalystę.
30 naujai atrastų mumijų DNR analizę jis tvirtino pradėjęs būdamas įsitikinęs, kad viena iš jų tikrai priklauso karalienei Nefertitei. Pasak Z. Hawasso, visi tyrimai ir rasti įrodymai byloja, jog po vyro mirties Nefertitė iš tiesų valdė Egipto karalystę.
Tai, kad egiptologo atradimai keičia ilgamečius įsitikinimus, rodo vien tokia detalė, jog mokslininkui pavyko įrodyti, kad kita garsi Egipto valdovė Kleopatra buvo ne afroamerikietė, kaip ilgai iki tol buvo manyta, o makedonietė. Dėl šio atradimo kilo aibė diskusijų.
Viskas prasidėjo nuo Tutanchamono
Pasak dešimtmečiais faraonų paveldą tyrinėjančio mokslininko, įvairūs nuotykiniai filmai sukūrė ir kitą itin gajų, bet klaidingą įsitikinimą, jog neva įžengusieji į faraonų kapus sulaukia mumijų prakeiksmo.
„Taip tikrai nėra. Aš esu gyvas to įrodymas. Apskritai Egiptas yra saugi šalis ir tyrinėjimams, ir nuotykiams. O atrasti tikrai dar yra ką: kol kas mes sugebėjome „iššifruoti” tik 30 proc. visos senovės Egipto istorijos, tad likę 70 proc. – dar laukia savo valandos”, – teigia mokslininkas.
Kalbos apie faraonų prakeiksmą, tariamai pražudantį tuos, kurie drįsta sutrikdyti senovės Egipto mumifikuotų palaikų ramybę, yra jau šimtmečio senumo. Viskas prasidėjo nuo faraono Tutanchamono (valdė 1342–1325 m. per. Kr.) kapo atradimo 1922 m. lapkritį. Dr. Z. Hawasas „The U.S. Sun“ sakė, kad paslaptingoms mirtims yra paaiškinimas – mikrobai, archeologams tiesiog reikia tai įvertinti.
Lordas Carnarvonas, finansiškai rėmęs Tutanchamono kapo paieškos ekspediciją, mirė praėjus penkiems mėnesiams nuo užkrėsto uodo. 1923 m. mirė ir dar keli ekspedicijos dalyviai: amerikiečių finansininkas George'as Jay Gouldas (nuo plaučių uždegimo), Howardas Carteris (nuo Hodžkino ligos)...
Pasak dr. Z. Hawasso, mitą apie faraonų prakeiksmą sugalvojo „London Times“, kuriam, atradus Tutanchanono kapą, lordas Carnarvonas suteikė išskirtines teises.
Tikroji priežastis ta, kad sandariame sarkofage yra mikrobų. Atvėrus sarkofagą, egiptologas prie jo prisiartina ir tik po pusvalandžio, kol patenka gryno oro.
Paslaptis padeda įminti šiuolaikinės techologijos
Per savo daugiau nei pusę amžiaus trukusią archeologinių kasinėjimų karjerą Z. Hawassas padarė daugybę reikšmingų atradimų.
2005 metais jis nuskenavo faraono Tutanchamono mumiją, kas mokslininkams atskleidė daug naujų faktų apie šio 18-mečio faraono sveikatą, gyvenimo būdą ir galimas mirties priežastis. Pavyzdžiui, ilgai manyta, kad faraonas buvo nužudytas, mat galvoje buvo atrasta skylė. Tačiau nuodugnus tyrinėjimas parodė, kad skylė buvo padaryta jau po faraono mirties, tai buvo balzamavimo anga. Tuo tarpu sulaužyti šonkauliai ir frakcijos rodo, kad prieš mirtį jis patyrė traumą, tad galima teigti, jog jaunasis faraonas mirė dėl nelaimingo atsitikimo.
2007 metais, Z. Hawassas padarė trimačius kompiuterinės tomografijos atvaizdus ir susiejęs vienos mumijos individualius fizinius bruožus su jos protėvių bruožais, atrado ilgai ieškotos, vienos įtakingiausių senovės monarchių, Egipto faraonės Hačepsutos mumiją.
Šiuolaikinė archeologija tapo mokslu, kuriame naudojama aibė šiuolaikinių įrenginių, robotu, X-ray, ultragarsą, skenavimo įrenginių, leidžiančių pažvelgti į sarkofago vidų nepažeidžiant mumijos, nustatyti gyvenimo aplinkybės, ligas, kultūrinius aspektus.
Partnerio turinys
Titulinė Andriaus Paulavičiaus nuotr.