Columbus +4,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024
Columbus +4,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024

Pasaulinės žemės ūkio ir maisto produktų kainos: FAO fiksuoja pokytį

2024/04/06


Tarptautinės rinkose brangstantys augaliniai aliejai, pieno produktai ir mėsa kovo mėnesį pakėlė pasaulio maisto prekių kainų lyginamąjį indeksą 1,1 proc. Tai pirmasis padidėjimas per septynis mėnesius, pranešė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Kas mėnesį skaičiuojamas FAO bendras maisto kainų indeksas įvertina penkių biržos prekių grupių – grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių riebalų ir cukraus – kainų vidurkį. Bendras kainų indeksas apskaičiuojamas pagal kiekvienos prekių grupės eksporto vidurkį ir pokyčius pasaulio rinkoje vertinant pagal 2014–2016 m. lygį.

FAO maisto kainų indeksas šių metų kovą siekė 118,3 punkto, t. y. 1,3 punkto (1,1 proc.) daugiau nei vasario mėn. lygis. Pokytį lėmė augalinių aliejų, pieno produktų ir mėsos kainų indeksų padidėjimas, kuris kompensavo cukraus ir grūdų kainų indeksų sumažėjimą. Indeksas, nors ir užfiksavo pirmąjį pakilimą kovo mėnesį po septynis mėnesius trukusios nuosmukio tendencijos, nuo atitinkamos vertės prieš metus buvo nukritęs 9,9 punkto (7,7 procento).

FAO maisto kainų indeksas
Maisto kainų indekso pokytis. Šaltinis: FAO

Augalinio aliejaus kainų indeksas palyginti su vasariu kovo mėnesį ūgtelėjo 8,0 proc. ir, pakilus palmių, sojų, saulėgrąžų ir rapsų aliejų kotiruotėms, pasiekė vienerių metų aukštumas. Tarptautinės alyvpalmių aliejaus kainos pakilo dėl sezoniškai mažesnės gamybos apimties pirmaujančiose šalyse gamintojose ir tvirtos vidaus paklausos Pietryčių Azijoje, o sojų aliejaus kainos atsigavo po daugiamečių žemumų, kurias paskatino didelė biodegalų sektoriaus paklausa, ypač Brazilijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Pieno produktų kainų indeksas augo šeštą mėnesį iš eilės – palyginti su vasariu kainos ūgtelėjo 2,9 proc. Tai lėmė kylančios pasaulinės sūrio ir sviesto kainos.

Taip pat padidėjo mėsos kainų indeksas. Augant tarptautinėms paukštienos, kiaulienos ir galvijų kainoms, palyginti su ankstesniu mėnesiu  jis pakilo 1,7 proc.

Tuo tarpu grūdų kainų indeksas smuktelėjo 2,6 proc. ir yra apie 20 proc. mažesnis nei pernai kovo mėn. Kritimą spaudimas pasaulinėms kviečių eksporto kainoms, kurį lemia tebesitęsianti stipri konkurencija rinkose, pabrėžiant Kinijos atšauktus pirkimus, tarp Europos Sąjungos, Rusijos Federacijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Tuo tarpu kukurūzų eksporto kainos kovo mėnesį šovė į viršų, iš dalies dėl logistinių sunkumų Ukrainoje, o FAO visų ryžių kainų indeksas smuko 1,7 procento dėl sumažėjusios pasaulinės importo paklausos.

Cukraus kainų indeksas nuo vasario mėnesio sumažėjo 5,4 proc. Kritimą daugiausia lėmė 2023–2024 m. pagerintos cukraus gamybos prognozės Indijoje ir derliaus prognozė Tailande.

FAO maisto kainų indeksas
FAO maisto kainų indeksas pagal atskiras prekių grupes. Šaltinis: FAO

 

ŪP portalas su FAO

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis