Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) prezidentas Aušrys MACIJAUSKAS:
„Į LGAA pastabas buvo atsižvelgta, nes ji ir buvo viena iš pakeitimo iniciatorių. Ilgai siekėme to, diskusijos su ŽŪM užtruko kelerius metus. Reikalai pajudėjo tik ministru tapus Kaziui Starkevičiui, o I. Hofmanas pradėtą darbą sėkmingai užbaigė.
Grūdų augintojams svarbiausia, kad būtų įvesta tvarka nustatant grūdų kokybę. Iki šiol buvo dviprasmybių, todėl siekėme, kad ūkininkams būtų sudarytos geresnės galimybės pasinaudoti arbitražiniu mėginiu, arbitražas išimtinai būtų atliekamas Valstybinėje augalininkystės tarnyboje (VAT), o mėginio kokybė nustatoma naudojant tik pamatinius metodus. Tai reiškia, kad nesvarbu, kokiu metodu kokybė buvo nustatyta grūdų supirkimo metu, bet jeigu ūkininkas nesutinka, jis visada gali pasidaryti arbitražinį mėginį ir atiduoti jį ištirti VAT. Šis tyrimas privalomai bus atliekamas tik naudojant pamatinius metodus, pavyzdžiui, išplaunant glitimą rankiniu būdu arba naudojant specialiai glitimui pamatuoti skirtą prietaisą. Tai ir buvo mums svarbiausia, todėl tikimės, kad padidės ūkininkų galimybės gauti teisingą atsakymą.
Yra ir daugiau gerų dalykų. Anksčiau arbitražinį mėginį reikėjo pristatyti per 48 val., dabar – per 72 val., todėl akivaizdu, kad yra palengvinimas. Dar kartą pabrėžta, kad ūkininkai turi teisę dalyvauti paimant mėginį ir kad bus griežčiau kontroliuojama, kaip nustatoma grūdų kokybė. Dažnai pasitaikydavo, kai grūdų drėgmė ar glitimas būdavo matuojami prieš tai jų neišvalius. Dabar aiškiau išdėstyta, kad šiukšles privaloma atskirti prieš matuojant grūdų kokybę. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo smulkmenos, bet už viso to slypi ūkininkų pinigai, kuriuos, esant netobulai tvarkai, jie prarasdavo.
Be to, dažnai atsitikdavo taip, kad grūdų augintojas, pavasarį įsigijęs skolon trąšų iš grūdus superkančios įmonės, atvežęs pirmuosius grūdus rugpjūčio mėnesį negaudavo už juos pinigų. Būdavo išskaitoma skola, nors pagal sutartį turi būti grąžinta, pvz., lapkričio pabaigoje. Taip būdavo piktnaudžiaujama, nes į skolą jau būdavo įskaičiuotos palūkanos iki termino pabaigos. Dabar ūkininkui už grūdus turės būti sumokėta per nustatytą terminą ir jeigu juos atvežė rugpjūtį, tai jau rugsėjo mėnesį turės gauti pinigus. O skolą turės apmokėti kaip ir numatyta sutartyje.
Būdavo ir taip, kad grūdų pardavėjas nori padaryti arbitražinį mėginį, o pirkėjas atšauna: „Aš neturiu maišelių mėginiams supilti.“ Dažnai ir ūkininkas tų maišelių neatsiveža, tikėdamasis, kad pirkėjas jų turės. Dabar numatyta, kad pirkėjas privalės pasirūpinti tais maišeliais.“
Mažeikių r. ūkininkas, LGAA valdybos narys, „No-till“ grupės vadovas Audrius VANAGAS:
„Kol vyko naujų taisyklių derinimai, sulaukta labai daug nepasitenkinimo iš grūdų supirkėjų ir jų asociacijos. Jie priešinosi, nenorėjo keisti tvarkos. Bet dabar atsitiko priešingai – pirkėjams kaip tik turėtų pasitarnauti nauja tvarka, nes visas procesas tampa skaidresnis. Įmonėms bus galimybė pristatyti savo lankstesnę kokybinių parametrų priklausomybę nuo bendro pristatomo kiekio, taip pat ir iš kiekvienos siuntos atskirai. Mes, ūkininkai, norėjome, kad grūdų kokybė būtų vertinama pagal visą sutarties kiekį. Jeigu, pvz., atvežėme 200 t, tai ir kokybė būtų įvertinta bendrai – išvedant kokybės vidurkį. Bet ŽŪM paliko tai susitarti su pačiais supirkėjais.
Dabar akcentuojama, kad nebus įskaitomi pinigai už ūkininkams parduotas trąšas anksčiau laiko, nei numatyta skolos sutartyse. Gerai, kad be ūkininkų sutikimo nebebus galimybės taip elgtis.
Grūdų augintojai naująjį sezoną pasitiks turėdami daugiau galimybių pakovoti dėl savo derliaus kokybės nustatymo. Tikimės, kad laboratoriniai mėginiai bus teisingesni. Tad naujovę vertiname palankiai, ateityje pamatysime, ar dar bus trūkumų ir kokių šioje tvarkoje. Jei ne, tai dar reikės pagalvoti ir apie kitus pakeitimus. Gal ir pačių standartų, kad už grūdus būtų atsiskaitoma vertinant baltymo kokybę ir pagal tai diferencijuoti kainas, nes ikišiolinė situacija netenkino nei grūdų supirkėjų, nei pardavėjų.“
Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) direktorė Dalia RUŠČIAUSKIENĖ:
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. kovo 7 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.