Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Pasauliniame verslumo indekse Lietuva – tarp lyderių

2023/02/17


Šią savaitę pristatyti pasaulio verslumo stebėsenos rezultatai nepalieka abejonių, kad Lietuva yra tarp pasaulio lyderių pagal 2022 m. pasaulinį verslumo indeksą. Pasaulio verslumo stebėseną (angl. Global Entrepreneurship Monitor, GEM) Lietuvoje koordinuoja Vilniaus universiteto Verslo mokykla.

Aukščiausias įvertinimas Lietuvai – už atsaką į pandemijos padarinius

GEM vertinimas parodė, kad pasaulyje verslo sektorius pradeda atsigauti, o nuo 2019 m. mažėjęs verslumas praėjusiais metais rodė augimo tendenciją. Vis dėlto pasaulis išgyvena energetikos krizę, gyvename klimato kaitos, socialinių iššūkių laikotarpiu, prie kurio bandome prisitaikyti, kai kuriuose pasaulio regionuose vėl įsivyrauja skurdas. Rinkos visame pasaulyje sparčiai keičiasi ir tai atveria duris verslumo plėtrai ir galimybėms sukurti vadinamąjį new normal. 2022 m. GEM ekspertai aukščiausią verslumo įvertinimą suteikė Jungtiniams Arabų Emyratams, Taivanui, Saudo Arabijai.

Įvertinus bendrą verslo aplinką, Lietuva gavo aukščiausią įvertinimą pagal atsaką į ekonominius pandemijos padarinius. Nors 2022 m. bendros sąlygos verslumui plėtoti Lietuvoje turėjo iššūkių, susijusių su teisiniu reguliavimu ir rinkos dinamika, mūsų šalis yra tarp dešimties stipriausių pasaulio verslumą skatinančių ekonomikų. 2022 m. Lietuva užėmė šeštą vietą (2021 m. penktą vietą) ir rikiuojasi šalia sparčiausiai besivystančių valstybių, turinčių kelis kartus didesnį BVP gyventojui nei Lietuva.

Svarbu pažymėti, kad GEM rezultatai rodo aukštojo mokslo poveikį visuomenės verslumui – kuo didesnė visuomenės dalis turi aukštąjį išsilavinimą, tuo daugiau steigiama naujų verslų. Daugiau kaip dvidešimt metų rinkti ir analizuoti duomenys iš daugiau nei 120 valstybių liudija mažą gyventojų pajamų poveikį gyventojų verslumui – šalys, turinčios sąlyginai aukštą pajamų lygį, gali turėti žemą verslumo indeksą (Italija, Ispanija, Lenkija) ir atvirkščiai – tokios šalys kaip Indija, Indonezija patenka tarp dešimties pasaulio šalių, kuriose 2022 m. buvo palankiausios sąlygos pradėti verslą.

Verslumo plėtrą stabdantis veiksnys – nesėkmės baimė

GEM tyrimas taip pat atskleidė, kad gyventojų verslo nesėkmės baimė yra pagrindinė priežastis, kodėl gyventojai nėra linkę steigti savo verslą, nors daugelyje šalių yra sukurtos palankios sąlygos verslumui plėtoti ir įdiegti paramos mechanizmai. Lietuvoje du iš penkių apklaustųjų mano, kad buvo sudarytos geros sąlygos 2022 m. pradėti verslą, tačiau beveik pusę jų atgraso nesėkmės baimė. GEM taip pat atskleidė, kad mažiau nei kas penktas suaugęs Lietuvos gyventojas ketina pradėti verslą per ateinančius trejus metus, o maždaug pusė apklaustųjų pažįsta ką nors, kas neseniai pradėjo savo verslą. Suaugusiųjų, pradedančių verslą arba vadovaujančių naujam verslui, dalis 2022 m. sudarė 12,7 proc., tačiau iš jų vyrų buvo beveik du kartus daugiau nei moterų.

GEM pasaulinio vertinimo metu yra analizuojamos įvairios verslumo plėtrą skatinančios sąlygos, pavyzdžiui, mokslo ir verslo bendradarbiavimas, verslo infrastruktūra, verslumo lavinimas švietimo institucijose, teisinė aplinka ir kt. Iš viso tokių sąlygų yra trylika, o Lietuva pagal dešimt iš jų 2022 m. buvo tarp dešimties geriausių, galutiniame vertinime užėmė trečią vietą.

Nepaisant karo Ukrainoje ir energijos kainų sukrėtimų, 2022 m. Lietuvos ekonomika augo apie 2 proc., o eksportas padidėjo apie 3 proc. Didelės energijos ir žaliavų kainos didino infliaciją. Lietuvos sparčiausiai augantys sektoriai 2022 m. buvo apdirbamoji gamyba, menas ir pramogų bei mokslinės veiklos paslaugos.

Mokslu pagrįsti verslumo ir verslo ekosistemų visame pasaulyje tyrimai GEM yra vykdomi nuo 2009 m., kasmet atliekama per 150 tūkst. interviu ir bendradarbiaujama su daugiau kaip 500 verslumo mokslininkų iš viso pasaulio. Šių metų gegužės mėnesį Vilniaus universiteto Verslo mokykla kartu su Inovacijų agentūra pristatys išsamų Lietuvos verslumo vertinimą ir svarbiausius rezultatus.

 

VU pranešimas

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...