Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Pasaulio arimo varžybose lietuviai nedalyvavo

2023/10/18


Latvijoje, Kuldygos nuovadoje, Padurės kaimo teritorijoje, spalio 13–14 d. vyko 68-osios Pasaulio arimo varžybos, kuriose dalyvavo 40 artojų iš 24 valstybių. Latvijai atstovavo du artojai – studentas Ricards Dambergs ir ūkininkas Janis Vaitkevics. Varžybose dalyvavo ir Estijos artojai. Lietuviai šiose varžybose nedalyvauja nuo 2019 metų, nes veiklos nebevykdo Lietuvos artojų asociacija (LAA), kurią įkūrė ir 20 metų sėkmingai vadovavo dr. Alfonsas Malinauskas.

Stebėti Pasaulio arimo varžybų nuvyko Lietuvos agronomų sąjungos (LAS) Šiaulių skyriaus vadovas dr. Alfonsas Malinauskas ir Radviliškio r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas  Alfredas Juozapavičius bei grupė šių rajonų agronomų. Po varžybų jie susitiko su savo kolegomis – Kuldygos nuovados agronomais bei Latvijos agronomų sąjungos, kuri vienija 500 narių, prezidentu Ringoldu Arničiu.

LAS Šiaulių skyriaus vadovas dr. Alfonsas Malinauskas ir Radviliškio r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas  Alfredas Juozapavičius.

Dieną prieš čempionatą vyko traktorių paradas, o ketvirtadienį artojai iš 24 valstybių treniravosi – savo plūgais išbandė Latvijos dirvožemį. Šeštadienis, kai Kuldygos nuovadoje vyko 68-osios Pasaulio arimo varžybos, pasitaikė lietingas ir vėjuotas. Tokiems pasaulinio lygio renginiams paprastai būdingas šventiškumas ir iškilmingumas, tačiau šiose Pasaulio arimo varžybose nei vieno, nei kito ir su žiburiu nebūtume suradę. Tam kliudė labai blogas oras – šeštadienį be perstojo pliaupė lietus, buvo vėjuota, sužvarbę žiūrovai ir teisėjai braidžiojo po purvo klampynę. Kai kurie traktoriai sunkiai tempė plūgus per tyvuliuojančias purvo balas.

Bet ne tik prastas oras sujaukė pakilią pasaulinio lygio čempionato nuotaiką. Buvęs ilgametis LAA prezidentas dr. A. Malinauskas, kuris Lietuvos artojus pirmą kartą į pasaulinį arimo čempionatą išvežė 1999 metais, „Ūkininko patarėjui“ vardijo, ko pasigedo šių metų pasaulinėse arimo varžybose. Pasak pašnekovo, trūko informacinių rodyklių, buvo neaišku, kur gauti reikalingos informacijos, be to, labai negausi ir neinformatyvi naujos žemės ūkio technikos paroda, daugelis žiūrovų norėjo įsigyti firminių suvenyrų, bet jų nerado. Dr. A. Malinauskas džiaugėsi, kad iki savo kadencijos pabaigos – iki 2017 m. rudens, LAA daug nuveikė Lietuvos vardui populiarinti – mūsų šalies vėliava iškilmingai plevėsavo visuose Pasaulio arimo čempionatuose, artojai sėkmingai gynė Lietuvos vardą. Pasaulio arimo varžybos Lietuvoje buvo surengtos 2007 m.

Po 2017 m. tik du kartus lietuviai artojai vyko į pasaulines varžybas. Dr. A. Malinauskas atvirai ir tiesiai pasakė – naujieji LAA vadovai sužlugdė veiklą, jiems pritrūko „ugnies“. Visų gerbiamas mokslų daktaras nuo 1989 metų sumaniai vadovauja Lietuvos agronomų sąjungos Šiaulių skyriui.

Lietingą šeštadienį stebėdamas čempionato dalyvių nelengvai ariamus pažliugusius laukelius, dr. A. Malinauskas sakė, jog kai kurie artojai ir tokiu nepalankiu oru gražiai suarė jiems skirtą žalienos plotą, tačiau kelių dalyvių arimas buvo prastokas, nelygus, vietomis suverstos vagos buvo kreivos. Ne tik Lietuvoje žinomas artojų mokytojas sakė, kad arimo varžybas geriau organizuoti rugsėjo pradžioje, kol oras šiltesnis, mažesnė tikimybė sulaukti lietaus. Dr. A. Malinauskas ŪP kalbėjo, kad neariamoji žemės dirbimo technologija sparčiai skinasi kelią, tačiau plūgų atsisakyti nereikėtų – dalį žemės vėl prireiks arti plūgais.

artojas
Artojas iš Kanados.

Pasibaigus 68-osioms Pasaulio artojų varžyboms buvo gana sudėtinga sužinoti, kas tapo šio čempionato lyderiais. Net Latvijos agronomai tokios informacijos negalėjo suteikti. Iš interneto platybių sužinojome, kad geriausiai sekėsi Airijos artojams. Tradiciniais plūgais pirmąją vietą pelnė daugkartinis pasaulio arimo čempionas Eamonn Tracey, apverčiamųjų plūgų grupėje – lyderis airis John Whelan. Permirkusią žemę arti sekėsi Danijos, Prancūzijos, Šveicarijos, Slovėnijos, Kanados, Naujosios Zelandijos artojams. Ūkininkas iš Kenijos, šių metų nacionalinis šalies čempionas Frank Kadodo, nelengvai įveikė šlapią Latvijos žemę.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Ekspertai vertino arimo kokybę.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...