Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Pasaulio mokslininkai išreiškia paramą gyvulininkystei

2023/01/16


Jau 660 mokslininkų iš viso pasaulio universitetų ir mokslinių tyrimų institutų pasirašė svarbią tarptautinę deklaraciją. Sąrašas dar nėra baigtinis. Savo parašais mokslininkai patvirtina esminę gyvulininkystės reikšmę tvarioje maisto sistemoje.

Žmonijos civilizacija tūkstantmečius remiasi gyvulininkyste, nuo bronzos amžiaus pradžios. Ji aprūpino žmoniją maistu, drabužiais, energija, organine trąša. Bendruomenėms užtikrino užimtumą ir pajamas, socialinę padėtį.

Be gyvulininkystės ir šiandien neįsivaizduojamas šiuolaikinės visuomenės aprūpinimas maistu. Gyvūniniai produktai yra praeities kartų patikrintas sveikos mitybos šaltinis. Tvari gyvulininkystė padės išspręsti ir šiandienos ekologinius iššūkius.

Mokslas turi patikimų įrodymų apie gyvūninių produktų naudą mitybai ir sveikatai, gyvulininkystės reikšmę aplinkos tvarumui, socialinėms, kultūrinėms ir ekonominėms vertybėms.

Apie tai kalbama mokslininkų Dublino deklaracijoje dėl gyvulininkystės reikšmės visuomenei, kuri buvo parengta 2022 m. spalio mėnesį. Tai dvi dienas trukusio šiai temai skirto tarptautinio aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatas.

Dublino mokslininkų forumas subūrė žymiausius pasaulio akademikus ir tyrėjus iš JAV, Europos bei Australijos. Tai buvo 2021 m. Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikimo maisto sistemos klausimais tęsinys.

Spalio mėnesį Dublino deklaraciją pasirašė apie 200 pasaulio mokslo bendruomenės narių, o šiam sausio mėnesiui įpusėjus jų buvo jau 660.

Tarp pasirašiusiųjų, bent kol kas, nerasime Lietuvos atstovų, tačiau Baltijos šalys deklaracijos rėmėjų žemėlapyje neliko balta vieta. Sąraše yra keturi mokslininkai iš Latvijos, vienas iš Estijos.

Aktyvūs australai. Po deklaracija pasirašė bent 50 Australijos mokslininkų. Australijos mėsos perdirbėjų korporacijos vadovas Krisas Teiloras (Chris Taylor), kuris taip pat dalyvavo Dublino susitikime, prekės ženklo „Australijos mėsos standartai“ svetainei mla.com.au sakė, kad svarbiausia moksliniais įrodymais grįstas diskusijas atskirti nuo ideologijos ir politikos formavimo, siekti aiškumo.

„Pateiktas turinys buvo paremtas daugiau nei 1 000 recenzuojamų mokslinių straipsnių. Didžiausias pasiekimas tas, kad aukščiausi mokslo ir tyrimų standartai nepalaiko dažnai redukcionistinio (supaprastinto, į detales suskaidant visumą – Red.) požiūrio, kurio laikosi tie, kurie bando kariauti ideologinį karą prieš gyvulininkystę", – pastebėjo jis.

Deklaracijoje pripažįstama, kad šiandieninės maisto sistemos „susiduria su precedento neturinčiu dvigubu iššūkiu", įskaitant aprūpinimą maistu ir mitybos užtikrinimą augančiam pasaulio gyventojų skaičiui.

Aukščiausiojo lygio susitikime pristatyti rezultatai ir tyrimai balandį turėtų būti paskelbti specialiame Amerikos gyvūninio mokslo žurnalo „Animal Frontiers" numeryje.

 

ŪP informacija

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...