Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023


Žemės ūkio ministerija

 

Pasėlių deklaravimas: jau kitą savaitę bus galima tikslinti pateiktų paraiškų duomenis

2023/05/18


VĮ Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, iki gegužės 18 d. jau patvirtintos 40 766 paraiškos, deklaruotas 510 117,5 ha plotas. Svarbu tai, kad jau nuo kitos savaitės, jei prireiks, bus galima tikslinti pateiktų deklaravimo paraiškų duomenis.

Kiekvieną ketvirtadienį Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) organizuojamose nuotolinėse konsultacijose ūkininkai gali sužinoti pačią naujausią informaciją apie žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimą bei gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus.

Dalyvaujantiems ekologinėse sistemose

Ūkininkai, siekiantys gauti papildomas išmokas, šiemet pirmą kartą gali rinktis ir savo veikloje pritaikyti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei skirtas ekologines sistemas.

Dėl galimybės dalyvauti įvairiose ekologinėse sistemose ministerijos surengtose konsultacijose sulaukiama nemažai klausimų.

Į Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS) yra integruota automatinė skaičiuoklė, kuri, naudodama paraiškoje suvestus duomenis, pagal Veiksmingumo ir efektyvumo metodikos reikalavimus suskaičiuoja atitikimą kompleksinei ekologinei sistemai „Veiklos ariamojoje žemėje“.

Ši metodika pradedama taikyti tada, kai pareiškėjas dalyvauja ekologinėse sistemose ir pasirenka dalyvavimą gamybinėse veiklose („Augalų kaita“, „Tarpiniai pasėliai“, „Sertifikuotos sėklos naudojimas“, „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“). Pagal šią metodiką reikia pasirinkti mažiausiai tris veiklas, iš kurių bent viena turi būti negamybinė ir bent dvi veiklos – gamybinės. Ekologiškai ūkininkaujantys pareiškėjai turi pasirinkti ne daugiau kaip 2 gamybines veiklas ir negali rinktis veiklos „Sertifikuotos sėklos naudojimas“. Svarbu paminėti, kad ekologiškai ūkininkaujantys pareiškėjai, kurie pasirinko dalyvauti gamybinėse veiklose, turi rinktis ir negamybines veiklas.

Pagal metodiką pareiškėjas turi skirti ne mažiau kaip 5 proc. nuo deklaruotos ariamosios žemės iš tokių negamybinių veiklų kaip „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“, „Daugiamečių žolių juostos“, iš ekologinių sistemų – „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“, „Eroduotos žemės keitimas pievomis“, taip pat žaliojo pūdymo.

Veiksmingumo ir efektyvumo metodika netaikoma, kai deklaruojama iki 10 ha ariamosios žemės; daugiau kaip 75 proc. ariamosios žemės yra pievos iki 5 m., žaliasis pūdymas, ankštiniai augalai; daugiau kaip 75 proc. paramai tinkamo ploto yra pievos iki 5 m. ir daugiametės pievos.

Renkantis tik negamybines veiklas, gamybinių veiklų rinktis neprivaloma.

Konsultacijose atkreiptas dėmesys, kad tie, kuriems ši metodika netaikoma, gali dalyvauti tiek gamybinėse, tiek negamybinėse veiklose (pasirenkamų veiklų skaičius neribojamas).

Jei pareiškėjui yra taikoma Veiksmingumo ir efektyvumo metodika (kai privaloma rinktis gamybines ir negamybinę veiklas), tačiau jis pasirinks tik vieną gamybinę veiklą, nors turi rinktis bent 2 gamybines veiklas (jei pareiškėjas nėra ekologiškai ūkininkaujantis) ir bent vieną negamybinę veiklą, PPIS bus matomas įspėjimas dėl neatitikimo metodikos reikalavimams. Nereaguojant į šį pranešimą ir pateikus paraišką, bus laikoma, kad jis neatitiko šios metodikos reikalavimų ir parama už pasirinktą gamybinę veiklą nebus skiriama.

Ūkininkai domėjosi, ar vienu metu galima dalyvauti abiejose ekologinėse sistemose:

  • „Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius“ ir „Gyvūnų gerovė“
  • „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ ir „Gyvūnų gerovė“
  • „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ ir „Gyvūnų gerovė“

ŽŪM specialistai atsakė, kad dalyvauti abiejose ekologinėse sistemose galima, jei dalyvaus su skirtingais ūkiniais gyvūnais, kurie ganomi skirtinguose plotuose.

Reikalavimus, keliamus norintiems dalyvauti ekologinėje sistemoje „Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius“, galima rasti čia.

Konsultacijos – kiekvieną ketvirtadienį

Nuotolinės Žemės ūkio ministerijos konsultacijos vyksta kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val.

Kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galima kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt.

Informacija teikiama ir VĮ Žemės ūkio duomenų centro bendruoju telefonu (8 5) 266 0620 arba e. paštu pagalba@zudc.lt. Dėl klausimų, susijusių su PPIS veikimu, galima kreiptis e. paštu e-ibraizymas@zudc.lt.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyksta nuo balandžio 17 d. iki birželio 20 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 30 d.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...