Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Pasirūpinti gyvūnų sveikata ir gerove padės paramos lėšos

2023/11/25


Įgyvendinant Lietuvos akvakultūros sektoriaus plėtrą numatyta, jog iki 2030 m. šalyje per metus užauginta ir realizuota akvakultūros produkcija sudarys 8 400 t. Skatinant akvakultūrą turi būti  užtikrinama gyvūnų sveikata bei gerovė, užtikrinamos ligų valdymui reikalingos prevencinės priemonės, mažinamas veterinarinių vaistų naudojimo poreikis. Prisidėti prie šio tikslo gali padėti parama pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2021–2027 metų programos antrojo prioriteto „Darnios akvakultūros veiklos skatinimas ir žvejybos bei akvakultūros produktų perdirbimas ir prekyba jais, taip prisidedant prie aprūpinimo maistu saugumo Sąjungoje“ priemonę „Gyvūnų ir visuomenės sveikatos priemonės“. Kvietimai teikti projektų įgyvendinimo planus paramai gauti priimami nuo gruodžio 21 iki kitų metų vasario 27 d. Paramai numatyta skirti 730 tūkst. Eur.

2021–2027 m. laikotarpiu siekiant skatinti tvarios ir konkurencingos akvakultūros plėtrą, atsižvelgiant į Lietuvos akvakultūros sektoriaus plėtros 2021–2030 m. planą, pagal priemonę numatyta remti profilaktikos prieš žuvų ligas priemones, įrenginius, skirtus žuvų ligų diagnostikai, hidrocheminių parametrų nustatymui, vandens ir oro dezinfekavimui. Tikimasi, kad ši paramos priemonė prisidės prie Europos žaliojo kurso, ES biologinės įvairovės ir „Nuo ūkio iki stalo“ strategijų bei siekio padidinti gyvūnų gerovę įgyvendinimo.

Pretenduoti į paramą vienos ar kartu su partneriais galės akvakultūros įmonės, užregistruotos ir turinčios galiojantį veterinarinio patvirtinimo numerį, leidžiantį vykdyti akvakultūros veiklą, akvakultūros įmonių asociacijos, pripažintos akvakultūros produktų gamintojų organizacijos, viešojo sektoriaus subjektai.

Didžiausia galima paramos suma, skiriama vienam paramos gavėjui per visą priemonės įgyvendinimo laikotarpį negalės viršyti 70 tūkst. Eur, kai remiamos akvakultūros įmonių įgyvendinamos priemonės, kuriomis siekiama sumažinti akvakultūros priklausomybę nuo veterinarinių vaistų, puoselėti gyvūnų sveikatą ir gerovę akvakultūros įmonėse, bei 140 tūkst. Eur – kai remiamoms akvakultūros asociacijų, įskaitant gamintojų organizacijas, ir / arba viešojo sektoriaus subjektų įgyvendinamos priemonės.

Aukšti aplinkos apsaugos, gyvūnų sveikatos ir gerovės bei visuomenės sveikatos ir saugos gamybos standartai turėtų suteikti konkurencinį pranašumą Lietuvos akvakultūrai. Naujų mokslinių tyrimų bei metodų duomenimis pagrįsti griežtėjantys tarptautiniai ir Europos Sąjungos (ES) reikalavimai vandens gyvūnų sveikatingumui, taip pat reikalavimai prekybai žuvimis, žuvininkystės produktais įpareigoja, kad ES valstybėse narėse būtų atliekami nuoseklūs, operatyvūs, visapusiški bei tikslūs laboratoriniai tyrimai, kurie užtikrintų akvakultūros plėtrą.

Pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų programos priemonę „Iniciatyvos, kuriomis siekiama sumažinti akvakultūros priklausomybę nuo veterinarinių vaistų“ parama pasinaudojo 8 bendrovės. Paramos lėšomis bendrovės įsigijo profilaktinių priemonių, mažinančių akvakultūros veiklos priklausomybę nuo veterinarinių vaistų. Mat, ypač tvenkininės žuvininkystės ūkiams, labai svarbu, kad įžuvinimo metu į telkinius paleidžiamos žuvų mailius neišplatintų bakterinių ligų ar parazitų, taip pat tarp auginamų žuvų neplistų labai pavojingos virusinės bei kitos užkrečiamosios ligos, kurioms plintant gali išgaišti labai daug žuvų.

Pagal 2014–2020 metų programos priemonę „Gyvūnų sveikata ir gerovė“ siekiant padėti akvakultūros gamintojams spręsti su akvakultūros gyvūnų sveikata susijusias problemas, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) įgyvendino projektą ,,Kompetencijų stiprinimas akvakultūros gyvūnų sveikatos ir gerovės srityse“, kurio įgyvendinimui buvo išmokėta – 1,59 mln. Eur.

„Projekto lėšomis buvo įsigyta nauja ir moderni laboratorinė įranga, kurios pagalba žymiai išsiplėtė diagnozuojamų žuvų patogenų ir jų sukeliamų ligų sąrašas. Taip pat ženkliai sutrumpėjo laboratorinių tyrimų atlikimo laikas. Su įsigyta įranga atliekami žuvų ligų diagnostiniai bei patogenų (virusų, bakterijų, parazitų ir kt.) laboratoriniai tyrimai, medžiagų, kurios naudojamos akvakultūros gyvūnų ligų profilaktikoje, gydyme bei įrangos dezinfekavime, likučių žuvyse ir žuvininkystės produktuose bei antimikrobinio atsparumo laboratoriniai tyrimai, vandens, kaip žuvų gyvenamosios aplinkos, biocheminių bei fizinių parametrų laboratoriniai tyrimai“, – pasakojo NMVRVI direktoriaus pavaduotojas Darius Nienius.

Siekiama, kad Lietuvoje ne mažiau kaip pusė suvartojamų žuvų būtų tvariai užauginama akvakultūros fermose. Tačiau gamybos augimas turi būti aplinkosaugos požiūriu tvarus, o gamintojai dėmesį turi telkti ne tik į aukštus aplinkos apsaugos, saugios gamybos, bet ir gyvūnų sveikatos ir gerovės, biologinio saugumo sistemų, mažinančių veterinarinių vaistų naudojimą, bei visuomenės sveikatos reikalavimus. Būtent prie to ir prisideda Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2021–2027 metų programos parama gyvūnų ir visuomenės sveikatos priemonėms, kurioms per visą finansinį laikotarpį ketinama skirti 1,45 mln. Eur.

 

ŪP fotoinformacija

Dalintis