Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Pasirūpinti gyvūnų sveikata ir gerove padės paramos lėšos

2023/11/25


Įgyvendinant Lietuvos akvakultūros sektoriaus plėtrą numatyta, jog iki 2030 m. šalyje per metus užauginta ir realizuota akvakultūros produkcija sudarys 8 400 t. Skatinant akvakultūrą turi būti  užtikrinama gyvūnų sveikata bei gerovė, užtikrinamos ligų valdymui reikalingos prevencinės priemonės, mažinamas veterinarinių vaistų naudojimo poreikis. Prisidėti prie šio tikslo gali padėti parama pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2021–2027 metų programos antrojo prioriteto „Darnios akvakultūros veiklos skatinimas ir žvejybos bei akvakultūros produktų perdirbimas ir prekyba jais, taip prisidedant prie aprūpinimo maistu saugumo Sąjungoje“ priemonę „Gyvūnų ir visuomenės sveikatos priemonės“. Kvietimai teikti projektų įgyvendinimo planus paramai gauti priimami nuo gruodžio 21 iki kitų metų vasario 27 d. Paramai numatyta skirti 730 tūkst. Eur.

2021–2027 m. laikotarpiu siekiant skatinti tvarios ir konkurencingos akvakultūros plėtrą, atsižvelgiant į Lietuvos akvakultūros sektoriaus plėtros 2021–2030 m. planą, pagal priemonę numatyta remti profilaktikos prieš žuvų ligas priemones, įrenginius, skirtus žuvų ligų diagnostikai, hidrocheminių parametrų nustatymui, vandens ir oro dezinfekavimui. Tikimasi, kad ši paramos priemonė prisidės prie Europos žaliojo kurso, ES biologinės įvairovės ir „Nuo ūkio iki stalo“ strategijų bei siekio padidinti gyvūnų gerovę įgyvendinimo.

Pretenduoti į paramą vienos ar kartu su partneriais galės akvakultūros įmonės, užregistruotos ir turinčios galiojantį veterinarinio patvirtinimo numerį, leidžiantį vykdyti akvakultūros veiklą, akvakultūros įmonių asociacijos, pripažintos akvakultūros produktų gamintojų organizacijos, viešojo sektoriaus subjektai.

Didžiausia galima paramos suma, skiriama vienam paramos gavėjui per visą priemonės įgyvendinimo laikotarpį negalės viršyti 70 tūkst. Eur, kai remiamos akvakultūros įmonių įgyvendinamos priemonės, kuriomis siekiama sumažinti akvakultūros priklausomybę nuo veterinarinių vaistų, puoselėti gyvūnų sveikatą ir gerovę akvakultūros įmonėse, bei 140 tūkst. Eur – kai remiamoms akvakultūros asociacijų, įskaitant gamintojų organizacijas, ir / arba viešojo sektoriaus subjektų įgyvendinamos priemonės.

Aukšti aplinkos apsaugos, gyvūnų sveikatos ir gerovės bei visuomenės sveikatos ir saugos gamybos standartai turėtų suteikti konkurencinį pranašumą Lietuvos akvakultūrai. Naujų mokslinių tyrimų bei metodų duomenimis pagrįsti griežtėjantys tarptautiniai ir Europos Sąjungos (ES) reikalavimai vandens gyvūnų sveikatingumui, taip pat reikalavimai prekybai žuvimis, žuvininkystės produktais įpareigoja, kad ES valstybėse narėse būtų atliekami nuoseklūs, operatyvūs, visapusiški bei tikslūs laboratoriniai tyrimai, kurie užtikrintų akvakultūros plėtrą.

Pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų programos priemonę „Iniciatyvos, kuriomis siekiama sumažinti akvakultūros priklausomybę nuo veterinarinių vaistų“ parama pasinaudojo 8 bendrovės. Paramos lėšomis bendrovės įsigijo profilaktinių priemonių, mažinančių akvakultūros veiklos priklausomybę nuo veterinarinių vaistų. Mat, ypač tvenkininės žuvininkystės ūkiams, labai svarbu, kad įžuvinimo metu į telkinius paleidžiamos žuvų mailius neišplatintų bakterinių ligų ar parazitų, taip pat tarp auginamų žuvų neplistų labai pavojingos virusinės bei kitos užkrečiamosios ligos, kurioms plintant gali išgaišti labai daug žuvų.

Pagal 2014–2020 metų programos priemonę „Gyvūnų sveikata ir gerovė“ siekiant padėti akvakultūros gamintojams spręsti su akvakultūros gyvūnų sveikata susijusias problemas, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) įgyvendino projektą ,,Kompetencijų stiprinimas akvakultūros gyvūnų sveikatos ir gerovės srityse“, kurio įgyvendinimui buvo išmokėta – 1,59 mln. Eur.

„Projekto lėšomis buvo įsigyta nauja ir moderni laboratorinė įranga, kurios pagalba žymiai išsiplėtė diagnozuojamų žuvų patogenų ir jų sukeliamų ligų sąrašas. Taip pat ženkliai sutrumpėjo laboratorinių tyrimų atlikimo laikas. Su įsigyta įranga atliekami žuvų ligų diagnostiniai bei patogenų (virusų, bakterijų, parazitų ir kt.) laboratoriniai tyrimai, medžiagų, kurios naudojamos akvakultūros gyvūnų ligų profilaktikoje, gydyme bei įrangos dezinfekavime, likučių žuvyse ir žuvininkystės produktuose bei antimikrobinio atsparumo laboratoriniai tyrimai, vandens, kaip žuvų gyvenamosios aplinkos, biocheminių bei fizinių parametrų laboratoriniai tyrimai“, – pasakojo NMVRVI direktoriaus pavaduotojas Darius Nienius.

Siekiama, kad Lietuvoje ne mažiau kaip pusė suvartojamų žuvų būtų tvariai užauginama akvakultūros fermose. Tačiau gamybos augimas turi būti aplinkosaugos požiūriu tvarus, o gamintojai dėmesį turi telkti ne tik į aukštus aplinkos apsaugos, saugios gamybos, bet ir gyvūnų sveikatos ir gerovės, biologinio saugumo sistemų, mažinančių veterinarinių vaistų naudojimą, bei visuomenės sveikatos reikalavimus. Būtent prie to ir prisideda Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2021–2027 metų programos parama gyvūnų ir visuomenės sveikatos priemonėms, kurioms per visą finansinį laikotarpį ketinama skirti 1,45 mln. Eur.

 

ŪP fotoinformacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...