ES ekologinės gamybos apdovanojimai buvo įsteigti 2022 m. kaip įsipareigojimas pagal Ekologinės gamybos plėtros veiksmų planą. Apdovanojimų tikslas – pripažinti kompetenciją visoje ekologinės vertės grandinėje – nuo ūkininkų ir restoranų iki MVĮ (mažųjų ir vidutinių įmonių) ir biologinių rajonų. Tai taip pat didina bendrą ekologinės vertės grandinės matomumą ir gilina žinias apie ekologinės gamybos logotipą. Šiemet tai jau trečiasis apdovanojimų renginys, kurį sudaro septynios kategorijos ir aštuoni individualūs apdovanojimai. Apdovanojimais siekiama pagerbti projektus, kurie yra išskirtiniai, novatoriški, tvarūs ir įkvepiantys, suteikiantys realią vertę ekologinei gamybai ir vartojimui. Nugalėtojai turi galimybę pristatyti savo projektus platesnei auditorijai, parodydami geriausią praktiką.
Apdovanojimus kartu organizuoja Komisija, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, Europos regionų komitetas, COPA-COGECA ir IFOAM Organics Europe. Apdovanojimų vertinimo komisiją sudaro šių organizacijų atstovai, taip pat Europos Parlamento ir ES Tarybos atstovai. Vertinimo komisija išrenka kiekvienos kategorijos nugalėtojus, įvertindama jų projektus pagal horizontaliuosius dotacijų skyrimo kriterijus.
Šių metų finalininkai kiekvienoje kategorijoje:
Geriausia ekologiškai ūkininkaujanti ūkininkė (moteris)
Geriausias ekologiškai ūkininkaujantis ūkininkas (vyras)
Geriausias ekologinis regionas
Geriausias ekologiškas miestas
Geriausias ekologiškas "biologinis rajonas"
Geriausia ekologiško maisto perdirbimo MVĮ (mažosios ir vidutinės įmonės)
Geriausias ekologiškų maisto produktų mažmenininkas
Geriausias ekologiškas restoranas / maitinimo paslauga
Apie apdovanojimų finalininkus plačiau sužinoti galima ČIA.
Ekologinis ūkininkavimas, akvakultūra ir gamyba padeda mažinti cheminių trąšų, pesticidų ir antimikrobinių medžiagų kiekį, daro teigiamą poveikį klimatui, aplinkai, biologinei įvairovei, gyvūnų gerovei ir sąžiningoms ūkininkų pajamoms. Ekologiškai dirbamos žemės plotas ES išaugo iki 17 milijonų hektarų ir 2022 m. sudarė 10,5 proc. viso ploto. Didesnis visuomenės informuotumas apie ekologišką produkciją yra labai svarbus siekiant padidinti vartotojų paklausą ir pasiekti Europos žaliojo kurso tikslą – iki 2030 m. 25 proc. ES žemės ūkio paskirties žemės skirti ekologiniam ūkininkavimui ir gerokai padidinti ekologinę akvakultūrą. Į dabartinę bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP) į visus 28 BŽŪP strateginius planus įtrauktas ekologinio ūkininkavimo finansavimas.
ŪP portalas su EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratu