Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Paskui svajonę – dviese

2016/10/22

Jaunieji dFiksavimasaržininkai Eglė ir Ježi Gvozdovič iš Kenos (Vilniaus r.) 150 ha plote ūkininkauja pirmus metus ir jau išbandė daržovių bei javų auginimą. Nuosavos žemės jauna šeima turi 30 ha, dalis Ježi senelių, dalis pirktos, o kitą nuomuoja. Kaip sekasi jaunai šeimai, jauniems ūkininkams ir jaunam verslui?

Patikėjo, kad pavyks Eglė baigė komercinę teisę Vilniaus universitete, o Ježi – inžinerinės informatikos studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete, tačiau šiandien abu yra ūkininkai. Jei nebūtų susitikę, greičiausiai dabar abu dirbtų pagal specialybes. Bet susitikimas viską apvertė aukštyn kojomis: susipažinę 2015 metų kovą, rugpjūtį pradėjo kurti ūkį ir jau 2016 metų sausį sumainė žiedus. Vestuves teko planuoti skubiai, nes nebenorėjo laukti kitos žiemos, o kitais metų laikais ūkininkams tuoktis labai sudėtinga – daug darbų. Tokia skubi buvo įžanga. Apie nuosavą verslą svajojo abu, tad reikėjo nuspręsti, kuria kryptimi pasuks. O koks jis bus, pasufleravo Eglės tėčio, bulvių ir daržovių augintojo Sauliaus Dambrausko, patirtis. Eglė pasitarė su vyru ir paaiškėjo, kad tai verslas, kuriame abu galėtų save realizuoti. Eglę domino verslo kūrimas iš esmės, o Ježi žavėjo technika, aplinkos tvarkymas ir pats augalų auginimas. Taip jauni žmonės patikėjo, kad jiems gali pavykti. Iš tėvų sulaukė palaikymo ir visokeriopos pagalbos. Formaliai dabar ūkiai yra du: augalininkystės ūkis – Eglės, daržininkystės – Ježi. Bet abi kryptis pora plėtos ir puoselės drauge.

Ūkis Kenoje Vieta Kenoje pasirinkta dėl kelių priežasčių. Pirma, Ježi šeima kilusi iš šio kaimo ir apylinkėse turėjo nedirbamos žemės. Antra, geografiškai Kena tik 20 km nutolusi nuo Vilniaus, o tai taupo transportavimo kaštus. Trečia, aplink matė daug apleistos, medžiais apaugusios, niekam nereikalingos žemės. Žmonės pasakojo apie vasarą gąsdinančius apaugusių pievų gaisrus ir kasmet kylantį pavojų. Ketvirta, įkūrę ir sustiprinę ūkį, tikisi sukurti laisvų darbo vietų, kad vietos gyventojai turėtų galimybę užsidirbti. Penkta, čia gražios Dzūkiją primenančios apylinkės, nemažai pušynų. Jau per pirmuosius metus jauna šeima įsigijo nemažą plotą nuosavos žemės, ketina tai daryti ir toliau. Įdėjo daug pastangų įsisavindami apleistą žemę. Pirmais metais išvalytame plote šeima pasėjo grikius, kad dirva apsivalytų nuo piktžolių ir miško augalų. Kitais metais čia sodins bulves.

Eksperimentų laikas Šį sezoną jauni ūkininkai daug eksperimentavo, siekė atrasti augalus, kuriuos patinka auginti patiems ir kuriems patinka jų žemės. 3 ha plote augino bulvių (‘Solist‘, ‘Red Sonia‘, ‘Bella Rosa‘), 10 arų lauko agurkų (‘Puccini‘ F1, ‘Aztec‘ F1, ‘Amour‘ F1), 3 arus svogūnų (‘Stuttgarter Riesen‘, ‘Troy‘ F1), braškes šiltnamyje ir lauke (‘San Adreas‘, ‘Malvina‘), 3 arus burokėlių (‘Betty RZ‘), salotų (‘Jolito‘, ‘Alepo‘, ‘Excite RZ‘), 3 arus morkų (‘Jerada‘ F1). Po šių bandomųjų metų naujam sezonui atsirinko bulves, braškes, svogūnus, agurkus ir dar sodins kopūstų. Grikiais buvo apsėta 28 ha. Skirtinguose laukuose jie buvo pasėti dėl skirtingų priežasčių. Būsimame bulvių lauke grikius sėjo tik dėl to, kad jie gali sumažinti piktžolių ir spragšių kiekį dirvoje. Kitur sėjo dėl sėjomainos, o dar kitur tiesiog vėlai gavo sklypus nuomai ir nebeliko ką daugiau sėti.

Valgomosios bulvės Ūkyje 3 ha augo valgomosios bulvės: labai ankstyva veislė ‘Solist‘ bei ankstyvosios, bet kiek vėlyvesnės ‘Red Sonia‘ ir ‘Bella Rosa‘. ‘Solist‘ – labai ankstyva vokiška veislė, net 8–10 parų ankstyvesnė už kitas pirmosios ankstyvumo grupės veisles. Gražios prekinės išvaizdos, ovalios formos, gelsvos spalvos. Minkštimas šviesiai geltonas, vidutinio suvirimo, skanus. Tinka vartoti vasarą ir rudenį. Atsparios ligoms, sandėlyje laikosi gerai. Krakmolingumas 11–14 proc. ‘Red Sonia‘ – nauja, ankstyva, greitai suverdanti, pasižyminti pačiomis aukščiausiomis kulinarinėmis savybėmis veislė. Skoniu ir auginimo ypatybėmis labai primena populiariąją ‘Vineta‘. Norint labai ankstyvo derliaus, patartina sėklą sužadinti, lauką pridengti plėvele, jei reikia – palaistyti. Puikiai išsilaiko sandėliuose. Atspari ligoms. ‘Bella Rosa‘ – ankstyva, gerai suverdanti veislė. Neblogai ištveria sausrą. Gumbai stambūs, apvalūs, luobelė šviesiai raudona. Minkštimas šviesiai gelsvas (beveik baltas), vidutiniškai krakmolingas. Gerai išsilaiko sandėliuose. Atspari ligoms. Kitais metais augins 4 ha bulvių, sodins vidutinio ankstyvumo veislę ‘Faxe‘. Šeima noriai pasidalijo savo patirtimi. Ankstyviosios ‘Solist‘ veislės sudaigintus gumbus sodino balandžio 4 dieną, kiek vėliau ‘Red Sonia‘ ir ‘Bella Rosa‘. Bulves pradėjo daiginti vasario mėnesį šildomame šiltnamyje plastikinėse dėžutėse, palaikė apie 15 oC temperatūrą. Ant dygstančių augalų purškė vandenį, drėkino aplinką. Kadangi šiltnamis ankštokas, dėžutės su daiginamomis bulvėmis buvo sudėtos trimis eilėmis viena ant kitos. Kad gumbams nepritrūktų šviesos, dėžutes tris kartus per savaitę perkilnodavo ir sukeisdavo vietomis. Lauke pasodinę bulves nuo šalnų jas apdengė agroplėvele, o ant viršaus – polietileno plėvele. Kai pradėjo augti bulvių antžeminė dalis ir agroplėvelę teko nuimti, nuo šalnų gelbėjo įrengta laistymo sistema. Prieš šalnas bulves apipurkšdavo smulkiais vandens lašeliais. Per sausras, birželio mėnesį, bulvių laukus irgi laistė. Tad laistymo sistema atsipirko. Rudenį visus laukus patręšė paukščių mėšlu. Vienam hektarui jo iškratė ir aparė po keturias tonas. Prieš sodinimą bulvių gumbus beicavo, o vegetacijos metu vieną kartą purškė nuo ligų ir kenkėjų. Tai labai svarbu prižiūrint ankstyvąsias bulves, nes jų vegetacija gerokai trumpesnė nei vidutinio ankstyvumo ar vėlyvųjų veislių. Pavasarį papildomai bulves tręšė azoto trąšomis (po 100 kg amonio salietros/ha).Birželio 14 dieną jau kasė ‘Solist‘ bulves, o už savaitės – ‘Red Sonia‘ ir ‘Bella Rosa‘.

Kitos daržovės ir braškės Kai pasodinus bulves šiltnamiai ištuštėjo, į reikiamo dydžio kasetes (su durpių substratu augalų sėjai) sėjo salotas ir agurkus. Gegužės 10 dieną lauke lygioje vietoje ant juodos plėvelės sodino agurkų ir salotų daigus. Kad augalus būtų patogiau prižiūrėti, įrengė lašelinę laistymo sistemą. Puikiai užderėjo savidulkiai agurkai. ‘Puccini‘ F1 pasižymėjo labai ankstyvu derliumi, agurkai užaugo savaite anksčiau nei kitų dviejų veislių. Jų vaisiai tvirti, tinka rauginti ir marinuoti. ‘Aztec‘ F1 ypač skanūs, saldesni už kitus hibridus. ‘Amour‘ F1 išsiskyrė dailia vaisių forma, jie truputį ilgesni nei minėtų dviejų veislių, su mažais švelniais spygliukais. Ankstyvajam svogūnų ropelių derliui pasirinko ‘Stuttgarter Riesen‘ ir ‘Troy‘ F1. Jų sėjinukus sodino balandžio mėnesį į gerai paruoštą, purią dirvą, kol ji drėgna ir sušilusi iki 5–8 °C temperatūros. ‘Stuttgarter Riesen‘ svogūnai pusiau aštrūs, geltonu lukštu, plokščiai apvaliomis ropelėmis, o ‘Troy‘ F1 – apvalios formos ropelėmis. Dar dabar, spalio pabaigoje, šiltnamyje ant stelažų dera remontantinės braškės ‘San Andreas‘. Jos sodintos „frigo“ daigais į kokosų plaušo maišus gegužės pradžioje, po agurkų daigų. Kad braškės ištvertų žiemą, jas su maišais suveš į sandėlį, apdengs agroplėvele. O pavasarį, sudygus bulvėms ir užaugus daržovių daigams, vėl augins antrus metus šiltnamyje. Skanios išaugo ir ankstyvosios morkos ‘Jerada‘ F1, ir ankstyvieji burokėliai ‘Betty RZ‘, tačiau kitais metais jų neaugins, nes žemė dar ne visiškai tinkama šakniavaisiams augti – jiems reikia purios dirvos. Ateityje, kai dirva pagerės, prie šių daržovių tikrai sugrįš. Kitais metais 1,5 ha skirs lauko agurkams, svogūnams, braškėms ir kopūstams. Ateityje planuoja auginti salotas ir kitas lapines daržoves.

Realizacija ir tobulėjimas Išaugintas daržoves šeima savo sodyboje parduoda pirkėjams, didesniais kiekiais produkciją tiekia į restoranus, dalyvauja projekte „Kaimas į namus“. Sutartą dieną ir nustatytu laiku užsakytas daržoves pristato į klientų bendruomenes (gyvenamųjų namų bendrijos kiemą, darbo kolektyvus, kavines ir pan.). Parduoda ir turguose – tris kartus per savaitę prekiauja mobiliuosiuose ūkininkų turgeliuose, vieną kartą per savaitę Šeškinės turguje. E. ir J. Gvozdovič yra Daržovių augintojų asociacijos nariai, lankosi rengiamuose seminaruose, patyrusių daržininkų ūkiuose vykstančiose lauko dienose. Eglės tėtis Saulius Dambrauskas – didžiausias jaunos šeimos konsultantas, nors konsultuojasi ir su kitais ūkininkais. Taip pat skaito žurnalus, kuriuose ūkininkai dalijasi savo patirtimi, užsienio šalių straipsnius apie daržovių auginimo technologijas. Be naujų žinių nebus naujų pasiekimų, o to jauna šeima labai nori.

Rūta ANTANAITIENĖ Autorės nuotrauka

kaimo_laikrastis Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
Mano ūkis