Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024
Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024

PASPĖLIOKIME: kodėl agurkai kartūs?

2024/05/28


Jei agurkai kartūs, pirma į galvą atėjusi mintis – jiems trūksta drėgmės. Ir tai visiška tiesa. Tačiau agronomų nuomone, tai ne vienintelė priežastis, apkartinanti šią puikiai atrodančią ir skanią daržovę. Tai ženklas, kad augant kažkas netiko.

Augalai, kaip ir žmonės, gali patirti stresą ir į jį reaguoja savaip. Agurkai nepalankiomis sąlygomis pradeda gaminti toksinį organinį junginį, kuris vaisiams suteikia kartumo. Dėl šios savybės XVIII a. agurkai netgi laikyti nuodingais ir nebuvo valgomi. Šiandien priešingai, agurkai vertinami dėl vaistinių savybių.

Garsiosios daržovės gerina kepenų ir žarnyno veiklą, mažina piktybinių navikų riziką. Kai kurie alternatyviosios medicinos šalininkai teigia, kad agurkai gelbsti nuo uždegimų ir kirminų.

DRĖGMĖS TRŪKUMAS. Tai viena dažnesnių agurkų kartumo priežasčių. Dėl vandens stokos vaisiai ne tik apkarsta, bet ir deformuojasi. Laistyti augalus reikėtų drungnu vandeniu ir šiltu oru, kad išvengtume temperatūros kontrastų.

TEMPERATŪROS POKYČIAI. Ilgesnį laiką agurkus auginantys daržininkai yra pastebėję, jie sunkiai toleruoja staigius temperatūros šuolius. Juos neigiamai veikia per dideli dienos ir nakties temperatūrų skirtumai. Lauko agurkus prie saulėtos dienos, kitos aplinkos ir šiltėjančio oro reikia pratinti palaipsniui, o ne staiga išnešti iš patalpos.

LAPO TESTAS. Specialistai yra pastebėję įdomų dalyką – jeigu augalo lapas kartus, tai ir iš jo sėklų išaugusio agurko vaisius bus kartus.

TRĄŠŲ PERTEKLIUS. Per uolus tręšimas įvairiai veikia daržoves. Štai agurkus trąšų perteklius gali apkartinti, pakeisti jų skonį ir maistinę vertę. Be to, labai svarbu, kad stiprinant augalus, trąšų nepatektų ant jų pačių.

KENKĖJAI. Amarai, tripsai, nematodai, voratinklinės erkės – tik dalis agurkų kenkėjų, apkartinančių ne tik jų skonį, bet ir vystymąsi, derliaus gausumą apskritai. Verta kasdien apžiūrėti šiltnamyje ar lysvėje augančius augalus, patikrinti abi jų lapų puses, atkreipti dėmesį, ar nėra dėmelių, nedžiūsta krašteliai.

NETINKAMA VEISLĖ. Ne paskutinėje vietoje ir agurkų veislė. Yra tokių, kurie mezga kartoko skonio vaisius. Tad labai atidžiai rinkimės veisles, apie konkrečią veislę pasiteiraukime kitų augintojų, pasidomkime, kas apie ją rašoma internete, būtinai paieškokime kelių šaltinių.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis
Gintaras Gliebus. Pavasariškas vaizdelis Dzūkijos miškuose.
2024 03 12 Telšių rajono ūkininkai rengiasi į protesto akciją
Vilkas kieme užpuolė stirną
Vasario 1 d. Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje
Protestuotojai sveikino Vilnių su 701 gimtadieniu grodami, mirgėdami. 2024 01 25 Vilnius