Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Patyrusi daržininkė: „Pomidorų sėti neskubėkime“

2024/03/01


Salviną Kievinienę daugelis žino, kaip patyrusią pomidorų, paprikų, moliūgų augintoją. Kiekvieną pavasarį ji atidžiai atrenka, kurias pomidorų veisles sodins ir vėliau vaisius džiovins bei konservuos, o kuriuos valgys šviežius. Taip profesionali daržininkė daro dėl kelių priežasčių.

Teigiate, kad vieni pomidorai labiau tinka džiovinti, konservuoti, kiti – valgyti šviežius. Kodėl taip yra? Kokias veisles rekomenduojate?

Džiovinti ar konservuoti, žinoma, galima visus pomidorus. Bet kai kurių veislių vaisiai turi daugiau sausųjų medžiagų, kaip sakoma labiau mėsingi, todėl greičiau džiūva. Be to, labiau tinka pailgos formos pomidorai, nes tokių veislių vaisiai mėsingesni, o ir perpjauti džiovinant juos lengviau.

Ir pati nemažai pomidorų džiovinu, todėl esu atsirinkusi keletą tam tinkamų veislių. Tarp jų pailgus slyvinius pomidorus auginanti ‘Niagara‘, hibridas ‘Giulietta‘, dar gana nauja, labai graži veislė ‘Slivka Gurman‘, jos vaisiai tarsi lengvai aplieti tamsia violetine spalva, taip pat ‘Kazanova‘. Visos šios veislės yra aukštaūgės ir auginamos šiltnamyje.

pomidorai, pomidorų veislės
‘Giulietta‘

Tiems, kad pomidorus augina lauke, rekomenduoju idealiai džiovinti tinkamas ‘Marutschka’ ir ‘Žigolo’.

Pernai išbandžiau dvi vyšninių pomidorų veisles, kurių vaisius galima skinti kekėmis ir laikyti pakabintas, kaip daro ispanai. Tai raudonųjų pomidorų veislė ‘Principe Borghese‘ ir geltonieji ‘Giallo Vezuvio’. Teko ilgai paieškoti šių puikių ispaniškų veislių.

Lietuvoje kol kas nėra įprasta laikyti pomidorų kekes pakabintas. Mano akį pirmiausia patraukė gražios ispanų nuotraukos, kuriose džiovinti sukabintos pomidoriukų kekės. Atrodė taip dekoratyviai, kad ir pati panorau išbandyti šį būdą. Žinoma, idealiausia supjaustytus vaisius džiovinti džiovyklėje, bet sukabinus kekes, juos dar kurį laiką galima panokinti. Pernai vasarą keletą kekių buvau pakabinusi virtuvėje ir terasoje, svarbu, kad patalpa nebūtų labai šviesi, geriau tamsesnė, ir šiek tiek prapučiama vėjo.

Toks būdas itin aktualus rudenį, kai jau prasideda šalnos, o ant augalų dar likę daug neprinokusių vaisių. Kekes sukabinus vėsesniame rūsyje ar tamsioje spintelėje, pomidorai pamažu noks. Taip juos galima išlaikyti net iki vasario.

Be to, vasarą ir pomidorus, ir paprikas galima džiovinti ant specialių tinklų, ketinu šiemet išbandyti ir šį būdą.

Raugti ar kitaip konservuoti taip pat labiau tinka mažiau sultingi, pailgi vaisiai. Itin mėgstu pasiraugti lauke užaugintų ‘Žigolo’, ‘Benito H’, ‘Marutchka’.

Tarp valgyti šviežius skirtų pomidorų mano favoritai yra sena patikima veislė ‘Fox Nose’ (‘Lapės nosis’), ‘Sgt. Peppers’. Jau apie dešimt metų auginu ir ‘Armoniką‘ (tai nėra tikslus šios veislės pavadinimas, bet nemažai daržininkų ją žino), norint gausesnio derliaus, rekomenduoju augalą auginti dviem stiebais.

pomidorai, pomidorų veislės
‘Armonika‘

Iš išbandytų bei mėgstamų veislių ir ‘Marcipan Gold’, hibridas ‘Gurmansun’, ‘KOZULA 24’, ‘Red Pear’, ‘Toivo H‘, ‘Blue Tom‘.

Šiemet išbandysiu naują labai gražius vaisius auginančią veislę ‘Lotaringijos gražuolė‘.

Daug vilčių šiemet dedu į naują veislę ‘Slivka Gurman‘ (tinka ir džiovinti, ir valgyti šviežius), ‘Žoltyje Grebeški‘, ‘Sgt. Peppers Yellow’. Į sąrašą esu įtraukusi ir lietuviškų – ‘Kupriaus terba‘ bei ‘Dotnuvos geltonieji‘, jie tikrai patiks ieškantiesiems tradicinio saldžiarūgščio pomidorų skonio.

Paprikų augintojai gerai žino, kad šie augalai nemėgsta persodinimo, todėl sėklas sėja po vieną į indelį. Ar pomidorai taip pat tokie jautrūs?

Šiuo aspektu pomidorai labai skiriasi nuo paprikų – kuo daugiau kartų persodinami jų daigai, tuo jiems geriau.

Iš pradžių pomidorų sėklas pasėju į bendrą indą, pripildytą daiginimui skirtos žemės, sudrėkinu, uždengiu, kad drėgmė neišgaruotų ir laikau šiltoje vietoje. Kai pasirodo pirmi tikrieji lapeliai, daigelius pikuoju po vieną į atskirus indelius.

Vasaroms tampant vis šiltesnėms, įsidrąsinome pomidorus auginti ir lauke. Suprantama, į lysves jie iškeliauja vėliau nei auginami šiltnamyje – tad kada derėtų jų pasisėti?

Matau, kad dažnai daržininkai mėgėjai, ypač neseniai pradėję daržininkauti, skuba sėti pomidorus. Pažvelgę pro langą, matysime, kad saulė pro debesis išlenda nedažnai, dienos apniukusios.

Aitriąsias paprikas jau pasėjau, nes jų vegetacija ilga, bet matau, kad daigams reikės papildomo apšvietimo, be jo šiemet nepavyks išsisukti, o tai yra papildomos išlaidos bet kuriam daržininkui. Todėl visada patariu neskubėti sėti pomidorų.

Jau apie 20 metų šiltnamyje auginamus pomidorus sėju kovo 7–9 dienomis, o pomidorus laukui daiginu gerokai vėliau, kovo pabaigoje–balandžio pradžioje. Ilgiau nei du mėnesius auginti daigus ant palangės neverta, nes jie perauga, suglemba.

Kada Jūsų daigai iškeliauja į šiltnamį? Kaip naujam sezonui paruošti šią erdvę?

Visu grožiu daigai sužaliuoja gegužę. Jie reaguoja į atėjusį pavasarį ir yra pasiruošę augti, todėl pats tinkamiausias metas pomidorams persodinti į šiltnamį yra būtent gegužė. Tik bėda, kad naktimis dar būna šalnų, daigus reikia dengti. Bet jeigu jos mažesnės nei –4 °C, daigeliai jau gali atsilaikyti ir nedengti.

pomidorai, pomidorų veislės
‘Red Pear‘

Žinoma, geriausia šiltnamio žemę pomidorams paruošti jau iš rudens. Dažniausiai daržininkai mėgėjai mulčiuoja kompostu, žiemą užmeta storesnį sniego sluoksnį, kad pavasarį žemė būtų drėgnesnė. Statinio sienas nuplauna, dezinfekuoja. Tai itin svarbu, jeigu praėjusio sezono metu buvo užpuolęs maras ar kita liga. Specialių priemonių galima įsigyti parduotuvėse, bet ne prasčiau tinka ir naminis sodos tirpalas. Ne pro šalį specialiu preparatu ir žemę palaistyti arba ją pakeisti.

Jeigu dėl kokių nors priežasčių parengiamieji darbai nebuvo atlikti rudenį, reikėtų suskubti juos padaryti anksti pavasarį.

Jau sodinant pomidorų daigus, į duobutes patartina įberti ekologiškų paukščių mėšlo granulių, kaulamilčių, fosforo. Jeigu daržininkas turi geros kompostinės žemės, ji taip pat kuo puikiausiai tiks sodinant daigus. Svarbu, visko dėti saikingai. Kol daigai prigis, suformuos šaknyną, reikalingų medžiagų pakaks, tręšti nereikia. Tad maždaug dviem savaitėm ramiai juos palikime.

Matant, kad daigai nerodo noro augti, atrodo tarsi jiems kažko trūksta, galima palaistyti augimo stimuliatoriumi, jų būna ir ekologiškų, pagamintų iš dumblių. Taip anksti tręšti būtų verta tik visiškai menkus, „leisgyvius“ daigus. Tuomet reikėtų pasirinkti subalansuotas, papildomam tręšimui skirtas trąšas.

Kaip orientuotis, kada tinkamas metas sodinti pomidorus lauko lysvėse?

Norim ar nenorim, gegužės pabaigoje–birželio pradžioje pasodinti teks. Žinoma, tuo metu dar tikrai būna šalnų ir tiek pomidorų, tiek paprikų daigus tenka nuo jų pasaugoti, geriausia uždengti agroplėvele. Neretas daržininkas įsigudrinęs žemę uždengti juoda agroplėvele arba tekstilės plėvele, kad nereikėtų ravėti. Tai iš tiesų naudinga ir dėl dar vienos priežasties. Po tokia danga žemė yra 2 laipsniais šiltesnė, todėl augalų šaknys geriau jaučiasi, sparčiau vystosi ir auga.

Kita labai gera apsauga pomidorams – vadinamieji tuneliai.

pomidorai, pomidorų veislės
‘Principe Borgnese‘

Sodinant pomidorų daigus į gruntą, galioja ta pati taisyklė, kaip ir šiltnamyje – nepakenks į duobutes įberti paukščių mėšlo granulių, kaulamilčių ir fosforo.

Kol augalai prigis, pirmąsias dvi savaites nepatingėkite pasaugoti nuo šaltesnių orų. Taip jie greičiau sustiprėja, ima veržliau augti – gerai startavę, užaugins ir gausesnį derlių.

Šiltnamyje auginamų pomidorų dažnai laistyti nereikia. O kaip elgtis su auginamais lauke?

Jeigu šiltnamyje juos laistome kartą per savaitę, tai augančius lauke – dar rečiau, o rudenį ir visai nebereikia. Lietingą vasarą belieka atidžiai stebti, kad neįsimestų puviniai ar maras, nes drėgmės perteklius didina grybinių ligų riziką. Ne pro šalį žemaūgiams augalams nuo lietaus sukonstruoti stoginę. O parinkdami nuo vėjo apsaugotą, saulėtą vietą, leisime greičiau sunokinti kvapnius ir skoniu turtingus vaisius.

Pasitaikius sausesnei vasarai, pomidorai ir patys parodo, kada jiems ima trūkti vandens – suglemba lapeliai. Tada augalus reikėtų ne dažnai, bet gausiai palieti, nepilant vandens ant paties augalo, jo lapų, bet liejant į griovelį prie šaknų. Jų šaknys skverbiasi gilyn į žemę, tad vandens nereikėtų lieti stipria srove, nes vanduo išsitaškys sausos žemės paviršiuje, greitai nubėgs mažais upeliais, nespėjęs įsigerti giliau.

 

Salvinos KIEVINIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis