Ashburn +21,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 21 Rgs 2023
Ashburn +21,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 21 Rgs 2023

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

2023/02/03


Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti verčia tai, kad  daugėja žinduolių užsikrėtimo atvejų. Ar mokslas jau turi atsakymą į klausimą, ko turėtume tikėtis?

Didelis netikėtumas buvo šios ligos protrūkis audinių ūkyje Vakarų Ispanijoje. Sausį šį atvejį aprašė mokslo žurnalas „Science“. Kai gyvūnai pernai spalį pradėjo gaišti, veterinarijos specialistai įtarė SARS-CoV-2. Juk panašių atvejų audinių ūkiuose būta kitose šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Tačiau laboratoriniai tyrimai atskleidė tikrąją priežastį – paukščių gripas. Ūkyje buvo nugaišinta daugiau nei 50 tūkst. audinių. Nė vienas darbuotojas nuo gyvūnų neužsikrėtė.

Gruodžio mėnesį Kaspijos jūroje ėmė masiškai kristi ruoniai. Pradžioje įvardyta, kad dėl neaiškių priežasčių nugaišo 700 šių jūros gyvūnų, bet galiausiai skaičius išaugo iki 2,5 tūkst.  Masiniai kritimai pasireiškė netoli tos vietos, kur prieš kelis mėnesius buvo rastos laukinių paukščių gaišenos. Dagestano valstybinio universiteto mokslininkai nustatė, kad ruonius pražudė paukščių gripas. Šis protrūkis pirmąjį kartą buvo paminėtas paukščių gripo internetiniame dienoraštyje. Pastarosiomis dienomis ruonių masinio kritimo atvejis dažnai minimas bei analizuojamas užsienio žiniasklaidoje. Neatmetama prielaida (ji anaiptol dar nėra patvirtinta mokslo), kad virusas taip mutavo, kad ruoniai galėjo užsikrėsti vienas nuo kito. Tai būtų pirmasis toks atvejis laukinėje gamtoje.

Tačiau apie pavienius atvejus, kai paukščių gripui per tiesioginį kontaktą tapo imlūs laisvėje gyvenantys žinduoliai, pranešama iš viso pasaulio. Jungtinėse Amerikos Valstijose virusas buvo patvirtintas trims lokiams grizliams.

Pasaulio mokslininkai vis dar sutaria, kad paukščių gripas yra pirmiausia paukščių liga. Tačiau tuo pat metu atidžiai tiriama rizika, kad virusas mutuodamas gali išplisti į kitas rūšis.

Jungtinės Karalystės (JK) Gyvūnų ir augalų sveikatos agentūra (APHA) skelbia, kad nuo 2021 metų Anglijoje, Škotijoje, Velse krito daugiau nei 170 žinduolių  – raudonųjų lapių bei eurazinių ūdrų. Labai patogeniškoas paukščių gripas (H5N1) buvo patvirtintas 9 atvejais.

Veikiausiai ūdros bei lapės užsikrėtė misdamos infekuotus paukščius. Įrodymų, kad virusas galėtų plisti tarp žinduolių, nėra, ir tokia tikimybė vertinama kaip visai menka.

Problemą nagrinėjusiam BBC žurnalistui APHA mokslinių paslaugų direktorius prof. Ianas Brownas teigė, kad JK nacionalinė paukščių gripo darbo grupė intensyvina paukščių gripo atvejų žinduoliams stebėseną bei viruso genomo analizę. Profesoriaus manymu, kovai su paukščių gripu reikalingos didesnės tarptautinio masto priemonės. Mokslininkas neatmeta rizikos, kad keičiantis virusui paukščių gripas gali tapti tokia pandemija kaip Covid-19.

BBC taip pat cituoja Pasaulio sveikatos organizacijos pasaulinės gripo programos vadovą dr. Wenqingą Zhangą, pasak kurio, viruso plitimo grėsmė su metais didėja. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) BBC patvirtino, kad nuo 2021 metų spalio užfiksuota beveik 42 mln. pavienių paukščio gripo atvejų naminiams ir laukiniams paukščiams. Nuo šios ligos krito beveik 15 mln. naminių paukščių ir dar daugiau nei 193 mln. buvo nugaišinti. Taip pat užregistruota 119 protrūkių, kai buvo paveikti žinduoliai, bei apie 200 pavienių atvejų. WOAH fiksuoja, kad per pastaruosius 18 mėn. tokių nerimą keliančių pranešimų daugėja.

Kas vyksta ir kokie tikėtini tolimesni scenarijai, gilinosi nyderlandų NRC.nl. Roterdamo sveikatos mokslų organizacijos „Erasmus MC“ virusologijos profesorius Ronas Fouchieras teigė nesiimantis spėlioti, kiek toli pažengs viruso mutacija, ar gali tapti nauja grėsme žmonijai. Kita vertus, tereikia šiek tiek genetinių modifikacijų. Paukščių organizme pavojingasis virusas gyvena daugiausia žarnyne. Žmonių pandeminį gripą visada sukelia kvėpavimo takų virusai – liga plinta čiaudint, kosint ir pan. „Štai kodėl dabartinis paukščių gripo virusas greitai neužkrečia žmonių. Bet tai gali greitai pasikeisti, jei virusas užkrės žinduolį ir susimaišys su vienu ar keliais žinduolių gripo virusais“, – profesorių cituoja NRC.nl.

Tačiau profesorius neatmeta ir to, kad dabartinis pasaulinis paukščių gripo viruso protrūkis galiausiai gali išsikvėpti savaime.

 

ŪP apžvalga

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/21

Iš Traupio kraštotyros muziejaus archyvų

Anykščiai (Nykščiai.lt). 2022 metais uždarius Traupio mokyklą, ištuštėjusiame pastate liko Traupio istorijai vertingas objektas – mokyklos kraštotyros muziejus. Bibliotekos darbuotoja ėmėsi iniciatyvos, kad...
2023/09/21

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija: saugumui keliuose didinti pasitelkiami ir mokslininkų sprendimai

Ruduo pamažu įsibėgėja – orai vėsta, lauke vis anksčiau temsta. Šiuo metu gerokai didėja laukinių gyvūnų migracija, o prasidėjus rujai, jų elgesys pasikeičia kardinaliai – jie praranda atsargumą ir tampa nebe tokie baikštūs.
2023/09/21

„Enefit“ į elektromobilių stoteles Lietuvoje investuos daugiau nei 10 mln. eurų

Estijos valstybinio energetikos koncerno „Eesti energia“ antrinė elektros ir dujų tiekimo bendrovė „Enefit“ per dvejus metus į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą Lietuvoje ketina investuoti daugiau nei 10 mln. eurų, sako...
2023/09/21

Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota

Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ar Jungtinėje Karalystėje, ne visada būna po ranka. O ir ne kiekvienas, kuriam šio...
2023/09/21

Daržas po stiklu visai bendruomenei

Tokią idėją Horsto kaimo gyventojams Nyderlandų Limburgo provincijoje pasiūlė Richardas Jakobsas ir Bianca Smits, turintys profesionaliai įrengtą ir paprikoms auginti skirtą  šiltnamį. Tačiau jiems kilo mintis jį pasiūlyti vietos gyven...
2023/09/21

Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys nuteistas dėl kyšininkavimo

Kauno apygardos teisme šią savaitę paskelbtu nuosprendžiu Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys Valentinas Padriezas pripažintas kaltu paėmęs kyšius iš 9 užsienio šalių piliečių, informuoja ...
2023/09/21

Seimas uždraudė kailinių žvėrelių fermas

Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymą, nuo 2027 metų Lietuvoje uždraudžiantį kailinių žvėrelių verslą.
2023/09/21

Kolekcijoje keli šimtai kardelių, darže – derliaus rekordai

Pietvakarių Lietuvoje įkurto Kalvarijos miesto vardas siejamas su Jeruzalėje esančios kalvos vardu. Egzotišką, tačiau lietuvio ausiai įprastai skambantį vardą turinčiame mieste yra sodybą, kurioje auga ir ananasai, ir neįprastai dideli pomi...
2023/09/21

Miškų vertę galima padidinti pasinaudojant parama

Nuo rugsėjo 15 d. iki lapkričio 15 d. miškų valdytojai gali kreiptis dėl paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinim...