Kaunas +2,9 °C Debesuota
Antradienis, 3 Grd 2024
Kaunas +2,9 °C Debesuota
Antradienis, 3 Grd 2024

Paukščių gripo protrūkis: ar užteks tik sąmoningumo?

2021/04/29


Lietuvos ūkiuose per savaitę nustatyta 18 paukščių gripo protrūkių, dar penki atvejai tiriami. Nustatyta, kad virusą, kuris sunaikino jau beveik 500 vištų, keliose turgavietėse išplatino nelegalus paukščių prekeivis, kuris vištas atvežė iš Lenkijos. Daugiausia paukščiams pavojingos ligos židinių nustatyta Vilniaus regione: Vilniaus mieste ir rajone, Molėtų ir Širvintų rajonuose, Elektrėnuose.

Neliko nė vienos

„Turėjau 17 gerai kiaušinius dedančių vištų, pamaniau, kad reikėtų dar penkias nupirkti, tad ir nuvažiavau tą lemtingą sekmadienį į Maišiagalos turgų. Parsivežęs vištas, nieko blogo neįtardamas, paleidau jas prie savo paukščių pulko, – „Ūkininko patarėjui“ pasakoja Karvio kaimo gyventojas S. L. (pavardė redakcijai žinoma). – Po paros nugaišo viena višta, paskui visos, pirktos turguje. Tikrai nesitikėjau, kad neteksiu visų dedeklių. Paskambinau veterinarijos gydytojui, papasakojau, kas nutiko, ir sužinojau, kad pagal požymius tai ne kas kita, o paukščių gripas. Tuomet pranešiau Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).“

Vyras dar paskambino vištų pardavėjui ir pareiškė pretenzijas. Pasak jo, prekiautojas per savaitę pažadėjo atlyginti visus nuostolius – sumokėti už visas 22 vištas. Ar tikrai taip nutiks, neaišku, mat VMVT pranešime minima, kad į tarnybą kreipėsi 16 asmenų. Visi patyrė didesnių ar mažesnių nuostolių. Kai kam nugaišo ne tik vištos, bet ir antys, žąsys, fazanai. Tad klausimas, ar visiems pavyks išsireikalauti žalos atlyginimo, kol kas labiau retorinis. Juk retai kuris nors pirkdamas turguje paprašo pirkimo–pardavimo dokumentų ar pardavėjo kontaktų. Juolab jei perka iš žmogaus, kuris visada prekiauja turguje, nuolat parduoda iš Lenkijos atvežtas dedekles vištaites.

Tarsi deganti žolė pavasarį

Savaitės pradžioje paskelbta, kad gauti pirmieji Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliktų tyrimų rezultatai. Ištyrus vištų gaišenų mėginius, paimtus iš Vilniaus rajono savivaldybės Rukainių, Riešės, Pagirių, Avižienių, Kalvelių seniūnijų ir Vilniaus miesto savivaldybės Balsių ir Naujininkų bei Širvintų rajono savivaldybės Musninkų seniūnijos ūkių, patvirtintas didelio patogeniškumo H5N8 potipio virusas.

Iš viso savo reikmėms čia buvo laikoma ir nugaišo daugiau kaip 200 paukščių. Visos paukščių gaišenos bus saugiai sunaikintos ūkių teritorijose, o laikymo vietos privalės būti dezinfekuojamos, kad būtų likviduotas pavojingas virusas.

Kiek dar pranešimų gaus VMVT? Juk paukščių gripas – tarsi pavasarį deganti žolė. Įsiplieskia nuo vieno degtuko. Užtenka pasivaikščioti su užkratu ant avalynės ar drabužių ir visas kaimas ar miestelis liks be vištų. Informacija apie H5N8 paukščių gripo potipio virusą ir gūdžiausią naktį iš lovų išvertė pramoninių paukštynų vadovus ir savininkus. Rudaminoje ir prie Elektrėnų esantys Vilniaus paukštyno padaliniai patirtų milžiniškų nuostolių ne tik tuomet, kai užkratas patektų į fermas, bet jei jis būtų nustatytas paukščiams ir arti paukštynų ir šie patektų į paukščių gripo paveiktas zonas. Kas tuomet atlygintų nuostolius?

Nuleido kainą

„Ūkininko patarėjo“ žiniomis, sergančiais paukščiais visuose ūkininkų turguose Rudaminoje, Lentvaryje ir Maišiagaloje prekiavo viena šeima, kuri šiuo verslu užsiima jau beveik 20 metų. Ji atsiveždavo daug jaunų vištų ir iki šiol sėkmingai jomis prekiavo. Iki Suvalkų turgaus – ne per toliausiai, tad pigiau nupirkus ir brangiau pardavus galima išgyventi. Daug kas taip daro. Maišiagaloje gyvenantis veterinarijos gydytojas Raimondas Matutis vienas pirmųjų sužinojo apie vištų laikytojus ištikusią bėdą, nes vienas po kito pasipylė skambučiai. R. Matutis iškart suprato, kokia liga išguldė paukščius. Greitai paukščių gripą patvirtino ir laboratoriniai tyrimai.

„Pirkti turguose – rizikinga. Pardavėjai turi būti labai sąžiningi. Pirmiausia atsivežę partiją paukščių jie turėtų juos karantinuoti 21 dieną ir tik tada vežti į turgų. Savaime suprantama, kad beveik mėnesį auginti paukščiai būtų brangesni. Mūsų žmonės nori, kad būtų pigu, o paskui nuostolius skaičiuoja, – sakė ŪP pašnekovas. – Jei būtų elgtasi atsakingai ir sąžiningai, tokios situacijos būtume išvengę.“

Kalbinti aplinkiniai Maišiagalos gyventojai, tąsyk buvę turguje, stebėjosi, kad vištos pas minėtą prekiautoją tą sekmadienį buvo visu euru pigesnės. Ne vienas pamanė, kad atsivežė daugiau, todėl skuba parduoti, svarstė, gal Lenkijoje paukščiai atpigo. Todėl  būtent iš to pardavėjo dedeklių vištaičių buvo nupirkta daugiausia.

Nuo lauko iki stalo

Vilniaus paukštyno Paukščių auginimo tarnybos vadovas, vyr. veterinarijos gydytojas Tomas Miškinis patikino, kad Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų auginimo padaliniuose paukščių gripo atvejų nėra. „Mus saugo uždara lietuviško ūkininkavimo grandinė „nuo lauko iki stalo“. Visgi nerimą kelia nevaldomi aukšto patogeniškumo paukščių gripo protrūkiai Lenkijoje, – sakė pašnekovas. – Kaip ir dėl salmoneliozės užkrato, kaimynai lenkai nesuvaldo savo išsibarsčiusios gamybos grandinės. Lenkijoje veikia begalė mažų ūkių, esančių skirtinguose šalies regionuose, kuriuose išsimėčiusi gamybos grandinė – paukščių auginimas, kiaušinių inkubavimas, pašaro gamyba ir pristatymas, produkcijos gamyba bei jos pervežimas ir kt.“

Pasak T. Miškinio, Lenkijoje į skerdyklas paukščiai gali būti atvežami iš įvairių šalies vietų, veterinarinė kontrolė nėra centralizuota, todėl Lenkijoje taip sparčiai plinta paukščių gripas. „Dar blogiau, kad nesąžiningi lenkų prekeiviai skuba pigiai parduoti galimai užsikrėtusius paukščius Lietuvoje, siūlo mažą kainą ir net pristatymą į sutartą vietą. Dėl nelegalios prekybos Vilniaus paukštynas yra kreipęsis į policiją, o fiksuojami paukščių gripo atvejai iš Lietuvos paukštininkų pareikalaus šimtatūkstantinių nuostolių, nes kai kurios šalys neišvengiamai įves eksporto apribojimus (pvz., Japonija, Vietnamas, Honkongas, Rusija, Vidurinės Azijos valstybės), – apgailestavo pašnekovas. – Mus gelbėja tai, kad veikiame uždaro lietuviško ūkininkavimo principu. Patys gaminame lesalą iš Lietuvos ūkininkų supirktų grūdų, auginame mėsinių viščiukų tėvinius pulkus, nuosavuose inkubatoriuose inkubuojame iš tėvinių pulkų surinktus kiaušinius ir periname viščiukus, patys valdome visą grandinę „nuo lauko iki stalo“ – nuo mėsinių viščiukų auginimo iki paukštienos produktų gamybos ir pristatymo į prekybos vietas. Kiekviename procese laikomės pačių griežčiausių biosaugos ir higienos normų. Galimybės virusui patekti į mūsų paukštides dėl griežtos kiekvieno proceso kontrolės ir užtikrinamos biosaugos praktiškai nėra.“

Išeitis viena

T. Miškinis pripažino, kad įtampą kelia tai, jog iš kaimyninės Lenkijos virusas jau pasiekė smulkiuosius naminių paukščių augintojus. Jis pabrėžė, kad garantuoti gali už savo ūkius ir darbuotojus, tačiau negali sukontroliuoti visų Lietuvos paukščių augintojų. Vilniaus paukštyno Paukščių auginimo tarnybos vadovas kviečia boikotuoti gyvų paukščių pirkimą iš Lenkijos ir siūlo visiems Lietuvos paukštininkams susivienyti ir pasiūlyti vienadienių viščiukų ir dedeklių vištaičių iš kokybiškų, sertifikuotų bei VMVT prižiūrimų ūkių. „Nuo gegužės vidurio kviesime gyventojus įsigyti aukštos kokybės, sertifikuotų vienadienių mėsinių viščiukų. Taip tikimės sumažinti paukščių gripo plitimo riziką, – informavo T. Miškinis. – Nevaldoma prekyba su Lenkija gali sužlugdyti ilgametį Lietuvos paukštininkystės darbą. Valstybinės reikšmės klausimas turėtų būti, kaip neįsileisti užkrato iš Lenkijos.“

Apeliavo į sąmoningumą

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas vakar skubiai sušauktoje spaudos konferencijoje prašė žmonių elgtis sąmoningai ir bendradarbiauti – nedelsiant  pranešti VMVT apie vištų kritimo atvejus. Pasak ministro, padėtis valdoma, tačiau didžiausią nerimą kelia tai, kad ligos židinių geografija gali plėstis, tektų skelbti dideles paukščių gripo paveiktas zonas. „Tada jau turėtume bendrą poveikį pramoniniams mėsinių ir dedeklių vištų ūkiams ir, be abejo, viešiesiems finansams“, – apie pasekmes įspėjo K. Navickas. Jis taip pat paprašė gyventojų nepirkti paukščių iš nepatikimų prekeivių. „Yra legaliai Lietuvoje prekiaujančių ūkių sąrašas. Sutaupius kelis centus, nusipirktas gyvūnas gali atnešti didžiulių nuostolių ir ūkiui, ir šaliai. Prašome žmonių sąmoningumo ir bendradarbiavimo, nes tik tai padės valdyti padėtį“, – teigė K. Navickas. Šiuo metu sustiprinta turgaviečių ir prekiautojų kontrolė. Valstybės sienos apsaugos tarnyba sugriežtino kontrolę sienos su Lenkija postuose.

Paukščių gripas paplitęs visoje Europoje – pastaruoju metu sunaikinta daugiau kaip 16 mln. paukščių. Ypač sudėtinga padėtis kaimyninėje Lenkijoje – 251 ūkis neteko beveik 8 mln. paukščių. Padėtimi Lietuvoje domisi ir Europos Komisija. Kol kas apribojimai mūsų šaliai netaikomi, nes protrūkiai nustatyti mažuose ūkiuose, laikančiuose paukščius savo reikmėms.

Nijolė BARONIENĖ

ŪP korespondentė

123rf nuotrauka

2021-04-29

        nuostoliai, turgus, eksportas
Dalintis