Columbus +5,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Geg 2025
Columbus +5,0 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Geg 2025

Pavasarinė raktažolė – pievose augantis vaistinis augalas

2025/05/10


Turbūt visi pažįstame pavasarinę raktažolę – augalą, džiuginantį savo geltonais žiedeliais. Kaip ir daugelis nuo seno žinomų ir naudojamų augalų, pavasarinė raktažolė turi daug liaudiškų, su raktu susijusių pavadinimų – rakteliai, šv. Petro raktai, dangaus raktai, Jurgio raktai ir kt. Tai augalas, skelbiantis ir „atrakinantis“ tikrąjį pavasarį.

Pavasarinės raktažolės – daugiamečiai, 15-30 cm aukščio augalai. Lapai pamatiniai, kotuoti, pailgai kiaušiniški arba ovališki, truputį raukšlėti, dantytais kraštais, plaukuota apatine puse. Iš lapų skrotelės išauga vienas arba keli belapiai plaukuoti žiedstiebiai su skėtišku žiedynu. Žiedai vamzdiški, ryškiai geltoni, kvapnūs, žiedynstiebių viršunėje po 5-20 susitelkę skėtiškose kekėse. Juos apdulkina bitės, kamanės ir drugiai. Vaisius – ruda, kiaušiniška daugiasėklė dėžutė. Sėklos tamsiai rudos, kauburiuotos.

Pavasarinės raktažolės žydi gegužės – balandžio mėn. Auga sausose pievose, šlaituose, kartais šviesiuose lapuočių miškuose. Paplitusios visoje Lietuvoje, išskyrus šiaurinę dalį, bet nevienodai dažnos ir gausios. Dažniausiai auga neutralios ar šarminės reakcijos priemolio arba molio dirvožemiuose. Pastaruoju metu šie augalai pastebimai retesni, mat dėl nykstančių tinkamų augimviečių – pakitusių ganymo ir šienavimo sąlygų – pievelės apauga krūmais ir žolėmis.

raktazole

Tai vertingas vaistinis augalas, kurio lapai kartu su lapkočiais, žiedais, šakniastiebiais su šaknimis, vartojami vaistams, iš jų gaminami preparatai. Augale yra saponinų – pavasarinės raktažolės preparatai palengvina atsikosėjimą, atpalaiduoja spazmus, jais gydomas bronchitas, kitos kvėpavimo takų ligos. Jauni pavasarinių raktažolių lapai valgomi.

Pavasarinės raktažolės dekoratyvios, gana anksti pavasarį ir ilgokai žydinčios, auginamos gėlynuose nuo seno. Išvesta nemažai dekoratyvinių raktažolių rūšių, kurios džiugina ir kaip kambariniai, ir kaip auginami gėlynuose augalai.

raktažolė

Renkant pavasarines raktažoles, Valstybinė miškų tarnyba ragina būti sąmoningais. Nors pavasarinė raktažolė nėra įtraukta į Lietuvos saugomų gyvūnų, augalų, grybų sąrašą, tačiau yra rūšis, įrašyta į Ribojamų ir draudžiamų naudoti laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą. Jas galima skinti, rinkti sėklas, šių augalų neiškasant su šaknimis, neišraunant ar kitaip nenaikinant ir jais neprekiaujant.

Pavasarinių raktažolių sėklos saugomos Valstybinės miškų tarnybos ilgalaikėje sėklų saugykloje. Kolekciniai pavyzdžiai tiriami ir saugomi Gamtos tyrimų centro bei Vytauto Didžiojo Universiteto Kauno Botanikos sodo lauko kolekcijose, o jų augimo vietose – sėkliniuose (genetiniuose) sklypuose,  yra saugomos pavasarinės raktažolės populiacijos in situ.

 

VMT informacija

Dalintis