ŽŪM atstovė pažymi, kad sumaniais kaimais laikomi tokie kaimai ar vietovės, kurie (-ios) yra orientuoti (-os) į kokybinius pokyčius, ieško savo stipriųjų pusių, analizuoja gyventojų potencialą ir juos panaudoja, siekdami savo vietovei aktualių problemų sprendimų bei teigiamų pokyčių.
„Sumanus kaimas – tai kaimas, pasirengęs tapti pažangiu, suteikti galimybes naujovėms ir sumaniems sprendimams, ieškantis galimybių gerinti gyvenimo kokybę ir atviras inovacijoms, – sako pašnekovė. – Sumaniųjų kaimų patirties pavyzdžių galima rasti kai kuriose Europos Sąjungos (ES) šalyse, kur bandomieji projektai pradėti įgyvendinti anksčiau. Nors ši koncepcija mūsų šalyje yra palyginti nauja, pirmieji projektai pradėti įgyvendinti 2021–2022 m. pereinamuoju laikotarpiu pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą. Tuomet 15 kaimo vietovių vietos veiklos grupių (VVG) gavo papildomą paramą bandomiesiems sumaniųjų kaimų projektams įgyvendinti.“
J. Dokudovič pasakoja, kad bandomųjų sumanių kaimų projektų temų būta įvairių – vietos ekonomika, įtraukios vietos infrastruktūra ir paslaugos, sumanus viešasis valdymas, sumanios vietos bendruomenės.
„Tiesa, horizontali tema, kuri turėjo būti taikoma visuose pilotuose, tai – aplinkos apsauga ir klimato kaitos pokyčių švelninimas, – atkreipia dėmesį specialistė. – Populiariausia vietos veiklos grupių pasirenkama tema bandomuosiuose sumaniųjų kaimų projektuose buvo įtraukios vietos infrastruktūros ir paslaugų teikimas. Dažniausios veiklos buvo nukreiptos į turizmo plėtros skatinimą ir turizmo objektų patrauklumo didinimą, viešųjų erdvių kūrimą, infrastruktūros gerinimą įrengiant saulės energiją naudojančius lauko šviestuvus, žaidimų aikštelių atnaujinimą ir pan.“
J. Dokudovič teigimu, iš viso buvo parengti 25 bandomieji sumanių kaimų projektai, iš jų 18 priimti sprendimai skirti paramą, kurios dydis siekė 1,7 mln. Eur. 2024 m. sumanaus kaimo strategijas pagal SP intervencinę priemonę „Sumanieji kaimai“ pateikė 4 vietos veiklos grupės. Pateiktose sumanaus kaimo strategijose buvo siekiama skatinti kaimo vietovių gyvybingumą, inovacijas ir socialinę įtrauktį.
Nuo kovos 3 iki balandžio 30 d. vėl galima kreiptis paramos pagal SP intervencinę priemonę „Sumanieji kaimai“. Paraiškas gali teikti kaimo vietovėse veikiančios vietos veiklos grupės, atsižvelgdamos į specifinius savo teritorijos poreikius ir pagal juos parengiančios Sumanaus kaimo strategiją.
„Tai partnerystės principu parengta dokumentų visuma, apimanti skirtingas projektų veiklų sritis (privataus verslo iniciatyvas, socialinio ir bendruomeninio verslo projektus, viešųjų paslaugų perdavimą bei viešosios naudos (ne pelno) projektus), tokiu būdu užtikrinant kaimo vietovės ekonominį, socialinį, aplinkos apsaugos ir vietos gerovės lygį“, – pabrėžia ŽŪM atstovė.
Anot jos, fiziniai asmenys, ne jaunesni nei 18 metų, nevyriausybinės organizacijos, ugdymo įstaigos, juridiniai asmenys ar savivaldybių atstovai rengs atskiras projektų paraiškas su skirtingomis veiklomis ir investicijomis, kurios bus sudėtinės strategijos dalys ir teiks juos vietos veiklos grupėms pagal joms priklausančią teritoriją. Projektų vykdytojai savo projektuose suplanuotomis veiklomis turės įsilieti į bendrą strategijos koncepciją bei atspindėti strategijos tikslą ir spręsti bendrai Sumanaus kaimo strategijoje numatytus iššūkius ar problemą.
„Sumanių kaimų strategija įgyvendinama kaip skėtinis projektas, kurį sudaro bendra strategija ir atskiri, vienos arba skirtingų veiklos pobūdžių projektai, savarankiškai parengti projektų vykdytojų. Paramą strategijai administruoti gali gauti vietos veiklos grupė ir vietos veiklos grupės partnerė, turinti patvirtintą kaimo vietovių vietos plėtros strategiją. Projektus vietos veiklos grupėms gali teikti ir įgyvendinimo taisyklėse įvardinti fiziniai ir juridiniai asmenys, savivaldybių administracijos, mokslo ir mokymo įstaigos“, – aiškina J. Dokudovič.
ŽŪM duomenimis, jei sumanaus kaimo strategiją teiks viena vietos veiklos grupė, didžiausia jai galima skirti parama sieks iki 500 tūkst. Eur, jeigu dvi – iki 600 tūkst. Eur, o jei susijungtų trys iniciatoriai – parama siektų iki 700 tūkst. Eur. Tiesa, didžiausia galima suma vienam projektui įgyvendinti yra 200 tūkst. eurų.
Numatyta viešųjų, socialinių paslaugų projektus finansuoti iki 85 proc., veiklos projektus, kurių galutinis rezultatas nėra materialusis turtas – iki 80 proc., o privataus verslo vykdomus projektus – iki 65 proc.
Kvietimo sąlygas galima rasti čia.
Nr. 313/7