Pandemijos laikais prekyba persikėlė į internetą. Šis procesas neaplenkė daržo ir sodo prekių. Vis dažniau sodinukus žmonės perka nuotoliniu būdu. Neretai girdime, kad tai – labai rizikinga... Bet ar tikrai? Kaip rasti patikimą pardavėją, į ką atkreipti dėmesį gavus sodinukus? Į šiuos klausimus sutiko atsakyti medelyno „Tado ūkis“ kraštovaizdžio architektė Kristina Cvilikienė.
Aurelija UŠACKĖ
Internetas laiko neskaičiuoja
Kai kurie į internetinę augalų prekybą žvelgia įtariai, tačiau K. Cvilikienė tikino, kad yra nemažai privalumų tiek pardavėjams, tiek klientams. „Pirmiausia, pirkėjai nėra priversti derintis prie medelyno darbo laiko, neprivalo važiuoti ir gaišti savo laiko. Užsakymus paprasta atlikti po darbo arba savaitgaliais, patogiu metu. Tad klientams nereikia skubėti priimti sprendimų, turi laiko apmąstyti norus ir galimybes“, – privalumų įžvelgė Kristina.
Dar geriau, jei būsimą sodą ar daržą jau yra suplanavę – tada užsakymui atlikti gali prireikti vos 5 minučių. Perkant internetu, sodinukai atidžiai atrenkami ir supakuojami į saugias pakuotes. Įprastai pristatyti užtrunka apie 1–3 dienas, tad per tą laiką galima paruošti vietą naujiems augalams sodinti. Kitas privalumas – nereikia galvoti, kaip viską parsigabenti namo patiems, nes šiuos darbus saugiai atliks kurjeris.
Svarbiausia – atlikti analizę
Nuo ko pradėti – klausia daugelis, nusprendę pirkti sodinukus internetu. Juk neapžiūrėsi, nepaliesi, nepamatysi, kokios šaknys, žemė... Kraštovaizdžio architektė K. Cvilikienė patarė pradėti nuo patikimų pardavėjų paieškos, kurie siūlo ne tik prekę, bet ir atsako už kokybę, dalijasi savo patirtimi. „Susiradę tokių pardavėjų interneto tinklalapį, atkreipkite dėmesį, kad prie kiekvieno sodinuko būtų nurodyta ne tik informacija apie augalą ar pridėta nuotrauka. Svarbus augalo amžius, vazono dydis. Išsiaiškinkite, ar augalas parduodamas vazone, ar išimtas iš grunto, kokiame dirvožemyje jį tinka auginti, kada žydi, dera ir kitas veislei būdingas savybes“, – ieškoti kuo daugiau informacijos skatino specialistė. Taip pat patikrinkite, ar pardavėjai pateikia telefono numerį, kad galėtumėte gauti atsakymus į iškilusius klausimus.
Kaip žinoti, kad pardavėjai yra patikimi? Turbūt paprasčiausias būdas patikrinti – skaityti atsiliepimus. Visgi Kristina patarė per daug į šį procesą nesikoncentruoti. „Perskaitykite, bet atminkite, kad svarbūs net tik komentarai“, – įsitikinusi specialistė. Geriau pasidomėkite, kiek metų gyvuoja medelynas, kokias garantijas suteikia. Jei jų suteikia, vadinasi, pardavėjai patikimi ir gali atsakyti už sodinukų kokybę, tad klientui neteks baimintis dėl neprigijusio augalo.
Ar pardavėjai patikimi, galite įsitikinti įvertinę ne tik internetinę parduotuvę, bet ir komunikaciją socialiniuose tinkluose. Dažnai jie mielai dalijasi konsultacijomis ne tik telefonu ar elektroniniu paštu, bet duoda patarimų socialiniuose tinkluose net ne sezono metu. Patikimumo prideda ir papildoma kvalifikacija, kasmetinis tobulėjimas (seminarai, mokymai ir t. t.).
Kaip saugiai transportuoti?
Perkant sodinukus internetu, ypač svarbu kuo saugiau ir greičiau juos pristatyti pirkėjui. Pasak specialistės, sodinukai turi būti supakuoti taip, kad ištvertų visus nepalankius veiksnius. „Augalus, kurių šaknų sistema atvira (iškasti iš grunto), būtina pamirkyti į specialų hidrogelį, kuris apsaugo šaknis nuo džiūvimo transportuojant (apsaugo iki 14 d.). Supakuojama dažniausiai į kartonines dėžes. Sodinukų kokybė labai priklauso ir nuo kurjerių. Augalai – išskirtinės prekės, kurias gabenti reikia itin atsargiai. Visada informuojame, kad siuntiniai negali būti vartomi ar sudėti vienas ant kito. Dažniausiai ne augalo veislė ar jo rūšis lemia transportavimo sėkmę, bet pakuotė ir atida pristatant. Siunčiame net žolinius augalus, braškes, gerai paruoštoje pakuotėje jie nukeliauja saugiai“, – subtilybes pasakojo Kristina.
Vyrauja stereotipas, kad geriausia užsisakyti augalus, esančius vazone, nes jų šaknynas labiau susiformavęs ir greitai neperdžiūva. Tiesa tokia, kad augalai, iškasti iš grunto, dažniausiai turi net tvirtesnį šaknyną, o prieš transportuojant jis dar mirkomas hidrogelio tirpale.
Pirkti internetu patogu, tačiau ne visada ekologiška. Dažnai kyla klausimas, ką daryti su kartoninėmis dėžėmis, kurios lieka išpakavus augalus. Specialistė patarė ne tik rūšiuoti, bet ir panaudoti kaip mulčią. „Iš kartono iškirpkite lakštus, tinkančius patiesti po medeliu. Prispausti galite nupjauta žole, šiaudais ar kitomis medžiagomis. Kartonas pagamintas iš natūralių medžiagų, tad jis suirs. Toks mulčias padės kovoti su piktžolėmis“, – patarimais dalijosi K. Cvilikienė.
Keli sodinukai vienoje dėžėje
Pasak specialistės, visi sodinukai privalo būti paženklinti ne tik etikete, ant kurios parašyta veislė, bet ir turėti augalo pasą. Tad patikrinkite, ar atkeliavę augalai jį turi. „Šis dokumentas užtikrina, kad augaliniams produktams reguliariai atliekama fitosanitarinė kontrolė. Augalo pasas – tai oficialus dokumentas, naudojamas visose ES šalyse, jis garantuoja, kad augalai yra sveiki ir atitinka visus reikalavimus. Šis pasas patvirtina veislę, turi specialų kodą, pagal kurį galima nustatyti pirminį medelyną. Patikimas medelynas niekada neparduoda katės maiše“, – patikimumo kriterijus vardijo K. Cvilikienė.
Pašnekovės teigimu, žmonės turėtų atkreipti dėmesį į sodinukų pakuočių niuansus. „Dėl ekologijos ir mažesnės tikimybės pažeisti, augalai pakuojami po kelis. Didelėje dėžėje vienas augalas vartosi, o kai sudedami keli, jie vienas kitą prilaiko. Tik radus neatitikimų, derėtų kreiptis į pardavėjus, kurie išspręs visas problemas“, – apie pristatymo specifiką kalbėjo Kristina. Ji prisiminė, kad būna situacijų, kai klientai nepriima siuntos, nes nesupranta, kodėl gavo vieną dėžę, nors užsisakė du ar tris medelius. Tokiu atveju siunta grąžinama atgal į medelyną, o klientas lieka nepatenkintas.
Taip pat nerekomenduojama pratęsti pristatymo datos. Svarbu, kad sodinukai kuo mažiau laiko praleistų dėžėse. „Gavę siuntą, iškart ją išpakuokite (nepriklausomai nuo sodinimo laiko), kad augalai gautų šviežio oro ir šviesos. Jei pastebėjote, kad dėžė ar augalai pažeisti, drąsiai kreipkitės į pardavėjus ir spręskite šią problemą“, – patarė K. Cvilikienė.
Jei gavote sodinukus ir kyla abejonių dėl kokybės, patikimas medelynas visada pasiūlys alternatyvą. Pasitaiko klientų, kurie neskaito aprašymų ir gauna ne tokį augalą, kokio tikėjosi. Tada medelyno darbuotojai turėtų nuraminti ir pakonsultuoti, kaip prižiūrėti, kad rezultatas tenkintų.
Žmonės dažnai teiraujasi, ar perkant internetu augalams taikoma garantija. „Manome, kad kiekvienas medelynas turėtų taikyti garantiją. Pagal įstatymą, augalai yra negrąžinamų prekių sąraše, bet mes siūlome 100 proc. augalo pakeitimo garantiją, tad baimintis nėra dėl ko. Pavyzdžiui, perkant augalus plikomis šaknimis, taikoma 60 dienų garantija, vazonėliuose – 30 dienų“, – tikino kraštovaizdžio architektė K. Cvilikienė. Jei pasodintas augalas sunkiai prigyja, rekomenduojama kreiptis į medelyno specialistus, kurie pakonsultuos dėl priežiūros. Jei augalas nunyko, nors buvo laikomasi visų rekomendacijų, galima prašyti, kad būtų pakeistas į kitą. Svarbu atsiminti, kad auginant reikia daug kantrybės ir nepamiršti mėgautis procesu.
Daiginimo rinkiniai – paprasta ir patogu
Šiltėjant dienoms, galvojame ne tik apie sodinukus. Dažnas ant palangės skuba daiginti prieskonines žoleles ir kitus augalus. Dabar tai padaryti labai paprasta. Populiarėja maišelių ir vazonėlių daiginimo rinkiniai. Šiais ruošiniais patogu naudotis ir pradedantiems, ir jau patyrusiems sodininkams. Be to, jų taip pat galima įsigyti internetu, kad nereikėtų kelti kojų iš namų.
Daiginimo rinkiniuose būna tiek maišelių, tiek įvairių vazonėlių (iš kamštinės medžiagos, skardinių arba metalinių dėžučių ir kt.). Stilingos dėžutės ar indeliai su magnetais puikiai tiks tiems, kurie nori išskirtinio dizaino vazonėlių, dailiai atrodančių namų erdvėje. Dažniausiai rinkiniai parduodami su žemėmis, ekologiškomis sėklomis, molio drenažo akmenėliais, vidiniu maišeliu, skirtu daiginti, ir aprašymu.
Neapkraunant palangių tarsi sandėlio lentynų, galima susidaiginti žirnių, cukinijų, moliūgų, arbūzų, melionų, baklažanų, prieskoninių žolelių. O specialiuose stikliniuose indeliuose net užsiauginti gražgarsčių, baltųjų garstyčių, ridikėlių daigų ir jais gardinti salotas.
Kaip naudoti? Viskas labai paprasta: pirmiausia reikia suberti akmenėlius, paskui žemes į indo dugną. Tada pabarstyti norimų daiginti augalų sėklyčių ir užbarstyti maždaug pusės centimetro storio žemių sluoksniu, palieti ir uždengti maišeliu. Rinkinius svarbu laikyti šiltoje, gerai apšviestoje vietoje. Kasdien derėtų patikrinti, ar dirva pakankamai drėgna.
Po 1–2 savaičių, kai sėklos sudygs, galima nuimti daiginimo maišelį ir vazonėlį pastatyti ten, kur yra natūralios dienos šviesos. Nepamirškite kasdien palieti: žemė turi būti drėgna, bet nepermirkusi.
2021-05-07