Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Pernai nuo interneto cenzūros pasaulyje nukentėjo 4,2 mlrd. žmonių, internetą blokavo ir Rusija, ir Iranas

2023/02/10


Praėjusiais metais pasaulyje užfiksuota 112 interneto blokavimo atvejų 32 valstybėse, rodo kibernetinio saugumo kompanijos „Surfshark“ ir pasaulinės interneto stebėsenos organizacijos „NetBlocks“ tyrimo duomenys. Absoliuti dauguma incidentų įvyko dėl protestų ar kitų politinių neramumų. Daugiausiai kartų internetas apribotas Indijoje bei Džamu ir Kašmyro regione, bent vienas incidentas fiksuotas ir Rusijoje netrukus po invazijos į Ukrainą.

„Prieigos prie interneto ribojimas ir cenzūra yra gerokai dažnesnė problema nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Daugiau nei pusė pasaulio gyventojų 2022 metais buvo paliesti interneto cenzūros. Mums Lietuvoje gali būti sunku suvokti tokios problemos mastą ir padarinius, nes gyvename demokratijoje ir turime laisvą prieigą prie interneto bei socialinių tinklų. Vis tik autoritarinės valstybės aktyviai imasi veiksmų siekdamos izoliuoti savo piliečius nuo likusio pasaulio. Kai kuriais atvejais tai tik socialinių tinklų draudimas, tačiau kitais – viso interneto ryšio ribojimas tam tikros šalies, regiono ar miesto gyventojams“, – teigia Gabrielė Račaitytė-Krasauskė, „Surfshark“ atstovė žiniasklaidai.

Tyrimo duomenimis, pernai daugiausiai interneto cenzūros incidentų pasaulyje užfiksuota Džamu ir Kašmyro teritorijoje – net 24. Dar 11 buvo įvykdyta Irane, 10 – Indijoje. Taip pernai Azija tapo nuo cenzūros labiausiai kenčiančiu kontinentu pasaulyje su 58 incidentais 11-oje šalių.

Antroje vietoje liko Afrika, kur pernai fiksuota 13 interneto cenzūros incidentų, iš kurių 4 nutiko Sudane, ir po tris Burkina Fase bei Zimbabvėje.

Incidentas Rusijoje – neįprastai ilgas

Vos pradėjusi invaziją į Ukrainą, Rusija užkardė ir prieigą prie trijų didžiausių socialinių tinklų bei pagrindinių tarptautinių naujienų portalų. Šis prieigos apribojimas tęsiasi iki šiol, tad yra gerokai ilgesnis nei įprasta.

„Dažniausiai matome kelias valandas ar dienas trunkančius interneto ribojimus, įprastai ištinkančius per politinius įvykius – rinkimus ar protestus. Vis tik labai retais atvejais incidentai išsitęsia iki mėnesių ar net kelerių metų, kaip, pavyzdžiui, Irane, Kinijoje, Omane, Turkmėnistane ir kitur“, – aiškina G. Račaitytė-Krasauskė.

„Surfshark“ atstovė žiniasklaidai Gabrielė Račaitytė-Krasauskė.

Rusija nėra vienintelė šalis pasaulyje, kur ribojimai trunka ilgiau nei mėnesį ar metus. Tyrimo duomenimis, 32 incidentai 16 šalių vyksta dar ir šiais metais, nors prasidėjo prieš ne vienerius metus. Tarp ilgiausių – 2009 m. prasidėjęs socialinių tinklų „Facebook“ ir „YouTube“ ribojimas Irane, „YouTube“ užkardymas Turkmėnistane, taip pat – pastarųjų platformų ir „Twitter“ blokavimas Kinijoje.

Praėjusiais metais prieigą prie socialinio tinklo „Facebook“ apribojo Burkina Fasas ir jos nesuteikė iki šiol, o Azerbaidžane praėjusių metų rugsėjo mėnesį buvo užblokuota prieiga prie „TikTok“ – šis apribojimas taip pat dar nesibaigė.

Iš visų socialinių tinklų „Facebook“ tapo 2022-ųjų metų dažniausiai autoritarinių valstybių apribojama platforma. Nuo 2015 metų 46% pasaulio populiacijos patyrė valstybinę „Facebook“ cenzūrą.

Didžiausią nerimą keliantys interneto cenzūros atvejai – Indijoje ir Irane

Praėjusiais metais visame pasaulyje nuskambėjo Irano žmogaus teisių pažeidimai, kai po iranietės Mahsa Amini mirties prasidėjusius protestus valdžia malšino represijomis. Viena priemonių kovoje prieš visuomenę taip pat buvo interneto prieigos apribojimas, kai šalyje buvo išjungtas mobilusis internetas ir uždrausta prieiga prie vienintelio likusio prieinamo socialinio tinklo „Instagram“ ir pokalbių programėlės „WhatsApp“.

Praeitų metų birželį Indijoje prasidėjus masiniams protestams dėl įžeidžiančių valdžios atstovų komentarų apie pranašą Mahometą ir vėliau dėl naujai paskelbto kariuomenės mobilizacijos plano Indijos valdžia taip pat neteisėtai apribojo interneto prieigą.

„2022 metais matėme, kaip pasaulio valstybės blokavo prieigą prie interneto bei kitų komunikacijos kanalų siekdamos užtildyti visuomenę bei žurnalistus. Šiandien laisva prieiga prie interneto yra esminė žmogaus teisė, todėl yra svarbiau nei bet kada fiksuoti masinius cenzūros atvejus bei ieškoti būdų ir vėl prijungti paveiktus žmones prie interneto“, – teigia Alp Toker, globalios interneto cenzūros stebėjimo organizacijos „Netblocks“ vadovas.

„Surfshark“ yra pirmoji ir vienintelė Lietuvos įmonė, bendradarbiaujanti su „Netblocks“ ir drauge kurianti pasaulinės interneto cenzūros sekimo įrankį.

Apie „Surfshark“

„Surfshark“ yra Lietuvoje įkurta pasaulinė privatumo apsaugos sprendimų bendrovė. Jos kuriamas virtualus privatus tinklas „Surfshark VPN“ yra tarp trijų didžiausių pasaulyje ir vienas iš nedaugelio, kurį pripažįsta nepriklausomi saugumo ekspertai. 2021 m. „Cybersecurity Excellence“ apdovanojimuose „Surfshark“ laimėjo aukso medalį ir pelnė novatoriškiausios metų saugos tarnybos titulą. 2022 m. „Surfshark“ kartu su kibernetinio saugumo bendrove „Nord Security“ paskelbti antruoju oficialiu vienaragiu Lietuvoje.

 

Partnerio turinys

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...