Jautėsi įkaite
„Norime būti nepriklausoma organizacija“, – pagrindinę LVPŪA pasitraukimo iš ŽŪR priežastį „Ūkininko patarėjui“ nurodė šios asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė ir valdybos pirmininkė Regina Bernatonienė.
„Mūsų asociacija, tapusi nepriklausoma, turės daugiau galimybių ginti mažesnių pieno ūkių interesus, nei būdama po kieno nors vėliava, pavyzdžiui, priklausydama ŽŪR arba LŽŪT. Šios dvi organizacijos nesutaria, o LVPŪA buvo virtusi jų nesusikalbėjimo įkaite“, – tvirtino LVPŪA pirmininkė R. Vilimienė, ūkininkaujanti Kupiškio rajone.
Kilo iš apačios
„LVPŪA įkurta 2018 m. liepą. Iniciatyva ją įkurti kilo iš apačios. Keli ūkininkai, nepatenkinti Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) veikla, nes ji tuomet labiau gynė stambių pieno ūkių interesus, nutarė steigti mažesnių pieno ūkių savininkus vienijančią asociaciją“, – redakcijai priminė LVPŪA valdybos pirmininkė R. Bernatonienė, ūkininkaujanti Kauno r., ir pabrėžė, kad asociacijos sprendimas trauktis iš ŽŪR taip pat kilo iš apačios.
Pasak pašnekovės, kovo 29 d. Telšiuose vyko LVPŪA visuotinis ataskaitinis susirinkimas. Į dienotvarkę buvo įtrauktas ir asociacijos buvimo ŽŪR gretose klausimas. Norėta iš LVPŪA narių išgirsti, ar jai likti Rūmų nare, ar pasitraukti. Siekiant klausimą plačiau išdiskutuoti, vėliau vykdyta visų asociacijos narių apklausa elektroniniu paštu. Dauguma pasisakė, kad jai derėtų išstoti iš ŽŪR, nes jų veikla pieno gamintojai nusivylė. Tokią narių nuomonę labiausiai lėmė ŽŪR nuostata papildomas lėšas, skirtas kompensuoti ūkininkų praradimus dėl pieno krizės, padalyti tik mažiausiems ūkiams – už bazinį pieną gaunantiems iki 30 ct/l, o LVPŪA siūlė tas lėšas padalyti visiems pieno ūkiams. Taip pat R. Bernatonienė prisiminė ir Rūmų priešišką poziciją žiemą vykusiai Laužų deginimo akcijai.
Galutinį žodį tarė LVPŪA valdyba balandžio 12 d. vykusiame posėdyje. Jame iš 11 valdybos narių dalyvavo 8. Už asociacijos pasitraukimą iš ŽŪR balsavo 6 valdybos nariai, 1 nesutiko su tokiu sprendimu ir 1 susilaikė – nebuvo nei už, nei prieš.
LVPŪA raštu pranešė ŽŪR apie sprendimą trauktis. Balandžio 25 d. Rūmų taryba savo susirinkime patvirtino šį faktą ir balandžio pabaigoje asociaciją išregistravo iš ŽŪR narių sąrašo.
Nori bendradarbiauti – ne priklausyti
„Nepriklausomybė ir bendrystė“, – du pagrindinius siekius, paskatinusius vidutinių pieno ūkių savininkų organizaciją išstoti iš ŽŪR, nurodė R. Bernatonienė. Pasak jos, LVPŪA, būdama nepriklausoma, nori savo nariams aktualius klausimus spręsti bendradarbiaudama su kitomis žemdirbiškomis organizacijomis, pavyzdžiui, Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS), LPGA, LŽŪT. Kad tokia bendrystė galima, liudija praėjusią žiemą vykusios ūkininkų laužų ir traktorių protesto akcijos. Pagrindinė jų organizatorė buvo LŽŪT. Tose protesto akcijose LVPŪA aktyviai dalyvavo per LŪS rajoninius skyrius.
R. Bernatonienė viliasi, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) paliks LVPŪA Pieno taryboje. Ji apie tokią galimybę išgirdusi iš ŽŪM atstovų lūpų. Lieka laukti raštiško patvirtinimo. Lig šiol asociacija Pieno taryboje veikė kaip ŽŪR narė.
Pasak pašnekovės, LVPŪA vienija apie 300 ūkininkų, laikančių nuo 1 iki 200 pieninių karvių. Dauguma – žemaičiai. Žemaitijoje, palyginti su kitais Lietuvos etnografiniais regionais, pieno ūkių yra daugiausia.
Autorės ir redakcijos nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.