Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023


BNS

 

Pieno rinkoje – stabilumo ženklai, gerų žinių ūkininkams gali tekti palaukti

2023/05/24


Žemiausią lygį pastaraisiais metais pasiekusi pieno supirkimo kaina Lietuvoje pastaruosius tris mėnesius kito nežymiai ir siekė maždaug 37-38 centus už kilogramą. Kai kurie perdirbėjai sako tikėjęsi, kad kainos kils, tačiau to neįvyko, visgi per artimiausius mėnesius tikimasi pagerėjimo eksporto rinkose, nuo kurių priklauso ir supirkimo kaina vidaus rinkoje.

Tuo metu kai kurie ekonomistai prielaidų situacijos gerėjimui kol kas nemato ir sako, kad įtakos gali turėti nebent oro sąlygos.

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina balandį buvo 37,9 cento už kilogramą – 0,7 proc. mažiau nei kovą ir 25,7 proc. mažiau nei prieš metus Panaši kaina laikosi nuo vasario ir iki tol paskutinį kartą buvo fiksuota 2021 metų spalį.

Prasčiau nei tikėtasi

Pieno perdirbėjai pabrėžia, kad Lietuvoje žaliavinio pieno supirkimo kainas lemia situacija eksporto rinkose, kadangi apie 70 proc. šalyje perdirbamo pieno eksportuojama.

Visgi vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa sako, kad situacija eksporto rinkose yra bloga nuo 2022 metų žiemos pabaigos, o dabar išlieka stabiliai įtempta.

„Deja, ne taip, kaip mes planavome, – neatsistato iki šiol ir eksportinių produktų paklausa – tiek sūrių, tiek išrūginių produktų, tiek sausų pieno miltų“, – BNS sakė D. Trumpa.

„Kadangi situacija po kritimo atsistojo į įtemptą sunkią poziciją tiek perdirbėjams, tiek žemdirbiams, buvo tikimasi, aš asmeniškai tikėjau, kad artėjant sezonui, didėjant paklausai, pradedant žmonėms daugiau keliauti, vartoti, paklausa ir kainos pradės kilti, deja, to neatsitiko“, – pridūrė jis.

D. trumpa sako, kad tam įtakos turi recesijos baimė, pakilusios palūkanų normos, privertusios žmones daugiau pinigų skirti paskoloms bei apkarpiusios kitas išlaidas.

„Lieka mažiau pinigų ne tik televizoriams, batams, rūbams pirkti, bet ir maistui. O kai nevalgo, nėra kam ir parduoti“, – sakė „Rokiškio sūrio“ vadovas.

Pieno perdirbėjų asociacija Pieno centras sako, kad didžiausią nerimą kelia besitraukiantis lietuviškų sūrių eksportas, kuris per pirmus du šių metų mėnesius susitraukė apie 13 proc., o visų pieno produktų eksportas į Europos Sąjungos šalis mažėjo 4,7 procento.

„Pieno pramonėje sūris yra pagrindinė ir vertingiausia eksporto prekė, sukurianti beveik pusę visos pieno produktų eksporto vertės“, – pranešime sakė asociacijos vadovas Egidijus Simonis.

Visgi „Rokiškio sūrio“ vadovas tikisi, kad situacija eksporto rinkose per artimiausius dvejus metus turėtų pagerėti.

„Dabar yra dugnas. Tai yra mėnesio, dviejų bėgyje, vis tiek saulė gal pradės šviesti, drąsiau žmonės pradės jaustis, važiuos keliauti, o kai keliauja, daugiau ir vartoja. Beveik esu užtikrintas, kad situacija ne blogės, mėnesio-dviejų laikotarpyje mes lauksime pagerėjimo eksporto rinkose“, – teigė D. Trumpa.

Ekonomistas: prielaidų kainoms kilti kol kas nėra

Šių metų pradžioje drastiškai kritus pieno produktų eksportui, ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad šalies gamintojai pirminį smūgį patyrė greičiausiai Europoje. Žaliavinio pieno kainai Bendrijoje pastaruosius kelis mėnesius stabiliai mažėjant, T. Povilauskas teigia, kad tą dar pajus ir Lietuvos ūkininkai.

„Lietuvoje viskas daug greičiau sureagavo, pirminį smūgį mūsų pieno gamintojai patyrė patys pirmieji Europoje, tai kalbant apie trumpalaikę ateitį Europos Sąjungoje, nėra klausimo, vis tiek žaliavinio pieno kainos važiuos žemyn“, – BNS sakė SEB banko analitikas.

Europos Komisijos duomenimis, balandį vidutinė pieno supirkimo kaina ES siekė 48,8 cento, kovą – 50,4 cento, o vasarį – 53,3 cento.

T. Povilauskas mano, kad kalbėti apie „kainų atšokimą“ Lietuvoje kol kas negalima, o artimiausius mėnesius ji gali būti mažesnė nei 38 centai.

„Pieno produktų kainos eksporto rinkose buvo krintančios, trumpuoju laikotarpiu, kelios savaitės yra stabiliau, kalbant apie grietinėlę, nugriebto pieno miltelius, kol kas atšokimais nekvepia, stabilizacija gal“, – teigė jis.

Anot T. Povilausko, rizikų gali būti dėl orų sąlygų vasaros metu – jei sausringas metas užsitęstų tik Lietuvoje, tai gali lemti mažesnę pieno gamybą, tačiau jei tokia situacija būtų visoje Europoje, tai galėtų turėti įtakos kainų augimui.

„Būtų blogiausia, jei sausringesni orai būtų Lietuvoje, o Europoje, pagrindinėse rinkose – Airija, Prancūzija, Vokietija – nebūtų sausa, tai būtų dar didesnis smūgis mūsų ūkininkams. To labiausiai nesinorėtų“, – sakė T. Povilauskas.

„O jei taip būtų Europos Sąjungos mastu, tai gal tos kainos ir galėtų kažkiek paaugti dėl tos sausros“, – teigė jis.

T. Povilauskas mano, kad jei „orai nepaves“, tuomet veikiant sezoniškumui rudenį supirkimo kainos Lietuvoje galėtų kiek kilti į viršų.

 

Erika ALONDERYTĖ-KAZLAUSKĖ/BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...