Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Pikis – ginklas nuo vėžio

2023/01/12


Pats paslaptingiausias, sudėtingiausias ir įdomiausias bičių produktas – pikis, dar vadinamas tarptautiniu žodžiu propolis. Jį pievų darbštuolės gamina surinktas augalų dervas maišydamos su vašku, seilėmis ir kitu sekretu. Tyrimus atlikę mokslininkai mano, kad šiame gaminyje yra net apie 180 sudėtinių dalių. Tad nenuostabu, kad bičių pikio poveikis žmogaus organizmui itin didelis ir reikšmingas.

Sveika pakramtyti

Tai vienas pačių stipriausių natūralių antibiotikų. Jau nemažai metų žinoma, kad jis pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, palaiko imuninę sistemą, skystina kraują, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Propolis malšina skausmą, mažina patinimą, dezodoruoja, saugo nuo uždegimų, bakterijų, grybelių, skatina žaizdų, opų, lūžusių kaulų gijimą.

Aliejinis pikio tirpalas gydo grybelį, įtrūkusias lūpas, pažeistą burnos gleivinę, užlašinant arba įpurškiant. Išorės žaizdoms gydyti ar lašinti į nosį, gerklę tinka aliejinis preparatas. Spirito pagrindu pagamintas propolio gėrimas padeda sergant opalige, kai kuriomis kitomis skrandžio ir žarnyno ligomis. Žinoma, sveika pakramtyti ir neapdoroto bičių pikio gabaliukus, tik nereikėtų jų nuryti.

Kaip ir medaus, pikio sudėtis gali skirtis. Vasarinės pievos augalų dervų mišinys bus visai kitoks nei bitėms paskraidžius ir dervų parankiojus miške. Šie skirtumai gali turėti įtakos ir propolio efektyvumui.

Pristabdo navikų augimą

Pikis laikomas ateities medicinos viltimi, mat dabar pasaulyje daug kalbama apie jį kaip vėžį gydančią priemonę. Čikagos universiteto mokslininkai nustatė, kad pikis, kuriuo bitės užakiuoja korių akutes, slopina navikų augimą. Žinoma, kol kas tirtos tik pelės. Mokslininkams teko kaip reikiant paplušėti, kad išsklaidytų skeptikų dvejones, ar ši natūrali priemonė tikrai veiksminga.

Tyrimų objektas: vienas iš pikio komponentų – kavos rūgšties fenetilo esteris. Nustatyta, kad net ir mažos jo dozės lėtina navikų ląstelių dalijimąsi, sergant prostatos vėžiu – net apie 50 proc. Pelių, kasdien gavusių kavos rūgšties fenetilo esterio, organizme navikai visai nustojo augti. Tačiau nutraukus dozes, vėžys vystėsi kaip įprastai. Padaryta išvada, kad šis pikio komponentas tik pristabdo navikų augimą, bet nesunaikina jų. Mokslininkų teigimu, preparatai iš kavos rūgšties fenetilo esterio veiksmingi kaip papildoma priemonė atliekant chemoterapiją.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...