Reikia vis aukštesnės kvalifikacijos specialistų
UAB „Baltic Agro Machinery“ Žemės ūkio technikos departamento direktorius Virginijus Apšega pasakoja, kad įmonė supranta būtinybę populiarinti inžinerijos studijas ir aktyviai veikia šia kryptimi. „Dirbame su žemės ūkio technika, kuri nuolat tobulėja ir tampa sudėtingesnė. Šioje srityje dabar labai reikia aukštos kvalifikacijos inžinierių ir matome, kad jų labai trūks ateityje. Naujai technikai reikia mažiau priežiūros, bet kylančios problemos subtilesnės ir padėti gali tik aukštos kvalifikacijos specialistai. Darbo rinkoje ryškėja būsimi iššūkiai, nes inžinerijos specialybė ne tokia populiari, kaip buvo anksčiau“, – įžvalgomis dalijasi V. Apšega
Jis atkreipia dėmesį, kad šiuolaikinė žemės ūkio technika robotizuota ir gali automatizuotai atlikti numatytas užduotis, bet ji vis dar negali dirbti be inžinierių ar mechanikų priežiūros. „Anksčiau, kai žemdirbių naudojama žemės ūkio technika buvo paprastesnė, mūsų klientai ūkininkai patys prižiūrėdavo ir tvarkydavosi techniką. Dabar, kai yra daugiau elektronikos, priežiūra ir remontas gali tapti didesniais iššūkiais“, – pastebi pašnekovas.
Nelengvas studijas atperka plačios karjeros galimybės
V. Apšega pasakoja, kad žemės ūkio technika prekiaujančios ir jos priežiūros paslaugas teikiančios įmonės, kaip ir visas agrosektorius, labai laukia būsimų inžinerijos specialistų, ypatingai vertinami su žemės ūkio technikos specifika jau susipažinę jaunuoliai. „Išmanydami šią sritį, jie turės platų veiklos pasirinkimą – nuo konsultacijų ir pardavimų, kvalifikuotos priežiūros, iki inovatyvių sprendimų, naujų technologijų kūrimo“, – kalba UAB „Baltic Agro Machinery“ atstovas.
Pašnekovas pastebi, kad moksleiviai dažnai renkasi lengviausią kelią – populiarias ir lengvesnes socialinių mokslų studijas ir vėliau gal net su baltu pavydu žiūri į inžinerijos specialybių absolventams skirtus darbo skelbimus, kurie dažnai išsiskiria žymiai aukštesniu atlyginimu. „Gaila, kad dalis savo studijų krypties ieškančių moksleivių renkasi lengvesnes studijuoti, bet ir mažiau galimybių suteikiančias specialybes. Reikia pripažinti, kad inžinerijos studijos tikrai nėra iš lengviausių. Studentai gilinasi į fizikos, matematikos mokslus, mokosi daug teorinių dalykų. Tai nėra paprasta, nes jeigu dirbi su technika ir reikia pašalinti gedimą, turi gerai išmanyti, kaip technika veikia, kad galėtum ją taisyti. Taip pat ir jeigu nori sukurti kažką naujo. Tačiau po studijų aukštos kvalifikacijos inžinieriai džiaugiasi aukštesniais atlyginimais, jau dabar darbdaviai jų laukia ir konkuruoja dėl geriausių srities specialistų“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovas.
Agroverslo įmonės atstovas atkreipia dėmesį, kad moksleiviams dar trūksta informacijos ir tikėjimo šios specialybės perspektyvumu. „Jaunimas supranta, kad IT studijos atveria plačias karjeros galimybes, bet nežino, kad inžinieriai gali gauti panašų atlyginimą ir, svarbu, kad ateityje prognozuojamas didelis jų trūkumas. Dabar studijas baigęs inžinierius užsitikrins labai gerą atlyginimą ir garantuotai turės galimybę pats rinktis geresnes sąlygas ar karjeros galimybes siūlantį darbdavį“, – apie inžinerijos studijų krypties perspektyvumą kalba UAB „Baltic Agro Machinery“ Žemės ūkio technikos departamento direktorius.
Stipendijos – paskatinimas ir toliau gerai mokytis
Anot V. Apšegos, motyvuoti tikslų siekti studentai gali būti katalizatoriais naujoms idėjoms ir inovacijoms agrosektoriuje. „Skirdami stipendijas turime viltį, kad studentai ateityje patys kurs ar prisidės prie naujų produktų, technologijų ar procesų kūrimo, kurie bus naudingi visam agro verslo sektoriui. Atrinkdami pretendentus atsižvelgiame į mokymosi rezultatus, vienintelis jų įsipareigojimas – ir toliau gerai mokytis. Plačios teorinės žinios labai svarbios, ypatingai karjeros pradžioje, kai dar nežinai, į kokią sritį nori gilintis. Ne mažiau svarbi praktinė dalis bei pažintis su agrosektoriaus įmonių specifika – šie studentai žino, kad jiems visada atviros įmonės durys, jie gali pas mus atlikti praktiką, bendradarbiaujant rašyti kursinius darbus. Taip pat labai laukiame norinčių per atostogas vasarą įsidarbinti ir pajausti, ką reiškia dirbti mūsų įmonėje. Tikimės, kad stipendijas gaunantys studentai po studijų drąsiau ateis dirbti į mūsų įmonę. Mes atstovaujame visame pasaulyje vertinamus žemės ūkio technikos gamintojų prekinius ženklus ir galime pasiūlyti plačias karjeros galimybes“, – apie pirmakursiams skiriamas stipendijas kalba V. Apšega.
Pašnekovas pasakoja, kad stipendijas nuspręsta skirti VDU ŽŪA studentams, nes tai vienintelė aukštoji mokykla, ruošianti į žemės ūkio sektorių orientuotus aukštos kvalifikacijos inžinerijos specialistus.
Jis įsitikinęs, kad žinia apie VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto pirmakursiams skiriamas vardines stipendijas pasiekia moksleivius ir tiki, kad tai padrąsins juos rinktis perspektyvią ir įdomią studijų kryptį. „Šiuo metu beveik pusė mūsų įmonės darbuotojų yra baigę studijas VDU ŽŪA. Džiaugiamės ir manome, kad tai puikus įrodymas, kad ir dabar, ir ateityje labai laukiame VDU ŽŪA paruoštų specialistų. Tai rodo, kad jauniems specialistams pasiūlome patrauklias darbo sąlygas, pas mus jie mato ir būsimas karjeros perspektyvas“, – mintimis dalijasi pašnekovas.
Mechanika ir žemės ūkis – svarbi vardinę stipendiją gavusio pirmakursio gyvenimo dalis
Šiemet UAB „Baltic Agro Machinery“ Inžinerijos fakulteto studijų programų Tvarioji inžinerija ir Žemės ūkio mechanikos inžinerija pirmakursiams skyrė po vieną vardinę stipendiją.
VDU ŽŪA studijų programos Žemės ūkio mechanikos inžinerija pirmakursis Mantas Dagenis pasakoja, kad programos pasirinkimą lėmė didžiausios jo aistros: žemės ūkis bei mechanika. „Nuo mažens dirbu tiek prie technikos, tiek su žemės ūkio darbais, ir tai mėgstu. Grįžęs namo didžiąją laiko dalį praleidžiu garaže. Jeigu neremontuoju žemės ūkio technikos, tai su draugais tvarkau automobilius. Mechanika ir žemės ūkis – svarbi mano gyvenimo dalis“, – apie studijų krypties pasirinkimą lėmusius pomėgius pasakoja M. Dagenis ir neslepia, kad labai laukia, kada įveiks bendrų dalykų, tokių kaip matematika bei fizika, studijas ir galės pasinerti į tikrąsias mechanikos paslaptis.
Pasak studento, kelias iki vardinės stipendijos buvo įdomus ir nesudėtingas. „Paskaitos metu dėstytoja išdalijo lapus, kuriuose užsipildėmė savo kontaktinius duomenis. Lapuose dėmesį atkreipė keistai pasirodžiusi užduotis: buvo pateiktas įmonių sąrašas ir reikėjo jas išrikiuoti nuo labiausiai patinkančios iki mažiausiai. Ilgai nesvarstęs, pirmoje vietoje pažymėjau UAB „Baltic Agro Machinery“. Praėjus šiek tiek laiko gavau laišką iš dekano, kad UAB „Baltic Agro Machinery“ skiria man vardinę stipendiją. Tame pačiame laiške buvo užduotis parašyti trumpą motyvacinį laišką įmonės Žemės ūkio technikos departamento direktoriui V. Apšegai. Išsiuntus laišką laukė pirmasis susitikimas su V. Apšega, kurio metu susipažinome bei maloniai pabendravome apie mane bei įmonės vadovo išgyvenimus, kai jis dar studijavo Akademijoje. Po įdomaus ir motyvuojančio pokalbio išėjau ne tuščiomis – su dovanomis“, – pasakoja studentas.
Pirmakursis pripažįsta, kad sužinojęs apie jam skirtą vardinę stipendiją pajuto motyvacijos pliūpsnį nepasiduoti sunkumams ir žengti toliau. „Nors stipendija neįpareigoja studento dirbti ar atlikti praktiką toje įmonėje, bet aš iš dėkingumo pažadėjau, kad bent praktiką tikrai atliksiu stipendiją skyrusioje įmonėje“, – planais dalijasi pirmakursis M. Dagenis.
Stipendija – norinčiai kurti gamtą saugančias inovacijas studentei
Viena iš finansinį paskatinimą gavusių studenčių Smiltė Nemirovaitė pasakoja, kad norint gauti vardinę stipendiją reikėjo dalyvauti pokalbyje. „Susitikusi su įmonės atstovais susipažinau su įmone ir papasakojau, kuo mane ši įmonė sudomino. Sužinojusi, kad gavau stipendiją, labai džiaugiausi ir dėl finansinės paramos, ir dėl galimybės artimiau susipažinti su įmone bei jos veiklomis. Gauta stipendija suteikė motyvacijos tęsti pasirinktos krypties studijas ir stipriau gilintis į savo specialybę“, – kalba studijų programos Tvarioji inžinerija pirmakursė S. Nemirovaitė.
Ji pasakoja, kad studijų programa Tvarioji inžinerija sudomino dėl galimybės mokytis programuoti ir kurti inovacijas saugant gamtą, nes tai yra dalykai, dominę labai seniai. „Mano nuomone, VDU ŽŪA Inžinerijos fakultetas yra geriausia vieta studijuoti dėl gražios aplinkos, kompetentingų dėstytojų, įdomiai pateiktos medžiagos ir draugiškų studentų“, – įspūdžiais po įpusėto pirmo kurso dalijasi studentė.
Agrosektoriaus technologijos tobulėja ne metais, o dienomis ir visos jos nukreiptos į tvaresnį bei našesnį žemės ūkį. „Naujų technologijų naudojimas žemės ūkio sektoriuje atneša daug naudos. Visų pirma, jos padeda taupyti kurą ir kitus resursus. Pasitelkiant tiksliąsias technologijas, navigacines sistemas, galima dirbti daug greičiau, našiau ir darant mažesnę įtaką aplinkai. Žemės ūkis robotizuojamas, automatizuojamas, dėl to mažėja ir žmogiškųjų klaidų rizika. Visa tai veda į žalesnį ir tvaresnį žemės ūkio sektorių“, – įžvalgomis dalijasi UAB „Baltic Agro Machinery“ atstovas ir primena, kad visiems šiems pokyčiams toliau vystytis reikės aukštos kvalifikacijos inžinierių.
VDU ŽŪA informacija