Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Pirmasis medlievų sodas – akys raibsta nuo įvairovės

2023/02/23


Šie vaiskrūmiai nuo seno auginti lietuvių sodybose, pasklidusiose po skirtingus šalies regionus, tad ir vadinti įvairiai – korinta, karinka, kakarinka, amelianka, razinka. Šiuolaikinių veislių vaisiai didesni, saldesni, mažiau kartūs, o  pasak jų augintojo Gintaro KIKO, skirtingo ankstyvumo augalai derliumi džiugina apie mėnesį – baigiant derėti braškėms bei valgomiesiems sausmedžiams ir prieš pradedant nokti serbentams.

Populiariausios alksnialapės

Pastaruoju metu pramoniniuose soduose labiausiai vertinamos alksnialapės medlievos (Amelanchier alnifolia) ir aukštosios medlievos (Amelanchier arborea) desertinės veislės.

„Beveik hektarą užimančiame medlievų sode auginame alksnialapes kanadietiškas veisles, nes jos derlingos, atsparios šalčiui, veda desertinio skonio obuolėlius, – pasakoja ūkininkas G. Kikas iš Armoniškių (Kauno r.). – Daugiau nei prieš 10 metų su šeima pirmieji Lietuvoje įveisėme šių augalų plantaciją, o dar anksčiau – šilkmedžių sodą. Kasmet po Joninių kviečiame žmones

paragauti medlievų ir šilkmedžių uogų, kam patiko, pasiūlome įsigyti ar patiems prisiskinti ir dieną praleisti gamtoje. O norintiesiems jų užsiveisti, nusipirkti mūsų padaugintų sodinukų.”

Sodininko teigimu, visų medlievų uogos gero skonio, bet skaniausios vis tik alksnialapės. Liepą nokdami obuolėliai iš pradžių parausta, paskui įgauna melsvai juodą atspalvį ir, nelygu veislė, tampa tamsiai mėlyni, purpuriniai arba beveik visiškai juodi su išlikusiais stačiais taurėlapiais. Juose susiformuoja smulkios, šviesiai rudos sėklos. Vaisių skersmuo viršija centimetrą, skanūs, sultingi, saldūs, skoniu primena šilauoges. Juos galima valgyti net tik šviežius, bet ir virti uogienę, gaminti sirupą (maišant su svarainių sirupu), vyną, kombučią, šaldyti, džiovinti, liofilizuoti, vartoti vietoje razinų.

Aukšti krūmai su plonais, lanksčiais kamienais dera net 30–50 metų, be to, yra labai išvaizdūs. Pavasarį besiskleisdami lapai būna rausvi arba bronziniai, vasarą įgauna žalią spalvą, o rudenį nusidažo šiltais rausvais–raudonais atspalviais. Žiedai balti, kvapūs, ūglių viršūnėse susitelkę į kekes. Tad nieko nuostabaus, kad gegužės pradžioje pražydę krūmai ne mažiau dekoratyvūs nei želdynų augalai.

Kanadietiškos veislės

„Auginame Kanadoje sukurtas kultūrines, desertines alksnialapės medlievos veisles: ‘Smoky’, ‘Sleyt’, ‘Northline’, ‘Pembina’, ‘Thiessen’, ‘Martin’, ‘Mandam’, ‘Honeywood’. Šioje šalyje medlievos turi itin gilias auginimo tradicijas. Veislės skiriasi vaisių dydžiu ir skoniu, krūmo aukščiu ir forma bei derėjimo laiku, – žiniomis dalijasi pašnekovas. – Šių medlievų obuolėliai didesni, 1,2–1,7 cm skersmens, nei lietuviškų laukinukių. Ankstyvosios sunoksta Joninėms, vidutinio ankstyvumo – savaite vėliau, birželio pabaigoje–liepos pradžioje, o vėlyvosios – liepos viduryje, tad visą mėnesį galima mėgautis saldžiomis, sultingomis uogomis.”

Kanadietiškos veislės pasižymi itin stambiais obuolėliais.

‘Smoky’ – ankstyva, labai produktyvi, viena iš populiariausių pasaulyje ir dažniausiai komerciniuose soduose sodinama veislė. Žydi vidutiniškai vėlai, todėl žiedams negresia vėlyvos šalnos. Pradeda nokti birželio pabaigoje–liepos pradžioje. Vaisiai apvalūs, apie 1,4 cm skersmens, tamsiai mėlyni, skanūs, sultingi, saldūs (aukštas cukraus rūgščių santykis), sunoksta tolygiai. Krūmas 2,5–3 m aukščio.

‘Northline’ – taip pat labai derlinga, produktyvumu lenkianti daugelį medlievų veislių. Gausiai dera kasmet, nepramečiuoja. Žydi vėlai, todėl nenukenčia nuo pavasarinių šalnų. Obuolėliai iki 1,6 cm skersmens, saldūs, sunoksta tolygiai. Gali augti ir derėti vienas krūmas, užaugantis iki 3 m aukščio.

‘Honeywood’ – kasmet labai gausų derlių išauginanti veislė. Vaisiai prinoksta liepos pradžioje. Žydi vėlai, obuolėliai iki 1,6 cm skersmens, tamsiai mėlyni, skoniu primena mėlynes. Vaisių kekės didelės ir sunoksta netolygiai. Krūmas 3–3,6 m aukščio.

‘Sleyt’ – ankstyva, derlinga veislė, pradedanti derėti birželio pabaigoje. Obuolėliai 1,2 cm skersmens, saldūs, pailgos formos, mėlynai juodos spalvos, padengti lengvu vaško sluoksniu. Ilgiau laikosi nuskinti nei kitų veislių. Krūmas apie 2 m aukščio.

‘Thiessen’ – ankstyva produktyvi veislė, sunokinanti vienus iš stambiausių, apie 1,7 skersmens, vaisių. Žydi vėlai. Vaisiai noksta birželio pabaigoje–liepos pradžioje. Obuolėliai saldūs, sultingi, sunoksta ne vienu metu. Krūmas užauga iki 4–4,5 m aukščio.

‘Martin’ – išvesta iš ‘Thiessen’ veislės, sunoksta liepą. Vaisiai saldūs, sultingi, tamsiai mėlyni, apvalūs, mažesni, apie 1,4 cm skersmens, didelėse kekėse, sunoksta vienu metu. Nuskinti ilgai išsilaiko švieži. Krūmas 3 m aukščio.

‘Mandam’ – ankstyva, labai produktyvi veislė, pradedanti derėti birželio pabaigoje. Vaisiai sultingi, saldūs, 1,3 cm skersmens, juodai purpurinės spalvos, su vaškine apnaša. Krūmas užauga iki 2–3 m aukščio ir panašaus pločio.

‘Pembina’ – vidutinio ankstyvumo, labai derlinga veislė. Vaisiai tamsiai purpuriniai, labai skanūs, saldūs, sultingi, vidutinio dydžio. Sunoksta liepos viduryje. Krūmas apie 4,5 m ir tokio pat skersmens. Išleidžia keletą atžalų.

Medlievų vaisiuose yra B grupės vitaminų, taip pat C ir P, rauginių medžiagų (iki 0,8 proc.), pektinų (1,5–3,5 proc.), cukrų (6–12 proc.), organinių rūgščių (daugiausia obuolių), antocianinų, katechinų, dažančiųjų medžiagų. Vaisiai vartojami kaip sutraukiantis vaistas, o jų nuoviras – sergant stomatitu ar angina burnai skalauti. Vaisiuose yra beta sitasterino, turinčio antisklerotinių savybių.

Pakrūmės vasarą mulčiuojamos nupjauta, vytinta žole.

Auginimas ir priežiūra

Sodininko teigimu, šie augalai šviesiamėgiai, todėl sode ar sodyboje reikia parinkti tiesioginių saulės spindulių apšvietą vietą. Net nedideliame pavėsyje augalai skursta. Derlingas, purus, laidus, neutralios reakcijos, vidutinio sunkumo priemolio dirvožemis leidžia medlievoms geriau augti. Nereikia specialiai ruošti rūgštaus substrato, kaip veisiant šilauogių plantaciją.

Medlievų krūmus galima sodinti anksti pavasarį ir rudenį, kai nukrenta lapai, į gerai paruoštą dirvą, 1–1,5 m x 3,5 m atstumu. Augintojas pataria, pasodinus krūmą, nukirpti pagrindinį stiebą apie 40 cm aukštyje, kad pradėtų daugiau šakotis, augalas tolygiai formuotųsi iš visų pusių ir ateityje išaugintų gausesnį uogų derlių. Vėlesniais metais genėti reikėtų anksti pavasarį: pašalinti silpnas ir pažeistas šakas, sutrumpinami per ilgus ūglius. Derlingiausios yra 2–4 metų šakelės.

Medlievas retai pažeidžia kenkėjai, jos atsparios ligoms. Krūmai atsparūs šalčiui, gali ištverti net –40 °C šaltį, pavasarį pakenčia apie –7 °C šalnas.

Kad paukščiai nenulestų skaniųjų vaisių – apdenkite krūmus tinklais.

Medlievų šaknys paviršinės, todėl G. Kikas primena, kad sausrų metu būtina palaistyti pasodintą augalą. Aplink krūmus purenti žemės nereikia (nes šaknys paviršinės), bet pavasarį geriau mulčiuoti kompostu, o vasarą – pjauta vytinta žole. „Rudenį augalų nemulčiuokite, nes po šviežiu mulčiu susirenka žiemoti pelės, pelėnai ir kiti graužikai“, – perspėja augintojas.

Jei dirvožemis pakankamai derlingas, medlievų tręšti visai nereikia, jei mažiau derlingas – galite pavasarį patręšti ilgalaikėmis, lėtai tirpstančiomis kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

Jei norėsite padauginti šių vertingų augalų, galite tai daryti atlankomis ir šakninėmis atžalomis.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Gintaro Kiko nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Valstybinių miškų 2023 m. sanitarinės būklės apžvalga

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus darbuotojai parengė Lietuvos valstybinių miškų 2023 m. sanitarinės būklės apžvalgą. Apžvalga parengta remiantis VĮ Valstybinių miškų urėdijos duomenim...
2024/02/28

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

Panevėžys (JP.lt). „Pagal pavardę turėjau tapti muzikantu“, – šmaikščiai savo internetinėje svetainėje rašo Rokas Dūda. Tačiau šio fotografo požiūris į savo amatą ne tiek šmaikštus, kiek ...
2024/02/28

Sutelktos pajėgos Baltijos jūroje nuskandintai karo amunicijai surinkti

Po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje, pavyzdžiui, netoli Bornholmo baseino, Gotlando gilumos, Gdansko gilumos, Flensburgo fiordo ir Mažojo Belto buvo išmesta apie 40 000 tonų cheminės amunicijos. Nežinomas kiekis į jūrą taip pat buvo ...
2024/02/28

Dirvinis asiūklis – piktžolė ar vaistažolė?

Net neabejoju, kad daugeliui daržininkų dirvinis asiūklis visuomet išliks piktžole, kovojant su ja daržovių lysvėje ar gėlyne, nusvyra rankos. Asiūklio stiebas nariuotas, iš kiekvieno narelio kyšo aplink išsidėsčiusios ...
2024/02/28

Ūkininkai patiria pavojingą psichologinę įtampą – bet kam tai rūpi?

Pratrūkus ūkininkų protestams, politikai mėgina suvaldyti situaciją švelnindami žemės ūkio veiklai keliamus reikalavimus. Visuomenėje netrūksta ir neigiamo protestuojančių žemdirbių vertinimo, nesupratimo. Tuo tarpu užsienio mokslininkai ka...
2024/02/28

NŽT vykdo naujų valstybinės žemės patikėtinių priežiūrą

Nuo šių metų valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms. Joms patikėta teisė sudaryti valstybinės žemės nuomos, panaudos sandorius, priimti administracinius sprendimus, susijusius su patikėjimo...
2024/02/27

Iki Prezidento rinkimų 75 dienos: ne visų būsimųjų kandidatų sąskaitos pilnėja

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad iki gegužę vyksiančių Respublikos Prezidento rinkimų likus 75 dienoms visi juose kandidatuojantys asmenys bendrai jau yra gavę daugiau kaip 560 tūkstančių eurų.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.