Ashburn +13,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +13,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Pirmasis „Piknikas alyvose“ su džiazu, poezija ir dainomis

2023/05/19


Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodas Kairėnuose gegužės 20-ąją kviečia į pirmąjį „Pikniką alyvose“ su džiazu, poezija ir dainomis. Visą dieną vyksiančioje šventėje sodo lankytojų lauks kultūros ir edukaciniai renginiai, degustacijos ir staigmenos. „Piknikas alyvose“ yra Gatvės muzikos dienos renginių Vilniuje dalis, taip pat tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ ir Tarptautinės žavėjimosi augalais dienos renginių dalis.

VU Botanikos sodo Alyvų kalne auga beveik pusė tūkstančio įvairiaspalvių alyvų krūmų, net apie 170 alyvų rūšių ir veislių. Tai yra gausiausia ir įvairiausia alyvų kolekcija Lietuvoje bei viena iš didžiausių Baltijos jūros valstybių regione. Dydžiu panašią kolekciją galima aptikti tiktai Latvijoje ir Danijoje.

„Svaiginantis alyvų kvapas ir neįtikėtina jų atspalvių įvairovė įkvėpė mus pakviesti visus į pirmąjį „Pikniką alyvose“, kurį lydės džiazas, poezija, įvairios dainos ir šokiai. Visi puikiai žinome legendinę „Anties“ dainą „Alyvos“ – tikimės, kad jau šį šeštadienį laimingų žiedų į VU Botanikos sodą ieškoti atvyks šimtai žmonių, kurie turės išskirtinę progą paiškylauti čia kartu su šeima ir draugais“, – sako pikniko organizatorė, VU Botanikos sodo Komunikacijos ir paslaugų skyriaus vadovė Aida Dobkevičiūtė.

Dienos programa suskirstyta į tris dalis: tai Gatvės muzikos dienos renginiai, tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ renginiai ir Tarptautinei žavėjimosi augalais dienai – „Augalų žavadieniui“ – skirtos VU Botanikos sodo specialistų edukacinės ekskursijos.

„Džiaugiamės turėdami tokią gausią ir išskirtinę alyvų kolekciją visos Europos kontekste. Norime pasidžiaugti kartu su vilniečiais ir miesto svečiais, tikimės, kad tie, kurie dar nežinojo apie VU Botanikos sodo Alyvų kalną, čia tikrai sugrįš ne tik piknikauti, bet ir pasigėrėti gražiu, kvapniu ir spalvingu žydėjimu“, – sako VU Botanikos sodo direktorius dr. Audrius Skridaila.

Daugelio alyvų rūšių kilmės vieta – Rytų Azija, tačiau daugiausia jų veislių yra sukurta kryžminant paprastųjų alyvų rūšies (Syringa vulgaris L.) augalus, kilusius iš Balkanų. Pastarųjų veislių daugiausia ir VU Botanikos sode, kur joms specialiai parinktas šlaitas.

„Neatsitiktinai VU Botanikos sode alyvos auga ant šlaito, kuriame šie puošnūs krūmai puikiai matomi lankytojams, net žvelgiant iš tolėliau spalvingosios alyvos – tarsi ant delno. Tarp išskirtinių sodo alyvų veislių galima paminėti ypač puošnią ukrainiečių selekcininkų sukurtą „Ogni Donbassa“ (Donbaso žiburiai), pasaulyje garsaus prancūzų selekcininko V. Lemoine‘o išvestą ir ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelniusią alyvų veislę „Katherine Havemeyer“, gelsvai baltų žiedų olandų veislę „Primrose“ ir pirmąją pasaulyje sukurtą dvispalvius vainiklapius turinčią olandų selekcininkų veislę „Sensation“, – sako VU Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorius Marius Rimkevičius.

Jis edukacinio renginio metu piknike plačiau papasakos apie alyvas ir atsakys į lankytojų klausimus.

„Piknike alyvose“ koncertuos VU Kultūros centro džiazo choras „VU Jazz Voices“ (vad. Martynas Vilpišauskas), tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ renginio „Poezija ir džiazas alyvoms žydint“ metu savo poeziją skaitys gausus būrys garsių Lietuvos poetų.

Pikniko Gatvės muzikos dienos renginių metu dainuos moterų choras „Dainų sodai“ (meno vadovas prof. T. Šumskas), Lietuvos generolo Povilo Plechavičiaus karių sąjungos vyrų ansamblis (ansamblio vadovas ltn. V. Grušnius). Šoks senjorų liaudiškų šokių grupė „Lendrūnas“ (vadovė V. Čereškienė-Beviršė).

„Pikniko alyvose“ renginiuose lankytojai turės galimybę įsigyti ekologiškų ožkų pieno sūrių, duonos, grikių miltų šakočių, vaisinių gardumynų ir kt.

 

Benita KASELYTĖ/Vilniaus universitetas

„Rasų“ archyvo nuotr.

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

Prof. Robertas Van Vorenas: šiandien Rusija yra praradusi teisę egzistuoti

„Teoriškai kalbant, nematau priežasties, kodėl Rusija negalėtų grįžti į civilizuotą pasaulį. Juk Vokietija tai padarė po Antrojo pasaulinio karo, po visų žiaurumų, masinių žudymų ir naikinimų. Tačiau su Rusija bus gerokai sudėtingiau:...
2024/02/27

Elektros kaina biržoje artėja prie mažiausios praėjusių metų kainos

Vidutinė elektros energijos kaina vasario 1–27 d. siekė 0,075 Eur/kWh be PVM, o tai 36 proc. mažiau už šių metų sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,117 Eur/kWh be PVM. Biržoje „Nord Pool“ vidutinė elektros kaina &sc...
2024/02/27

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...