Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Pirmieji ūkininkavimo metai – pirmasis derlius. Nenuvylė!

2023/01/29


Iš Kelmės rajono kilę Ieva ir Andrius Partaukai, gyvenantys ir dirbantys Kaune, prieš trejetą metų, įveikti gimtinės traukos, nusprendė įsigyti žemės sklypą netoli Kelmės ir pabandyti ūkininkauti. Nedidelį žemės gabaliuką jaunai šeimai pavyko nusipirkti vaizdingame Žvilgių kaime. Partaukai pernai pasodino pusę hektaro česnakų, 70 arų moliūgų ir sulaukė neprasto abiejų kultūrų derliaus. Nors sunkumų neišvengė, noro toliau ūkininkauti neprarado.

Svajoti neužtenka, reikia imti ir daryti

„Metai nebuvo lengvi“, – atsiduso I. Partaukė, paklausta, kaip jai su vyru Andriumi sekėsi ūkininkavimo pradžia. Tačiau moteris tvirtino tikrai nepasigailėjusi sprendimo auginti česnakus, moliūgus vaizdingame Žvilgių kaime.

„Kaune su vyru studijavome, vėliau įsikūrėme, įsidarbinome, tik kas savaitgalį ar šiaip laisvą dieną turėdami į Kelmę nepaliovėme lakstyti. Traukte traukė tėvai, gimtasis miestas, likę draugai, nuostabus kraštovaizdis. Tikrais miestiečiais taip ir netapome.

Vis dažniau pasvajodavome grįžti į tėviškę, auginti kokias nors daržoves, galbūt ir nuolat gyventi savo krašte. Vyrui reikia dėkoti. Jis tvirtai pasakė, kad užtenka svajoti, reikia imti ir daryti tai, ko labai norime“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Ieva.

Jaunų žmonių neišgąsdino ir nusižiūrėtas, tačiau labai apleistas sklypas Žvilgių kaime visai netoli Kelmės. Beržynėlis, upeliukas, vingiorykščių kvapas, tyla, ramybė, matoma net Kelmės bažnyčia ir dar daug veiksnių Partaukus įtikino įsigyti šį sklypą. Vėliau bent trumpam romantiką teko primiršti, nes reikėjo gausybę išvešėjusių piktžolių išravėti, dalgiu takus nušienauti, karklus iškapoti su Ievos senelio pagalba.

„Tikrai pasidarė dar gražiau. Pradėjome domėtis, su agronomais konsultuotis, kokias kultūras galėtume auginti, kad nereikėtų kasdien jų prižiūrėti, galėtume dar ir mieste dirbti. Taip sumanėme auginti česnakus ir moliūgus“, – sakė pašnekovė.

Ievą ir Andrių Partaukus nugalėjo gimtinės trauka – jauni žmonės ūkininkauja netoli Kelmės, Žvilgių kaime įsigytame sklype.

Vargas dėl drėgmės ir piktžolių

Kadangi neturėjo technikos nei žemei įdirbti, nei česnakams sodinti, Partaukai pasikvietė į talką tėvus, senelius, draugus ir rankomis pusę hektaro česnakų pasodino, su kibiriukais paukščių mėšlą po lauką išnešiojo. Labai pavargo, bet vėliau buvo gražu į dailiomis eilėmis augančius česnakus žiūrėti. Dabar Partaukai jau turi įsigiję traktorių, ekologines akėčias, modernią česnakų sodinamąją.

Česnakams augti, pasak Ievos, metai nebuvo palankūs. Šlapias pavasaris ne sykį šeimininkams neleido net į lauką įvažiuoti. Viduryje sklypo esanti loma smarkiai užmirko. „Pasimokėme. Kitąmet lomoje česnakų nesodinsime. Vis vien neužderės“, – apie pirmuosius ūkininkavimo iššūkius pasakojo ŪP pašnekovė. Dėl pernelyg gausios drėgmės dar pavasarį buvo pradėję gelsti česnakų laiškų galiukai. Nebegelbėjo nė greičiausiai pavėluotas tręšimas. Kitas jaunųjų ūkininkų iššūkis buvo susitvarkyti su piktžolėmis. Sklypas ilgus metus buvo žolėtas, apleistas. Iš pradžių labai gelbėjo akėjimas ekologinėmis akėčiomis, tačiau per karščius piktžolės tiesiog „šovė“ į viršų. Partaukai išsinuomojo nedidelę frezą, tikėdamiesi susmulkinti po žeme esančią aug-
meniją, išpurenti dirvą. Bet, kaip vėliau paaiškėjo, dėl frezavimo buvo pažeistos ar nutrauktos dalies česnakų šaknys. Bendraudami su patyrusiais ūkininkais išsiaiškino, kad akėti ir frezuoti reikia labai atsargiai, stengiantis per daug nepriartėti prie česnakų šaknų.

Derlių ėmė per atostogas

Kadangi iki šiol abu Partaukai dirba valdiškus darbus, pirmąjį 50 arų pasodintų česnakų derlių pernai rudenį ėmė per atostogas. Palengva, po truputį ir nurovė. Tėvai padėjo česnakų lapus, „ūsus“ nukarpyti. Partaukai prirovė apie 3 tonas česnakų. Vien sėklai atidėjo apie 700 kg, nes šiemet plotą, kuriame auginami česnakai, padidino iki 70 arų. Aplankę česnakus auginančius ūkininkus Šakių rajone, iš jų įsigijo labai stambių česnakų sėklų. Česnako galvutė – visas delnas, tik keturios skiltys. Pačių Partaukų česnakai užaugo kur kas mažesni. „Ieškojome, kur Lietuvoje būtų galima įsigyti sertifikuotos česnakų sėklos. Nors ir keista, paaiškėjo – nėra. Šakių ūkininkų česnakai atvežti iš Latvijos. Faktas, kad yra tikrai nemažai česnakų veislių, tik neaišku, kaip jos tiksliai vadinasi“, – pasakojo Ieva. Pirmasis Partaukų česnakų derlius atiteko namiškiams, draugams, pažįstamiems, buvo nupirktas ir iš namų. 

Pernai Partaukai augino česnakus 50 arų plote, šiemet jį padidino iki 70 arų.

    

Sužavėjo moliūgai, eksperimentas – grybai

Pirmiausia dėl sėjomainos Partaukai pernai pasodino 70 arų moliūgų. „Nieko per daug iš šios kultūros nesitikėjome. Tačiau moliūgai mus tiesiog sužavėjo. Kokie gražūs jų žiedai! O koks vaizdas pasitiko rudenį, kai moliūgų galvos visą lauką nusėjo! Moliūgus suvežėme į tėvų namų kiemą ir padarėme savotišką foto sienelę. Ir iš aplinkinių, ir iš tolimesnių vietovių, net iš Radviliškio, Šiaulių prie mūsų moliūgų važiavo fotografuotis. O atvažiavę – ne tik įsiamžindavo, bet ir moliūgų nusipirkdavo“,– apie sužavėjusią daržovę kalbėjo I. Partaukė.

Moliūgų užaugo daug ir įvairių dydžių.

Moliūgai pasirodė esanti ir labai nereikli kultūra. Užteko gal tris kartus su akėtėlėmis piktžoles nuakėti, o vėliau greitai moliūgų lapai lauką užklojo. Partaukai sakė labai mėgstantys įvairius patiekalus iš moliūgų. Gyrė moliūgų saldainius, sriubas, faršu įdarytus moliūgus, moliūgų pyragus, skiltelėmis pjaustytus ir keptus moliūgus, moliūgų ir obuolių sultis... 

Ieva su Andriumi dėl įvairovės nusprendė auginti ir šitake (shiitake) grybus, domėjosi, skaitė daug literatūros anglų kalba. Kadangi šie grybai, kaip Partaukai išsiaiškino, mėgsta pavėsį, rąstelius pasirinko laikyti savo beržynėlyje. Apie 500 rąstelių yra 15 tūkst. grybienos kaištelių, kuriuos ūkininkai įsigijo iš Austrijos įmonės. Grybų derliaus teks palaukti dvejus metus. 

Po poros metų Partaukai tikisi sulaukti ir šitake grybų derliaus.

„Apibendrindami pirmuosius mūsų ūkininkavimo metus galime drąsiai teigti: dėl nieko nesigailime. Kad būtų lengviau kovoti su piktžolėmis, žadame įsigyti ravėtuvą. Kol kas naujų kultūrų auginti neskubame. Dar reikia gerai išmokti su česnakais ir moliūgais draugauti“, – sakė redakcijos pašnekovė I. Partaukė.

 

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ

Ievos PARTAUKĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...
2023/03/28

Žemės ūkio paskolų garantijų fondui - didesnis valstybės garantijų limitas

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) šiemet individualių garantijų galės suteikti daug didesniam ūkio subjektų skaičiui, nes Vyriausybės sprendimu patvirtintas didesnis valstybės garantijų limitas.