Columbus +25,2 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 6 Geg 2024
Columbus +25,2 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 6 Geg 2024

Plaukai lyg sveikatos barometras

2014/03/28

Plaukai – svarbi įvaizdžio dalis. Kiekvienos moters svajonė – gražūs, vešlūs, sveiki plaukai. Jie ne tik kelia pasididžiavimą, traukia aplinkinių dėmesį, bet ir suteikia vidinės pusiausvyros jausmą. Kai plaukai ima slinkti, kyla daug neigiamų emocijų, kartinančių gyvenimą.

Įvairios priežastys Plaukai nežymiai slenka visą gyvenimą, tačiau atauga nauji. Tai normalus procesas – vietoje iškritusio išauga naujas. „Greičiausiai plaukai auga tarp 15 ir 30 metų. Moterų plaukai auga greičiau negu vyrų. Jei kasdien netenkama 30–100 plaukų, yra normalu. Plaunant galvą galima netekti ir daugiau. Dažniau dėl slenkančių plaukų susirūpina moterys. Jos labiau išgyvena dėl savo išvaizdos“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos Infekcinių ir uždegiminių odos bei gleivinės ligų sektoriaus vadovė, gydytoja dermatovenerologė dr. Vesta Kučinskienė. Situacija nepavydėtina, kai šukuojantis saujos plaukų lieka ant šukų ar šepečio. Ši bėda ne tik kenkia nepriekaištingam įvaizdžiui, bet ir gali būti rimtų sveikatos sutrikimų požymis. Plaukų slinkimo priežasčių gali būti daug ir įvairių. „Dažniausios priežastys: infekcija, stresinės situacijos, depresija, nevisavertė mityba, geležies trūkumas, apsinuodijimas sunkiaisiais metalais, – aiškina gydytoja V. Kučinskienė. – Plaukų slinkimą gali sukelti ir endokrininės, onkologinės, venerinės, psichinės ligos.“ Plaukai taip pat gali slinkti laikotarpiu po gimdymo, vartojant kai kuriuos vaistus. Šį procesą gali paskatinti ir fiziniai bei cheminiai dirgikliai, pavyzdžiui, plaukų dažai, dažnas tiesinimas ar garbanojimas specialiais prietaisais, per stiprus plaukų įtempimas rišant juos į uodegą. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad plaukų slinkimui įtakos turi užterštas oras, įvairūs žalingi įpročiai, netinkamas gyvenimo būdas. Įtakos plaukų būklei turi staigus svorio kritimas. Dažną moterį ištinka šokas, kai po alinančios ir nesubalansuotos dietos plaukai ima slinkti tiesiog kuokštais. Vyresniame amžiuje nežymus plaukų retėjimas, slinkimas yra normalus fiziologinis procesas. „Senatvinis plaukų retėjimas ir plonėjimas prasideda dažniausiai nuo 60 metų. Šiame amžiuje plaukų augimas sulėtėja, – tvirtina gydytoja. – Apie 95 proc. visų vyrų plikimo atvejų sudaro vyriškasis (androgeninis) plikimas. Tai sąlygota genetiškai. Šis androgeninis plaukų slinkimas pasitaiko ir moterims, tačiau rečiau nei vyrams. Be to, moterims retai atsiranda plikės.“

Pragaištingas stresas   Intensyvus gyvenimo tempas vargina daugelį žmonių. Nuolatinis skubėjimas, įtampa, stresas alina organizmą, vis dažniau tampa įvairių sveikatos sutrikimų kaltininkais, lemia ir plaukų būklę. „Dėl patiriamo ilgalaikio streso gali imti slinkti plaukai, – teigia gydytoja V. Kučinskienė. – Stresas, psichinė trauma gali sukelti net tam tikrų formų plikimą, pavyzdžiui, plikimą židiniais.“ Nervų sistemos veikla veikia kraujotaką, todėl nuolat patiriant stresą oda prastai aprūpinama krauju, mitybos medžiagomis. Stresas – itin dažna plaukų slinkimo priežastis. Norint sustabdyti šį procesą vertėtų stengtis vengti stresinių situacijų, jaudulio, išmokti valdyti stresą. Taip pat patartina naudoti specialius antistresinius plaukų folikulus stiprinančius serumus. Moterims plaukai gali slinkti vienodai nuo visos galvos ar kiek pastebimiau nuo viršugalvio. Tokio pobūdžio slinkimas yra mažiau matomas, nes jis vystosi pamažu. Jei plaukai ima slinkti staigiai ir stipriai, tai gali būti rimtos ligos požymis. Tokiais atvejais reikia nedelsiant kreiptis pagalbos į medikus.

Ir vaistai, ir priežiūra   Kadangi plaukų slinkimo priežastys būna įvairios, nustatyti tikslią diagnozę gali tik gydytojas. Įvertinęs tyrimų rezultatus jis skirs reikiamą gydymą. Gali prireikti vartoti medikamentus ar pasitelkti mezoterapijos procedūras, kitais atvejais užtenka tik sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus. Nemažai savo plaukams galime padėti ir patys. „Svarbu tinkamai parinkti šampūnai, kitos pagalbinės priemonės plaukams (kondicionieriai, kaukės, balzamai). Padeda šampūnai su kofeinu, biotinu. Reikėtų vengti stipriai surišti, įtempti plaukus, dažnai juos tiesinti, garbiniuoti“, – pataria gydytoja V. Kučinskienė. Plaukų būklei labai svarbi visavertė mityba. Organizmas turi gauti pakankamai vitaminų, cinko, magnio, seleno preparatų. „Gydant plaukų slinkimą, ypač norint pristabdyti androgeninį slinkimą, naudojami minoksidilio preparatai (šampūnas, losjonas)“, – tvirtina dermatovenerologė. Gydytoja rekomenduoja naudoti ir liaudiškas priemones: dilgėlių, svogūnų nuovirus, kaukes su kiaušinio tryniu, medumi, ricinos aliejumi ir kt. Norint, kad plaukai gražiai atrodytų, būtų sveiki, neslinktų, jais reikia rūpintis nuolat.

Liaudiškos priemonės

  • Siekdami pristabdyti plaukų slinkimą, kelis lašus eterinio rozmarinų, šalavijų, apynių aliejaus įvarvinkite į plaukų priežiūros priemonę (šampūną, balzamą, kaukę ar kt.).
  • Plaukus stiprinkite mišiniu: 5 šaukštus pašildyto varnalėšų aliejaus karšto vandens vonelėje sumaišykite su 3 šaukštais šviežių apelsinų sulčių. Įtrynę mišiniu galvos odą ir plaukus, 10 min. pamasažuokite sukamaisiais judesiais. Po 30 min. ištrinkite švelniu šampūnu.
  • 2 mėnesius kartą per savaitę šaknis įtrinkite spirito ir ricinos mišiniu (vienodomis dalimis). Palaikę 10 minučių kruopščiai išplaukite.
  • Plaukų slinkimą stabdo medaus procedūros. Į virintą, iki 40–50 °C atvėsintą vandenį įdėkite medaus (1 l vandens – 2 šaukštai medaus). Šiuo skysčiu skalaukite plaukus arba įtrinkite galvos odą 2 kartus per savaitę.
  • Padeda dilgėlių nuoviras. Šaukštą džiovintų dilgėlių užvirinkite 200 ml vandens, palikite pastovėti 1,5 val., tada perkoškite. Trinkite galvą, o šiek tiek pradžiovinę plaukus, nuoviru įtrinkite galvos odą. Procedūra rekomenduotina 2 kartus per savaitę ilgesnį laiką.
  • Veiksmingai plaukus stiprina alijošius. Prieš plaudami plaukus jų šaknis ištepkite alijošiaus sultimis ir palaikykite 10–15 minučių. Ši kaukė labiau tinka riebiems plaukams.

Violeta Gustaitytė

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/05

Seime – pataisos, lengvinančios sąlygas pluoštinių kanapių eksportui ir prekybai

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių į Lietuvą įvežti pluoštinių kanapių produktus ir jų gaminius, siūloma nuo liepos supaprastinti reikalavimus tokios produkcijos tiekėjams.
2024/05/05

Kad Joniškis būtų žinomas ir pasaulyje!

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Ši frazė nuskambėjo iš Joniškio krepšinio muziejaus įkūrėjo ir vadovo, 28 knygų, albumų sudarytojo ir autoriaus, 6 dokumentinių filmų kūrėjo, įvairių inicia...
2024/05/05

Nori išmokų – sunešiok geležines kurpaites

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ne kartą skelbė, kad šiemet pasėlių deklaravimas turėtų būti sklandesnis ir aiškesnis, nes atsirado tam tikrų pakeitimų bei lengvinimų. Tačiau ir žemdirbiams, ir jiems pasėlius deklaruoti padedantiems žem...
2024/05/05

Palydoviniai duomenys atskleidė Centrinės Azijos potvynių mastą

Balandžio mėnesį smarkūs potvyniai nusiaubė Centrinės Azijos regionus, ypač Kazachstaną ir agresorę Rusiją. Patvinus Uralo, Tobolo ir Išimo upėms, skaičiuojama, kad tokio masto potvyniai regione didžiausi per pastaruosius aštuoniasde...
2024/05/05

Lietuviškuose elektroniniuose receptuose išrašytus vaistus jau galima įsigyti ir Latvijoje, Lenkijoje

Lietuvos gyventojai elektroniniuose receptuose išrašytus receptinius vaistinius preparatus gali įsigyti ir užsienyje – pirmiausiai kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje, o visai netrukus ir kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse.
2024/05/05

Naujamiestietės kaimynės augina ne tik daržoves, bet ir… tinklalaidę

Panevėžys (JP.lt). 42-ejų Donata Jankauskienė ir 27-erių Simona Kergytė-Steponavičienė – dvi kaimynės, gyvenančios Naujamiestyje, Maironio gatvėje. Čia gimė judviejų draugystė ir… tinklalaidė „Kalbasi kaimynės“.
2024/05/05

Ūkininkai dirba daugiau nei kitų sektorių atstovai

Ar skaičiuojate, kiek valandų praleidžiate darbe per savaitę? Eurostatas gegužės 1-ąją paskelbė duomenis apie tai, kokią dalį sudaro daugiau laiko nei standartiškai pagrindiniame darbe praleidžiantys darbuotojai. Yra tokia sąvoka – il...
2024/05/05

„InfiRay Outdoor“ termovizorių gamykla ir atstovybė Lietuvoje

Lietuvoje gerai žinomi „InfiRay“ termovizoriai yra vaisingo bendradarbiavimo su gamintoju rezultatas. 2023 metų pabaigoje nuvykome į „InfiRay“ gamyklą norėdami savo akimis pamatyti, kaip yra gaminami šie termovizoriai.
2024/05/05

Akvakultūros produkcija ta pati, bet vertė – pakilo

Eurostatas paskelbė 2022 m. duomenis. Per metus ES buvo užauginta apie 1,08 mln. tonų vandens organizmų, kurių vertė – 4,9 milijardo eurų. Akvakultūra apima kontroliuojamą žuvų, moliuskų, dumblių ir vėžiagyvių auginimą.