„Tvarios žemdirbystės ir žaliojo kurso fone pribrendo laikas kalbėti apie pluoštinių kanapių verslą ir griauti mitus apie šį augalą“, – teigė Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) vadovas Rimantas Čiūtas, drauge su Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Verslo ir socialinės partnerystės centru ir Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) praėjusį savaitgalį surengęs tarptautinę kanapių verslo konferenciją, parodą ir kontaktų mugę „Cannabis Hub.LT 2022“. Renginyje dalyvavo Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Suomijos atstovai.
Iš naujo atrandamas augalas
Pirmąją dieną vykusios konferencijos tema – „Kanapių verslų vieta ir reikšmė vystant bioekonomiką“. Darbui vadovavo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) prof. Vilma Atkočiūnienė ir Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) vadovas Rimantas Čiūtas. Konferencijos pranešimuose ir diskusijose buvo nagrinėjamas pramoninių kanapių verslo teisinis reguliavimas, supažindinama su kanapių auginimo ir perdirbimo technologijomis, kanapių pluošto ir audinių gamybos naujovėmis, taip pat su gerąja patirtimi kanabinoidus panaudojant kosmetikos ir maisto pramonėje. Konferencijos programoje didelis dėmesys buvo skirtas pastatų statybai ir renovacijai, panaudojant kanapių biokompozitus.
Bendrose ir specializuotose konferencijose, kurių buvo surengta trys dešimtys, nagrinėtos temos apie statybą, panaudojant kanapių kompozicines medžiagas, pluoštinių kanapių sertifikuotas sėklas ir šiuolaikiškas auginimo technologijas, ekologiškas trąšas, augalų apsaugos priemones ir biostimuliatorius, kanapių sėklų ir biomasės perdirbimo ir rafinavimo įrangą, pluoštinių kanapių produktus (maistą, kosmetiką, tekstilę), pluoštinių kanapių selekcijos, mokslo tyrimų ir konsultavimo paslaugas.
„Prisimenu, kaip 2010 m. už kanapių auginimą buvo teisiamas vienas Rokiškio rajono ūkininkas, – konferencijoje kalbėjo Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis, – vienu metu buvo atsiradęs net kažkoks protestuotojų „tėvelių komitetas“, kai parodose „Ką pasėsi“ pradėjome kalbėti apie kanapių verslą. Mano senelis augino kanapes, jų pluoštą naudojo virvėms, lapus – suktinei, žiedus – arbatai, sėklas – pieno pakaitalui per Adventą. Šiandien kanapę reikia iš naujo atrasti. Jų hektaras per vegetacinį laikotarpį iš atmosferos absorbuoja 22 t anglies dioksido. Jau vien šis kriterijus turėtų skatinti žemdirbius, bauginamus žaliojo kurso, imtis naujos kultūros.“
Kukurūzų ir kanapių paralelė
KRK pirmininkas V. Pranckietis prisiminė kitą mitais apipintą augalą – kukurūzą. Apie 1960 m. lankydamasis JAV, kukurūzais susižavėjo tuometis sovietų vadovas Nikita Chruščiovas ir grįžęs įgaliojo juos auginti „plačiojoje tėvynėje“. Pasak V. Pranckiečio, Lietuvos kolūkiuose kukurūzai sodinti kvadratiniu lizdiniu būdu, pasitelkus darbui moksleivius, studentus. Agronomai priešinosi, visuomenė šaipėsi. Dabar kukurūzai auginami galvijų pašarui, maistui, panaudojami netgi klimato kaitai mažinti. Panašaus likimo ir kanapės – universaliausias augalas.
Sutartinių kolektyvo „Lakiūtė“ iš Švenčionėlių vadovė Milda Petkevičienė priminė, kad lietuvių tautosaka turtinga dainų, patarlių ir priežodžių apie kanapę, ji meiliai vadindama kanapėle. Senovėje šis augalas kaime buvo naudojamas kasdien. Konferenciją nuotoliniu būdu pasveikino ir palinkėjo glaudesnių tarpusavio ryšių Japonijos parlamento narys Shunichi Yamaguchi. Apie situaciją tekančios saulės šalyje renginyje kalbėjo delegacijos vadovas Attorney Shieri Mari ir Lietuvos ambasados Japonijoje žemės ūkio atašė Kristina Mineikienė. Japonų verslininkai (apie 200 įmonių) kanapių žaliavą ir produktus importuoja iš Kinijos. Šalyje į kanapių auginimą žiūrima atsargiai, keliami dideli reikalavimai jas panaudojant sveikatos reikmėms, maistui, kosmetikai. Pasak japonų delegacijos atstovų, su Lietuvos kanapių augintojais ir perdirbėjais tikimasi užmegzti verslo ryšius, nes mūsų šalies kanapių žaliava ekologiška ir geros kokybės.
Neperšaunamos liemenės – iš kanapių pluošto
Susijusios temos – skaitykite: Rimantas Čiūtas, KAPVIA, Cannabis Hub.LT 2022, kanapių auginimo ir perdirbimo technologijos