Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Po susitikimo su Prezidentu: valstybė privalo padėti pieno ūkiams atlaikyti krizę

2023/03/01


Vilnius, kovo 1 d. (BNS). Šiemet smarkiai kritus pieno supirkimo kainoms ir ūkininkams baiminantis bankrotų, valstybė privalo padėti pieno ūkiams atlaikyti krizę, teigia šalies prezidento vyriausiasis patarėjas. Ūkininkų atstovai sako, kad jie jaučiasi beviltiškai, nes europinės paramos greitai gauti nepavyks, todėl jie priversti prašyti valstybės biudžeto pinigų.

„Susitikime prezidentas išsakė nuomonę, kad žemės ūkis yra integrali svarbi strateginė dalis visos ekonomikos, todėl atitinkamai iššūkiai šiame sektoriuje turi būti matomi, turi būti reaguojama iš valstybės pusės“, – spaudos konferencijoje trečiadienį po susitikimo su žemės ūkio, maisto pramonės ir prekybos atstovais sakė Jaroslavas Neverovičius.

Pasak jo, nemažai daliai ūkių reikalinga skubi pagalba, todėl turi būti rastos priemonės ir kompensacijos, ypač tiems ūkininkams, kurie į ūkius investavo ir juos modernizavo.

„Būtų nedovanotina, jei valstybė nepadėtų tiems žmonėms atsilaikyti per krizės laikotarpį“, – sakė prezidento patarėjas.

Anot jo, būtina geriau valdyti valstybės maisto rezervą, pavyzdžiui, supirkti jam produktus tuomet, kai jų kaina žemiausia.

„Yra maisto atsargos, įstatymas buvo priimtas praėjusiais metais, tai tam tikra galimybė iš rinkos išimti tam tikrą kiekį maisto produktų, pagal ekonominį ciklą tam produktui nenaudingą svyravimą kainos. Šiuo atveju valstybė laimėtų dvejopai – užsitikrintų rezervą ir pirktų tada, kai kaina žemiausia. Tai galėtų būti ne pagrindinis sprendimo būdas, bet kuris padėtų valdyti“, – teigė J. Neverovičius.

Jo teigimu, ilguoju laikotarpiu tokie iššūkiai kartojasi, todėl reikalingos priemonės suvaldyti cikliškumą, pavyzdžiui, kooperacija, kuri stiprintų derybines ūkininkų galias.

„Nuskambėjo poreikis organizuoti kažką panašaus į garantijų fondą, savitarpio pagalbos fondus, kur valstybė galėtų užtikrinti stabilesnį reguliavimą, kainų lygį ūkininkams, numatyti grindis ir lubas kainų“, – sakė J. Neverovičius.

Prezidento patarėjas teigė, jog žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas nepakankamai greitai sprendžia problemą.

„Ministras pristatė savo matymą, jis turi tam tikrų pasiūlymų. Reikia konstatuoti, kad judėjimo greitis nėra pakankamas, ir ypač jeigu iš Europos Sąjungos būtų neigiamas atsakymas dėl pagalbos suderinimo, tai reiškia, kad nacionalinės priemonės jau turėtų būti ant stalo paruoštos“, – sakė J. Neverovičius.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimondas Juknevičius kalbėjo, jog pirmiausia būtina išspręsti krizę trumpuoju laikotarpiu ir numatyti greitų priemonių, kad būtų išvengta ūkių bankroto.

„Problema yra užsitęsusi, krizė prasidėjusi nuo sausio mėnesio, kai produkcijos savikaina tapo lygi pardavimo kainai, nebebuvo galimybės uždirbti pelno ūkininkams, o vasario mėnesio situacija pasidarė katastrofiška, tai neeilinė krizė savo gyliu, nes pieno savikaina tapo didesnė už pardavimo kainą 10 centų“, – po susitikimo Prezidentūroje teigė R. Juknevičius.

„Matant tai, kad iš ES pinigų gauti greituoju laikotarpiu situacija drastiškai beviltiška, apie paramą iš nacionalinio biudžeto nekalbama. (...) Šitoje situacijoje, kurioje atsidūrė, ūkininkai jaučiasi visiškai beviltiški“, – pridūrė jis.

Pasak R. Juknevičiaus, ūkininkai priversti prašyti valstybės biudžeto pinigų, kad galėtų išgyventi.

„Labiausiai reikėtų reguliavimo, bet šiandien turime problemą ir sureguliuoti rinką ir visos kitos ilgalaikės priemonės bus efektyvios tik pieno rinkos stabilizavimui, kad į sekančią krizę ateitume labiau pasiruošę arba jos išvengtume. Esame priversti tiesiog kreiptis ir prašyti Lietuvos biudžeto pinigų, kad ūkiai galėtų išgyventi“, – sakė jis.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus teigė, jog susitikime svarstyti įvairūs pagalbos variantai ūkininkams. Pasak jo, krintant kainoms žemiau vidurkio, galima būtų išlyginti kainas ir ūkininkai jaustų stabilią garantiją.

„Pieno sektorius bus stabilus, jis reikalingas tiek Lietuvoje, tiek Europoje, tiek pasaulyje, jo vartojimas nemažėja, tiesiog reikia rasti priemones, kuriomis galėtume ilgą laiką galėtume nusimatyti tendencijas“, – teigė A. Svitojus.

Jis taip pat kalbėjo apie pieno kainos diskriminavimą, kai mažesnis gamintojas gauna perpus mažesnę kainą nei stambaus kooperatyvo gamintojai. Be to, pasak jo, nesuderinama gamintojo, perdirbėjo ir prekybininkų dalis kainoje, kai ūkininkams tenka mažiausiai.

 

Erika Alonderytė-Kazlauskė/ BNS

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotrauka/ Robertas Dačkus

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.
2024/05/23

Seime – idėja gaminantiems vartotojams leisti pertekline elektra aprūpinti šeimos narius

Grupė Seimo narių siūlo liberalizuoti gaminančių vartotojų pagamintos perteklinės elektros pardavimą. Nuo 2025 metų sausio siūloma gaminantiems vartotojams leisti tokią elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, s...