Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Po šventės neskubėkime išmesti moliūgų ir kitų dekoracijų

2023/10/30


Artėjant šiurpiausiai metų nakčiai, vis daugiau kiemų, miestų erdvių ar parkų papuošia išskaptuoti moliūgai, įvairiausios dekoracijos, elektrinės lemputės ar girliandos. Helovinui pasibaigus, dauguma jų keliauja į konteinerius, ypač daug juose atsiduria nebereikalingų dekoracijų, plastikinių ir šviežių moliūgų, kostiumų. Atliekų tvarkytojai primena: didžiąją dalį po švenčių likusių atliekų jie stengiasi išrūšiuoti, perdirbti ar pakartotinai panaudoti, tačiau bene svarbiausias jų prašymas švenčiantiems – saikas.

Neskubėkite prie konteinerio

Bene pagrindinis Helovino atributas – moliūgas. Nei išskaptuotų moliūgų likučių, nei jų pačių, šventei pasibaigus, neturėtume skubėti išmesti į konteinerį, yra net keli būdai juos panaudoti tvariai.

Jau kitąmet maisto atliekos bus renkamos ir tvarkomos atskirai, kol kas jas rūšiuoja Alytaus regiono gyventojai. Taigi, jei, ruošiantis Helovinui, panaudoti keli moliūgai, jų likučiai tikrai pravers virtuvėje, išskaptuotus moliūgus šventei pasibaigus reikėtų kompostuoti, juolab jei jų viduje degė žvakė, o patys moliūgai sutežo ar supuvo. Panaudotus moliūgus galima mesti ir į žaliųjų atliekų konteinerį. Tik tuomet, jei nėra kitos alternatyvos, jie turėtų atsidurti mišrių komunalinių atliekų konteineryje.

Didesnį panaudotų moliūgų kiekį patariama pristatytį į bioskaidžių atliekų surinkimo aikšteles. Jų įrengta kiekvienoje savivaldybėje, visoje Lietuvoje šiuo metu veikia 53 tokios aikštelės.

Patarė, kaip likučius panaudoti virtuvėje

Išskaptuoto moliūgo likučiai gali puikiai praversti virtuvėje. Tinklaraščio „Gaminame ir mėgaujamės“ autorė Viktorija Klopova pati išbandė ne vieną idėją, kaip panaudoti išskaptuoto moliūgo likučius. Pirmiausia ji siūlo moliūgo minkštimą pavirti su kitomis daržovėmis, išvirusias daržoves sutrinti ir užšaldyti porcijomis šaldiklyje, jog, prireikus, būtų paprasta šeimai greitai pašildyti moliūgų sriubos.

Tinklaraščio „Gaminame ir mėgaujamės“ autorė Viktorija Klopova

Dar vienas maisto entuziastės patarimas – apvirto ir sutrinto moliūgo tyrę panaudoti keksui ar pyragui, jei norite, jog šis būtų drėgnesnis.

Moliūgų tyrė, kurią šaldytuve galima laikyti maždaug savaitę, pravers ir gardinant košes ar gaminant rudeninę moliūgų latę. Ji – šių metų naujiena. Į puodelį juodos ar espreso kavos pilame moliūgų tyrės, beriame prieskonių: cinamono, kardamono, anyžiaus, gvazdikėlių, pieno. Šis derinys puikiai tiks rudenį.

Dar vienas sprendimas – moliūgų cukatai. Norint jų pasigaminti, moliūgą geriausia supjaustyti kubeliais, šiuos apvirti cukraus sirupe, kad moliūgas suminkštėtų, tuomet džiovinti orkaitėje arba vaisių džiovyklėje.

Priminė rūšiavimo taisykles

Vis labiau populiarėjantys šventiniai Helovino kostiumai, aprangos detalės, pavyzdžiui, vampyro dantys, raganos skrybėlės, akiniai, plastiko kaukės ar girliandos neturėtų keliauti į pakuotėms skirtus rūšiavimo konteinerius, nors, kaip paaiškino aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ tvarumo vadovas Linas Černiauskas, būtent įvairių aksesuarų, kostiumų ar dekoracijų kiekis, šventėms pasibaigus, rūšiavimo konteineriuose gerokai išauga.

Daugelis tiki, jog nebereikalingus daiktus išmetęs juose, daro gerą darbą, nors iš tiesų realybė kitokia. Į pakuočių rūšiavimo konteinerius gali būti metamos tik pakuotės. Patys produktai, pagaminti iš kombinuotų medžiagų, paprastai neperdirbami, todėl jiems pakuočių rūšiavimo konteineryje ne vieta.

„Vienintelė išimtis – į popieriaus pakuočių atliekų konteinerį galima mesti įvairią makulatūrą, kuri nesunkiai perdirbama: knygas, žurnalus, laikraščius, taip pat smulkias metalo atliekas. Plastikiniai daiktai, jeigu tai ne elektronikos įranga, turi keliauti į mišrių atliekų konteinerį“, – paaiškino L. Černiauskas.

Helovino kostiumai, jei jie ne purvini ir nesuplyšę, gali būti metami į tekstilės konteinerį. Tekstilės atliekos (drabužiai, patalynė, avalynė poromis, rankinės, diržai ir kita tekstilė) rūšiavimo centre suskirstomos į skirtingas kategorijas ir paruošiamos naudoti dar kartą. Tik nedidelė dalis tekstilės, kuri nebėra tinkama naudoti dar kartą, panaudojama šilumos ir elektros energijai gaminti.

Elektroniką svarbu sutvarkyti tinkamai

Parduotuvių lentynose gausu dekoratyvinių keraminių moliūgų, įvairių statulėlių. Joms sudužus, šukės neturėtų atsidurti stiklo rūšiavimo konteineryje, jų vieta – tik mišrių atliekų konteineryje. Keramikos atliekos, veidrodžiai, automobilių stiklai kenkia stiklo pakuotės perdirbimo procesui, todėl, pašnekovo žodžiais, labai svarbu jas tvarkyti atsakingai.

Arbatines žvakes, kurios įprastai dedamos į moliūgus, ir kurių sudeginama tūkstančiai, taip pat turėtų būti rūšiuojamos. Sudegus žvakei, jos metalinis įdėklas gali būti metamas į popieriaus arba popieriaus-plastiko konteinerį. Šviečiančios lemputės, dekoracijos, LED žvakutės, moliūgai – jokia smulki elektronika ar baterijos negali būti metamos į mišrių komunalinių atliekų arba pakuočių konteinerius, nes toks neatsakingas elgesys kenkia aplinkai ir žmonių sveikatai.

Dažname prekybos centre pastatytos specialios dėžės smulkioms elektronikos atliekoms ir baterijoms mesti. Didesnes elektronikos atliekas galima pristatyti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles, kurių Lietuvoje veikia 115.

L. Černiauskas priminė, jog atliekas svarbu vežti į stambiagabaričių atliekų aikštelę pagal gyvenamąją deklaruotą vietą, o pristatytas gaminys negali būti išardytas. Smulkios elektronikos atliekos surenkamos ir elektronikos perdirbimo įmonėse, taip pat „Ecoservice“ padaliniuose.

Švenčia atsakingai

Lietuvoje šiemet veikia nemažai Helovino parkų, kuriuose – tūkstančiai įvairiausių moliūgų, žvakių, kitų dekoracijų. Pakruojo dvaras taip pat ne pirmus metus organizuoja Helovino šventę, šiemet lankytojus kviečia į patirčių spektaklį, šviečiantį pikniką ir išpuoštą dvaro parką. Kaip pasakojo Pakruojo dvaro valdytojas Giedrius Klimkevičius, kasmet dvare švenčiama tvariai: pirmiausia kiekvienais metais Helovino šventėje naudojami tie patys plastikiniai žvakių įdėklai, keičiamos tik žvakės. Kadangi moliūgai paprastai laikomi lauke, šaltame ore, apžiūrėję juos, perrinkę, tvarkingus ir nesupuvusius po šventės panaudoja ūkyje.

Parko ir rūmų dekoracijoms komanda kasmet naudoja tuos pačius daiktus, tik prireikus patobulina ar atnaujina. Tai ne tik padeda sutaupyti, bet ir tausoti aplinką. Dekoracijos dažniausiai įsigyjamos daugeliui metų, nes jas naudoti vienerius metus – neatsakinga ir netvaru.

 

Viktorijos KLOPOVOS ir „Ecoservice“ fotoinformacija

Dalintis
2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...