Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Pokyčiai Rokiškio dvaro sodyboje: pašalinta avarijos grėsmė alaus darykloje, sutvarkyti rūmų fasadai, dvaro virtuvė

2023/02/11


Neseniai priimti Rokiškio dvaro sodybos alaus daryklos avarijos grėsmės šalinimo darbai, dvaro virtuvės pastato tvarkybos darbai ir pačių dvaro rūmų, kurių architektas, manoma, buvęs žymusis Laurynas Gucevičius, fasadų tvarkybos darbai. 

Darbų pridavimo-priėmimo komisijų posėdžiuose dalyvavo ir KPD Panevėžio–Utenos skyriaus specialistai. Ypač džiaugiamasi pašalinta avarijos grėsme Rokiškio dvaro alaus darykloje, kur dėl įgriuvusio stogo dar 2019 m. rajono savivaldybės iniciatyva buvo pradėta ieškoti būdų, kaip išgelbėti šį vieną įdomiausių ir išskirtiniausių Rokiškio pastatų. Tikrojo buvusios alaus daryklos pastato atgimimo, kai jis bus visiškai sutvarkytas ir pritaikytas visuomenės reikmėms, dar teks palaukti, tačiau senam paveldiniam pastatui jau daug reiškia Paveldotvarkos programos lėšomis sutvarkytas buvęs įgriuvęs stogas.

2022 m. pavasarį pastatas dar buvo avarinės būklės. Rokiskiosirena.lt nuotrauka
2023 m. sausis. Avarijos grėsmė pašalinta. KPD (Rasuolės Kerbedienės) nuotrauka

Belaukdami dvaro alaus daryklos atgimimo vietiniai ją buvo apgaubę romantikos aura, vadino Krošinskių pilaite, nors su Krošinskiais, Rokiškio dvarą valdžiusiais du šimtus metų nuo XVI amžiaus, „bravoras“ siejasi tik tuo, kad akmeninis pastatas buvo pastatytas senosios Rokiškio dvarvietės teritorijoje, kurioje kadaise šeimininkavo Krošinskiai. Na, o Pilaitės pavadinimas alaus daryklai prilipo dėl tikrai išskirtinės išvaizdos. Ji statyta iš skirtingo dydžio bei kolorito natūralių akmenų, jie surišti smėliu, kalkių skiediniu, papuošti akmens skaldos mozaika.  Konstrukcinės ir dekoratyvinės pastato dalys sumūrytos iš raudonų plytų. Tokie statiniai – Lietuvos romantizmo architektūros fenomenas. Alaus daryklai akmuo tiko ir dėl praktinių priežasčių – akmuo atsparus ugniai. Alaus daryklos pastate buvo ir salyklo džiovinimo patalpos, o antrame aukšte gyveno Tyzenhauzų  aludariai. Alus buvo tiekiamas ne tik grafų puotų stalui, bet ir siunčiamas toliau, dvaras juo prekiavo, taip gaudamas nemažai pajamų.

Šis alaus daryklos vadinamosios lapidinės architektūros pastatas Rokiškio dvaro sodyboje buvo pastatytas XIX a. pradžioje, dvarą valdant Ignotui Tyzenhauzui (1762–1843), kurio iniciatyva 1792 m. pradėtas statyti ir mūrinis klasicistinis dvaro ansamblis. Grafo ryšiai buvo gana platūs, kad jam į Rokiškį pavyko pasikviesti L. Gucevičių (1753–1798), rekonstravusį Vilniaus katedrą ir perstačiusį Vilniaus rotušę.

Alaus darykla Pirmojo pasaulinio karo metais. Tada dvaro teritorijoje stovėjo ir vėjo malūnas.

Tikslūs alaus daryklos pastatymo metai nežinomi, tačiau 1813 m. ji jau stovėjo, kadangi tais metais yra nupiešta Ignoto sūnaus Konstantino Tyzenhauzo (1786–1853) piešinyje. Jaunasis grafas yra nupiešęs kelis šimtus paveikslų. Konstantinas pasižymėjo ir kaip gamtininkas, jis yra išleidęs kelis tomus savo gamtotyros veikalų, dvaro parke buvo įrengęs gamtos tyrimų laboratoriją, o jo į Lietuvą iš kitų kraštų atvežti augalai vėliau plačiai paplito ir po kitus Lietuvos dvarus. Konstantino sesuo Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufjė (1790–1878)  išgarsėjo rašydama istorinius romanus. Konstantino sūnus Reinoldijus Tyzenhauzas (1830–1880) fundavo Rokiškio Šv. Mato Evangelisto bažnyčią.

Rokiškio dvaro sodybos alaus daryklos (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 24857) avarijos grėsmės pašalinimo apsaugos techninių priemonių įrengimo ir neatidėliotinų saugojimo darbų projektą parengė UAB “Projektavimo ir restauravimo institutas“, projekto vadovė Rūta Klimavičienė. Alaus darykloje atlikti šie darbai: pašalinta avarinės būklės stogo danga ir grebėstavimas, autentiški išlikę stogo rėmų elementai pažymėti pagal schemą nenuplaunamais dažais ir susandėliuoti pirmame pastato aukšte, nuardytos stogo laikančios konstrukcijos, pašalintas šiukšlių sluoksnis nuo pirmo aukšto perdangos, pašalinta dalis avaringų perdangos sijų, išramstyta perdanga, prie sienų abiejose pastato pusėse įrengtos atramos, tvirtinant jas per langų ir durų angas, pagamintos ir sumontuotos santvaros, atremiant jas į atramas prie sienų, įrengiant ryšius ir ilginius, nuo įdubusio stogo nuimtos čerpės, įrengta laikina stogo danga, atliktas mišraus mūro fragmentinis restauravimas iki pusės plytos gylio, užsandarinti pastato langai ir durys. Darbus vykdė UAB "Rokiškio apdaila". Pašalinus avarijos grėsmę buvusi dvaro alaus darykla dar laukia tikrojo savo atgimimo, kai pastatas bus sutvarkytas ir pritaikytas visuomenės reikmėms. Rokiškio rajono savivaldybė pakvietė visuomenę teikti idėjas ir pasiūlymus, kam pastatas galėtų būti pritaikytas.

Neatpažįstamai pasikeitė ir Rokiškio dvaro sodybos virtuvė (unikalus kodas 24855),  kai čia buvo atlikti tvarkybos darbai.  Tvarkybos (remonto) projektą parengė UAB “Projektavimo ir restauravimo institutas”, projekto vadovė Rūta Klimavičienė. Pastatas apdengtas keraminėmis čerpėmis, išmūrytas keraminių plytų kaminas, suremontuotos langų, durų angos, tinkuoti fasadų karnizai, profiliuotos fasado juostos, tinkuoti durų, langų apvadai, lauko akmenų mūro su skaldos užpildu išorės sienos, plytų akmenų mūro vidaus sienos,  įrengta alsuojanti atgrinda. Išsaugotas langų, durų angų užpildymo gaminių tipas, gaminiai pakeisti analogiškais, atlikta metalo gaminių tvarkyba (apskrito lango metalinės grotelės), buvusios virenėje (didelė patalpa po kaminu) suremontuotos plytų akmenų mūro sienos. Ši patalpa pritaikyta edukacijai. Darbus vykdė UAB "Rokiškio apdaila".

Sutvarkytas dvaro virtuvės pastatas. KPD (Rasuolės Kerbedienės) nuotrauka

Sutvarkyti ir pagrindinio, reprezentacinio dvaro sodybos pastato – rūmų – fasadai. Rokiškio dvaro sodybos rūmų (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 571) fasadų tvarkybos darbų (restauravimo ir remonto) projektą  parengė UAB "Synergy Solutions", projekto vadovas Tomas Kazlauskas. Atlikti tvarkybos darbai: rytų fasado ir pietų, šiaurės fasadų (netvarkytų dalių) tinko remontas, netekčių atstatymas, architektūrinio dekoro elementų, profiliuotų tinko apvadų, traukų, karnizų remontas ir dažymas, rytų fasado ir pietų, šiaurės fasadų (netvarkytų dalių) langų ir durų remontas, vakarų fasado centrinio įėjimo terasos grindų plytelių remontas, rytų fasado III a. terasos grindų plytelių remontas, vakarų fasado centrinio įėjimo ir rytų fasado III a. terasų turėklų akmeninių stulpelių nuvalymas, turėklų dekoratyvinių metalo grotelių dažymo remontas, pirmo aukšto patalpos, esančios po rytų fasado III a. terasa, sienų dažymo remontas, vakarų ir rytų fasadų laiptų akmens pakopų ir atraminių sienučių paviršių valymas nuo apnašų, druskų, siūlių netekčių atstatymas, palangių, sandrikų ir atbrailų keraminės dangos remontas, balkono pietų fasade remontas. Darbus vykdė UAB "Rokiškio apdaila".

 

KPD informacija

Rokiškio dvaro alaus darykloje pašalinta avarijos grėsmė. KPD (Rasuolės Kerbedienės)  nuotrauka

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.
2024/05/23

Seime – idėja gaminantiems vartotojams leisti pertekline elektra aprūpinti šeimos narius

Grupė Seimo narių siūlo liberalizuoti gaminančių vartotojų pagamintos perteklinės elektros pardavimą. Nuo 2025 metų sausio siūloma gaminantiems vartotojams leisti tokią elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, s...
2024/05/22

Per dvi dienas iš anksto antrajame ture rinkdami Prezidentą balsavo 103,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkdami Respublikos Prezidentą II rinkimų ture, iki 20 valandos vakaro Lietuvos savivaldybėse iš viso balsavo daugiau kaip 96 tūkst. rinkėjų. Dar v...