Columbus +20,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +20,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Pomidorų karalystė Miežiškių kaime

2023/04/10


ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Tarp Panevėžio ir Anykščių, Miežiškių kaime, yra įsikūręs Vilmos Burneikienės daržininkystės ūkis, kurį daugelis vadina tiesiog pomidorų karalyste, mat čia šiltnamiuose ir lauke jau 20 metų auginami įvairiausių veislių, spalvų ir formų pomidorai. Pasak Vilmos, jų turinti apie 300 veislių ir vis dar atranda tokių, kuriuos nori savo ūkyje įkurdinti. V. Burneikienė augina ir kitų daržovių, tačiau pomidorams čia teikiama pirmenybė. 

Po atostogų – prie darbų

Pavasaris jau davė startą sodininkams ir daržininkams, šie suskubo sėti, sodinti. Tačiau ne visada skuba lemia sėkmę, anot profesionalų, kartais vėliau reiškia geriau. „Šiemet visko, ko reikia, pasėjome ir palikome augti, o patys išvykome paatostogauti į Tailandą. Kai po poros savaičių sugrįžome, daigus jau reikėjo pikuoti. Žinoma, buvo kas mūsų augaliukais pasirūpino, palaistė, tad viskas gražiai susiderino“, – juokiasi tik ką iš tolimųjų kraštų sugrįžusi Vilma.

Kadangi tarp pomidorų augintojų nuolat verda diskusijos, kada geriausias laikas juos sėti, paprašėme Vilmos pasidalyti ilgamete patirtimi. „Jei ketinama pomidorus sodinti ne į šildomą šiltnamį, juos reikėtų sėti kovo antroje pusėje ir balandžio pradžioje. Per maždaug 45–50 dienų pomidoras pilnai užauga nuo sėklytės iki sodinimo į nuolatinę vietą. Mes pomidorus pradedame sėti vasario pabaigoje–kovo pirmomis dienomis, nes kai kurie pageidauja daigų, kuriuos ketina auginti šildomuose šiltnamiuose, terasose ir pan. Jiems daigų pasiūlome balandžio 20 d. Tačiau pagrindinė sėja į nešildomus šiltnamius vyksta kovo mėnesį. Laukui skirtus pomidorus sėjame balandžio pradžioje. Taigi, tiek nešildomiems šiltnamiams, tiek laukui skirti pomidorai gali būti sėjami iki balandžio 20 d. Balandį jau galima pradėti ir agurkėlių sėją, nes anksčiau pasodintiems trūksta šilumos. O štai paprikas sėti jau vėloka, nes jų ilga vegetacija, dabar laikas jas pikiuoti, o ne sėti. Tai svarbu, norint sulaukti derliaus vasarą, o ne rugsėjį“, – „Ūkininko patarėjo“ skaitytojams pataria žinovė.

V. Burneikienė augina įvairiausių spalvų ir formų veislių pomidorus, kurių yra apie 300 pavadinimų. Pirkėjams pomidorų daigų augina maždaug apie 70 veislių, o savuose šiltnamiuose turi trigubai didesnę kolekciją. Didžiulė įvairovė čia ir paprikų, agurkų. Vilma augina ir cukinijų, moliūgų, melionų, arbūzų daigus, salierus, porus, įvairiausias prieskonines žoleles. Anot jos, viską, ką galima sodinti daigais, tą ir augina. Kiekvienos veislės pomidorų Vilma priaugina maždaug po 300 daigų, pardavimui atrenka tokias veisles, kurių dažniausiai pageidaujama, nes pasiūlyti visų turimų veislių daigų tiesiog neįmanoma, tam neužtektų nei turimų šiltnamių, nei fizinių jėgų.

Vilma Burneikienė jau 20 metų augina pomidorus ir turi jų apie 300 veislių.

Kiekvienas turi mėgstamiausius

„Pomidorų populiarumą dažniausiai lemia jų skonis, visi nori tikro, gero skonio pomidoro, ne tokių, kokius perkame parduotuvėje. Ypač dabar žmonės pamėgę oranžinius pomidorus, „mėsinius“ širdies formos, kai kas mėgsta sultingus, rūgštokus, kitiems labiau patinka saldūs, mėsingi, dar kitiems rūpi egzotika, tad ieško tokių, kurie primena vaisių skonį ar išsiskiria forma, spalva. Auginame pomidorus kuo natūraliau, tad jie nepanašūs į pramoninius, kurie auginami ant vandens su trąšomis. Mūsų šiltnamiai nėra gigantai, užima apie 11 arų. Šiltnamiai šildomi. Pernai labai pasijuto išaugę energetikos kaštai, nemažai bėdų kilo ir dėl koronaviruso. Tačiau stengėmės neišbranginti savo produkcijos. Pirmuosius pomidorų daigus pernai pardavėme po 2 Eur, agurkų – po 3–4 Eur. Šiemet irgi bus panašiai. Vėliau kainos krenta, nes mažėja šiltnamių šildymo išlaidos. O dabar šiltnamius kūrename dieną ir naktį, apniukusiomis dienomis daigeliams taip pat reikia papildomos šilumos. Visa tai turi įtakos daigų kainai“, –  sako ūkininkė.

Šis pavasaris, anot Vilmos, nei labai blogas, nei labai geras. Šilumos ir saulės galėtų būti truputį daugiau. Pasitaikydavo metų, kad pavasarį šiltnamių jau nereikėdavo kūrenti. Pasiteiravus, kur – lauke ar šiltnamyje – geriau mėgėjui auginti pomidorus, Vilmos nuomone, jei vasara tokia kaip pernai, pomidorams tai visiškas siaubas, nes buvo labai daug lietaus, rūkų, žemė nespėdavo išdžiūti.

„Lauko pomidorų pernai beveik neturėjome, nes jie nepakelia per didelės drėgmės, pasipila ligos. O štai prieš tai kelios vasaros buvo tokios geros, kad pomidorai lauke augo geriau nei šiltnamiuose. Žemės ūkyje daug rizikos ir niekas negali nuspėti, kaip bus. Antai pernai arbūzai visiškai neužaugo, o užpernai juos parduoti vežėme priekabomis. Niekada nesame skaičiavę, kiek per sezoną priskiname pomidorų, nes juos dedame į dėžutes, tačiau tikrai susidaro kelios tonos. Pomidorų pirmasis derlius prasideda liepą, o pagrindinis jų metas – rugpjūtis ir rugsėjis“, – redakcijai pasakoja Vilma.

Daržininkyste „užkrėtė“ mama

Vilmos mama – agronomė, augina daug ir įvairiausių veislių kopūstinių daržovių ne tik tradicinių, bet ir dekoratyvinių, be to, labai daug gėlių. „Mama man perdavė šį „užkratą“ ir jau 20 metų tuo „sergu“. Tačiau mano pagrindinė „liga“ – pomidorai. Mane žavi didžiulė įvairovė pomidorų veislių, rūšių, spalvų, skonių. Pati labai mėgstu pomidorus, šeima taip pat. Mūsų šeimoje ypač mėgstami saldoko skonio pomidorai, vaikams labai patinka smulkiavaisiai pomidoriukai. Man labai patinka mėsingi pomidorai ‘Lapės nosis’, vaisinių skonių, pamarginti. Nenoriu ko nors išskirti, man jie visi skanūs, išbandyti. O žmonės renkasi, kas jiems patinka. Pavyzdžiui, auginu ‘Kupriaus terbą’ ar ‘Šimtas pūdų’ veisles gaminti pomidorų tyrėms, padažams. O iš ‘Paberžės raudonųjų’ spaudžiu sultis, jie labai sultingi, gražūs ir derlius būna iki vėlyvo rudens. Džiovinti renkuosi pailgus pomidorus ‘Neagara’, ‘Kazanova’. Salotoms norisi ‘Jaučio širdies’ ar ‘Amana pink’ rožinių, ‘Japonka’, ‘Kardinolas Mazarini’ veislių. Savo šeimai iš pomidorų labai daug ką gaminu, tačiau tuo neprekiauju, nes visko nesuspėčiau. Su savo tinklalapio skaitytojais galbūt pasidalinsiu vienu kitu receptu“, – svarsto Vilma.

Ant daržininkės stalo visada didžiulė įvairovė pomidorų.

Praktiški pomidorų žinovės patarimai

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 40, 2023 m. balandžio 8 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis