Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Posėlį sėti vėliau, o išlaikyti ilgiau?

2022/08/15


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) nusprendė šiemet pavėlinti posėlio sėjos terminą. Dėl itin lietingų orų ir vėliau nei įprastai vykstančios rugiapjūtės terminas atidėtas iki rugsėjo 1 d. Dėl dviem savaitėmis atidėto posėlio sėjos termino ūkininkai kurį laiką bus ramūs, tačiau gali kilti problemų atėjus sėjos metui, nes posėlio išlaikymo terminas pagal privalomą Europos Sąjungos (ES) reglamento nuostatą – 8 savaitės – liko toks pat. Šį kartą „Ūkininko patarėjas“ pašnekovų klausė, ar atidėtos dvi savaitės yra pakankamas terminas? O gal reikėtų trumpinti ir posėlio išlaikymo terminą?

posėlio sėjos terminas, posėlio išlaikymo terminas, Tomas Petkevičius

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas JUKNEVIČIUS: „LŪS raštu kreipėsi į ŽŪM prašydama dviejų dalykų. Visų pirma buvo ypač daug kritulių, dėl to ūkininkai negalėjo laiku įvažiuoti į laukus, o kai kurie dar ir šiandien verkia, kad negali doroti derliaus. Todėl labai vėluoja javapjūtė ir galimybė pasėti posėlį, t. y. įvykdyti įsipareigojimą – pasėti iki rugpjūčio 15 d.

Antras prašymas buvo dėl posėlio išlaikymo termino sutrumpinimo, kad ūkininkai sugebėtų po posėlio įdirbti dirvą ir pasėti žiemkenčius. Galiu tik tiek pasakyti: smagu, kad ŽŪM visgi sureagavo į šį raštą. Su žmonėmis, kurie dalyvauja politikoje, taip jau dažnai atsitinka, kad jie linkę daryti kompromisinį variantą, t. y. pusę to, ko prašoma, duoti, o kitos pusės neduoti. Dabar parašėme antrą raštą, išdėstėme dar daugiau argumentų, kodėl reikėtų sutrumpinti posėlio laikotarpį, ir apie tai, kad tokia ministerijos pozicija neatlaiko kritikos ir galimai dėl Lietuvoje priimtų sprendimų bus problemų su Europos Komisija.

Mums atrodo, kad tai yra biurokratiniai dalykai, bet logika vis dėlto turi būti. Žemės ūkio ministras visai neseniai grįžo iš atostogų ir belieka tikėtis, kad kas nors bus daroma. Iki tol buvo taip, kad ministerija be ministro nedirbdavo. Tai liūdnas reikalas ir, atrodo, taip neturėtų būti. Nesant ministro, ministerija turėtų ir toliau funkcionuoti, bet, deja, daug sprendimų buvo sustoję.“

Šakių rajono Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės pirmininkas Petras PUSKUNIGIS: „Aišku, reikia prisiderinti prie įvairių sąlygų. Tai nėra darbas fabrike, po stogu ar dar kur nors kitur – žemės ūkio veikla vyksta po atviru dangumi. Tokių dalykų neįmanoma atlikti pagal grafiką. Reikėtų ministrui klausti žemdirbių savivaldos, mūsų specialistų, agrarininkų, o ne tų, kurie užsiima politikavimu, lobizmu ar dar kažkuo.“

LŪS Kelmės rajono Pakražančio seniūnijos ūkininkas Tomas PETKEVIČIUS: „Manau, kad atidėjus dviem savaitėmis mes išsitektume termine, nes panašiai tiek laiko vėluoja javapjūtė. Tačiau kokie bus orai, niekas nežino. O dėl paties išlaikymo termino – kam bus gerai pasėti žiemkenčius po 8 savaičių? Tikrai reikėtų trumpinti šį terminą, nes pavėlinus posėlio sėją dviem savaitėmis, po 8 savaičių ką nors pasėti ir užauginti gerą derlių bus nebeįmanoma. Net jei oro sąlygos leistų, tikimybė, kad pasiseks, – 50 proc. prie 50 proc.

Šis ES reikalavimas yra nuleistas visai bendrijai. ES šalys yra gana panašios, bet turi skirtingas klimatines sąlygas. Mes turime žiemą, šaltąjį periodą, kurio neturi kitos valstybės. Jų vegetacijos laikai iki užšalimo yra kur kas ilgesni, anų šalių ūkininkus tos 8 savaitės gal

ir tenkina. Jie ir derlių anksčiau nuima. Nėra logiška visoje ES pritaikyti vieną reikalavimą.Aš visiškai sutinku, kad reikia taikyti ir sėjomainą. Negalima trejus metus iš eilės toje pačioje žemėje sėti kviečių, nes nukentėtume visapusiškai – ir herbicidų daugiau reikėtų, ir derlius būtų mažesnis. Todėl esu už sėjomainos taikymą. Viskas būtų gerai ir su tuo posėliu, tik reikėtų atsižvelgti į kiekvienos ES narės klimatines sąlygas. ES patvirtino bendras taisykles visoms šalims, todėl Lietuva turėtų Europos Komisijai  paaiškinti, kad ne visas nuostatas galime priimti tiesiogiai – reikia taikyti kai kurias išimtis arba reglamento papildymus.“

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Virginijus FEIZA: „Man sunku spręsti, tikriausiai ūkininkai geriau žino, kokį posėlį jie sėja, kiek laiko reikia, kad jis užaugtų. Dabar svarbiau, kada galės nuimti derlių – kūlimas vėluoja, derlius tebėra laukuose. Neaišku, kada galės sudoroti. O kada posėlį sėti, kada jis užaugs? Juk pasėjus neįmanoma iškart nupjauti. Posėlio išlaikymo terminas yra 8 savaitės, tad galime skaičiuoti, kad pjauti bus galima spalio pabaigoje.

Apie tokius dalykus sunku patarti, patys ūkininkai turi spręsti. Labiau reikėtų žiūrėti, kokie metai, jei šlapi kaip šįmet, tai bus problemų su visais šiais dalykais. Sunku įvykdyti tokį reikalavimą. Tokia mano nuomonė.“

Raseinių rajono Viduklės seniūnijos ūkininkas Vincentas MACIJAUSKAS: „Nežinau, kiek įtakos turės toks dviejų savaičių posėlio sėjos atidėjimas. Šis palengvinimas todėl, kad vėluoja javapjūtė, bet kitas klausimas – kiek tie posėliai beužaugs? Lapkričio mėnesį žieminių kviečių juk niekas nebesėja. Jie turi būti pasėti laiku. O jeigu posėlį pasėsime prieš rugsėjo pirmąją, tai kol jis sudygs, ateis rugsėjo vidurys, gali jokios naudos nebūti, tik darbas ir išlaidos. Kviečių dar nenupjoviau, todėl apie jokį posėlį nėra nė kada galvoti. Vakar viename 90 ha lauke pjoviau kviečius, bet teko iš jo išvažiuoti, nes grūdai šlapi. Kiek kainuotų džiovinimas esant tokioms degalų kainoms? Neapsimoka. Kokia išeitis ir kokia nauda posėlį pasėti taip vėlai, tik dėl pasėjimo? Kaip sovietmečiu, kai reikėdavo padėti tašką, jog darbas padarytas. Dabar galime tik pabandyti pasėti nedidelį plotą ir laukti rezultatų bei malonės iš dangaus.“

  Algimato SNARSKIO piešinys 2022.08.15

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Susijusios temos - skaitykite: posėlio sėjos terminas, posėlio išlaikymo terminas, Tomas Petkevičius

Dalintis
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...