Observatorijos nariai yra 27 ES šalių nacionalinių valdžios institucijų ir 48 suinteresuotųjų subjektų organizacijų, veikiančių žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandinėje, atstovai. Tai – ūkininkai, žaliavų tiekėjai, maisto pramonė, prekybininkai ir transportas, logistika, mažmeninė prekyba ir vartotojai. Europos Parlamentas, Regionų komitetas ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas turi stebėtojų statusą.
Ūkininkų padėties maisto tiekimo grandinėje stiprinimas yra vienas iš pagrindinių bendros žemės ūkio politikos tikslų. ES lygmeniu jau taikomos kelios priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti didesnį teisingumą ir apsaugoti ūkininkus nuo nesąžiningos prekybos praktikos. Tai, be kita ko, Direktyva dėl nesąžiningos prekybos praktikos, kuria ūkininkai ir mažesni tiekėjai apsaugomi nuo 16 nesąžiningos prekybos praktikos atvejų maisto grandinėje, taip pat Bendro rinkos reglamento (BRO) reglamento nuostatos, kuriomis remiamas ūkininkų bendradarbiavimas ir leidžiama taikyti tam tikras nustatytų konkurencijos taisyklių išimtis.
Per pastaruosius kelerius metus padidėjusios gamybos sąnaudos kartu su didele infliacija dar labiau destabilizavo pridėtinės vertės pasiskirstymą visoje grandinėje ir gerokai padidino suvokiamą netikrumą, susijusį su ES ūkininkų veikla. Reikia didinti maisto tiekimo grandinės dalyvių tarpusavio pasitikėjimą ir bendradarbiavimą. 2024 m. kovą Komisija paskelbė apie kelias trumpalaikes ir vidutinės trukmės priemones tam tikslui pasiekti. Observatorijos įsteigimas buvo neatidėliotinas rezultatas. Suburdama visų sektorių atstovus ir valstybių narių atstovus, ji siekia sukurti pasitikėjimą ir nustatyti bendrą dabartinės padėties visoje grandinėje diagnozę.
Už žemės ūkį atsakingas Komisijos narys Januszas Wojciechowskis sakė:
Pastaraisiais mėnesiais visos Europos ūkininkai išreiškė susirūpinimą dėl iššūkių, su kuriais jie susiduria. Viena iš pagrindinių iškilusių problemų buvo nepasitenkinimas maisto tiekimo grandinės veikimu, kurį išreiškė ūkininkai, manantys, kad už jų darbą nėra pakankamai atlyginama. Būtent šį pasitikėjimo trūkumą Komisija nori spręsti įsteigdama ES žemės ūkio maisto produktų grandinės stebėsenos centrą. Šioje naujoje observatorijoje prie vieno stalo kartu su Komisija ir valdžios institucijomis suburiame veiklos vykdytojus iš visos tiekimo grandinės. Mūsų tikslas – patikimai keistis patikima informacija; užtikrinti didesnį sąnaudų ir maržų skaidrumą; ir dalytis ekspertinėmis žiniomis, nustatant prekybos praktiką ir sutartimi įformintus susitarimus, kurie gali turėti teigiamą arba neigiamą poveikį grandinės veikimui. Galiausiai stebėsenos centras sieks stiprinti pasitikėjimą visoje tiekimo grandinėje ir taip prisidėti prie mūsų bendro tikslo: kad kiekvienam dalyviui – nuo ūkio iki stalo – būtų teisingai atlyginta už jo darbą.
ŪP portalas su EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratu
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos