Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Prasidėjo pirmasis žiemkenčių žiemojimo etapas

2022/12/07


Žiema tradiciškai prasidėjo kiek netikėtai, nes žemdirbiai buvo įpratę, kad pastarųjų metų žiemos prasidėdavo sausį. Labai gerai, kad šaltis kol kas „elegantiškas“ ir didesnio streso augintojams nesukelia, bet kaip dėliosis meteorologinės sąlygos, niekas negali prognozuoti. Matome, kad prognozės keičiasi keletą kartų per dieną. Kiekvienam augintojui svarbiausia, kad nenukentėtų žiemkenčiai, o skirtingais metais žiemkenčių žuvimo ir pažeidimų priežastys yra skirtingos.

Gamtos dėsnių niekas neatšaukė

Pastaruoju metu meteorologinės sąlygos žemdirbių nelepina ir neleidžia ramiai žiemoti. Patirtis rodo, kad meteorologinės sąlygos bet kuriuo metų laikotarpiu gali kardinaliai pasikeisti į gerąją ar blogesnę pusę. Apstu veiksnių, galinčių neigiamai paveikti žiemkenčius antroje žiemos pusėje ir ankstyvą pavasarį, labai dažnai žiemkenčiai labiausiai nukenčia pavasarį, ypač žieminiai rapsai. Daug svarbesnis klausimas – kaip padėti žiemkenčiams įeiti į žiemą ir išeiti iš jos su minimaliais nuostoliais?

Kiekvienu atveju yra daug agronominių tiesų, jų turi įmonių, aptarnaujančių žemės ūkį, specialistai, nepriklausomi konsultantai. Jie remiasi augalų poreikiais ir gamtos dėsningumais, kurių dar niekas neatšaukė. Sąlygos žiemkenčiams žiemoti yra tik pirmasis gerai žinomas žiemojimo etapas, po kurio seka antrasis etapas, kai žiemos mėnesiais orai nenuspėjami. Pabaigoje – pavasarinis žiemojimo proceso etapas, kurį lemia augalų išėjimo iš žiemos ramybės sąlygos. Žiemos pradžioje labai svarbu suprasti augalų fiziologiją, kad būtų galima padėti augalams pasiruošti ir sutikti žiemą. Rudenį daug kalbėjome, kad reikia atkreipti dėmesį į sėklų kokybę, nes bus daug sėklų, užkrėstų įvairiomis ligomis, bus prastesnis jų daigumas, ypač lauko sąlygomis. Tačiau patikėję sėklų paruošimo tiesomis, dalis augintojų nekreipė dėmesio į rekomendacijas. Šiandien iškasę augalus matome nemažai šaknų puvinių „aukų“, ir negali sakyti, kad tai pabiros, nes sėklos – spalvotos. Reiškia, kad nebuvo žiūrima, iš kur imamos sėklos. Kai kurie augintojai turėjo sėklų iš ankstesnių metų, tai bene geriausias atvejis, o kai kurie naudojo hibridinį sėklų ruošimą, derino cheminius beicus su mikrobiologiniais preparatais.

Kita svarbi detalė – sėklų įterpimo gylis, nulemiantis krūmijimosi mazgo susiformavimo gylį. Jei žieminių javų krūmijimosi mazgas yra optimaliame gylyje, augalai gali lengviau išgyventi šalčius ir atnaujinti augimą pavasarį. Būtent krūmijimosi mazge žiemą kaupiami augalo energijos ištekliai, krūmijimosi mazgas yra ūglių formavimo organas. Rudenį krūmijimosi mazge ir lapuose susikaupia daug cukrų. Gruodį gerai išsivysčiusių žieminių kviečių krūmijimosi mazguose tirpių cukrų kiekis siekia 40 proc., kurie vėliau vartojami netolygiai, priklausomai nuo žiemos ramybės periodo. Vidutiniškai kas 10 dienų cukrų kiekis augale sumažėja 2 proc., atšilimo metu gali sumažėti ir reikšmingiau, nukritus temperatūrai, gali ir vėl mažėti, tad vienas iš nepageidaujamų reiškinių – temperatūrų pokyčiai. Pavasarį atsinaujinant vegetacijai normalus cukrų kiekis yra 18 proc., tad visuomet primename, kad rudenį reikia skatinti cukrų kaupimąsi augaluose, nes pastaruoju metu nesusidaro cukrų kaupimui tinkamos meteorologinės sąlygos, o vyraujant šiltiems ir apniukusiems orams, augalai pradeda naudoti žiemai sukauptas medžiagas. Ryškiausiai šis procesas buvo matyti žieminiuose rapsuose, kai gelto apatiniai lapai, kviečių pasėliuose taip pat buvo galima pamatyti tokį reiškinį. Ši augalų elgsena kelia nerimą, žinoma, tinkamai paruoštuose pasėliuose ši problema neiškilo.

Sėkmė negali būti prognozuojama

 

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto docentas Dr. Vytautas LIAKAS

Nuotrauka autoriaus

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.