Columbus +1,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +1,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Prekyba grūdais – tarsi pravėrus Pandoros skrynią

2024/12/17


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) nusprendė pakeisti tipinę grūdų pirkimo ir pardavimo sutartį, kurios pavyzdžiu sudaromos sutartys tarp grūdų pardavėjų ir pirkėjų. Žemdirbiai siekia, kad tipinėje sutartyje būtų aiškiai reglamentuota tvarka ir numatyta, jog, parduodant grūdus, būtų imami du parduodamų grūdų mėginiai, iš kurių vienas antspauduotas – kontrolinis, tačiau grūdų pirkliai siekia daugiau laisvės interpretuoti parduodamų grūdų kokybinius duomenis.

Stengsis „nulaužti“?

Mažeikių r. ūkininkas, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) valdybos narys, „No-till“ grupės vadovas Audrius Vanagas „Ūkininko patarėjui“ teigė norintis pasidžiaugti, kad ŽŪM inicijavo tipinės grūdų pirkimo ir pardavimo sutarties pakeitimus. Svarstymai, kad būtų skaidresnė mėginių paėmimo tvarka, vyko jau senokai, dabar su žemdirbiais bei grūdų supirkėjais derinamas tipinės grūdų pirkimo ir pardavimo sutarties projektas.

„Nuo sausio 20-osios įsigalios nauja tvarka, apie tai jau kalbėjomės susitikime su grūdų supirkėjais. Šie nenori sutikti su grūdų mėginių tyrimo pakeitimais, bando ginčyti žemės ūkio ministro įsakymą, kuriuo tvirtinama tipinė sutartis, ir jį „nulaužti“. Mes, ūkininkai, norime sąžiningesnių sąlygų pirkimo ir pardavimo sutartyse. Visi žino, kad sutarčių mes iš savo pusės pakeisti negalime, nes šiuose sandoriuose silpnoji pusė yra ūkininkai, stiprioji – supirkėjai. Kokią sutartį jie duoda, tokią mes dažniausiai ir turime pasirašyti. Kito pasirinkimo nėra.

O iš tikrųjų kai kurios sąlygos mūsų netenkina, pvz., netaikomas vidurkis sutartiniam parduodamų grūdų kiekiui“, – pasakojo A. Vanagas.

Kaip dėl to nukenčia grūdų augintojas, paaiškino pateikdamas pavyzdį – kai ūkininkas, turėdamas sutartį parduoti supirkėjui 200 t kviečių, nuveža parduoti 100 t, turinčių 13,5 proc. drėgmės. Vėliau atveža kitus 100 t kviečių, kurių drėgmė – 14,5 proc. Tai tada už tą 100 t, kuris viršija 14 proc. bazinę drėgmę, taikoma nuoskaita ne tik už džiovinimą, bet ir svorio nuoskaita dėl didesnės nei bazinė drėgmės. Nors suskaičiavus bendrą vidurkį, supiltą į vieną krūvą, jeigu būtų atvežama 200 t grūdų vienu metu, jie kaip ir atitiktų bazinius rodiklius. Dabar susiklosto taip, kad ūkininkai patiria 800 kg nuostolį dėl svorio netekties ir apie 500–600 Eur nuostolį už džiovinimo sąnaudas.

„Manome, kad tie nuostoliai ne mums turėtų priklausyti dengti, bet supirkėjai aiškina, kad tai – jų išleisti pinigai. Tokie yra nesutarimai, todėl norėtųsi skaidresnės pačio supirkimo tvarkos. Mes, LGAA, dėl to, kad nebūtų taip, kaip yra dabar, dedame dideles pastangas. Prekyba turėtų būti sąžiningesnė“, – aiškino ŪP pašnekovas. Jo teigimu, superkant grūdus yra ir daugiau niuansų, kurie ūkininkams kelia nerimą. Štai pirkėjas įsipareigoja grūdus priimti ne vėliau kaip per savaitę nuo pardavėjo išreikštos valios parduoti grūdus. Bet yra grūdus superkančių įmonių, kurios pasirašo labai daug kontraktų, pažada, kad jautriausiu periodu, kada vyksta derliaus nuėmimas, pirks, bet, deja, grūdų nesuperka, kadangi nebeturi kur jų talpinti. Ūkininkai tuo metu būna apgauti, tokiais atvejais, pasak A. Vanago, irgi reikėtų aiškesnio reglamentavimo, kas ir kaip turi elgtis.

Dirbtiniai nemalonumai

„Jeigu pasirašome išankstinę sutartį, kuria pasižadame parduoti grūdus, norėtume, jog tie grūdai ir būtų priimti, kad ūkininkams nebūtų papildomo streso. Aišku, kad išankstines sutartis sudarome tam kiekiui, kuris netelpa ūkio sandėliuose. Dar vienas svarbesnių punktų, kad, nesuėjus atsiskaitymo terminui, pinigai už agrocheminę produkciją, pirktą paslaugą ar kitą grūdų pirkėjo parduotą produkciją, grūdų pardavėjui be jo sutikimo nebūtų išskaičiuojami iš lėšų už parduotus grūdus. O jeigu yra išskaičiuojami, turi būti mokamos lygiavertės palūkanos, kaip numatyta grūdų pardavėjui teikiamos agrocheminės produkcijos sutartyje. Todėl kai mes nuimame derlių, pvz., liepos pradžioje, o skolos už agrocheminę produkciją terminas yra iki rugsėjo 30 d. ar spalio 30-osios, ir palūkanos iki to laiko jau yra suskaičiuotos už skolą, tai mes negalime pinigais už parduotus grūdus disponuoti, nes jie nėra tiesiogiai pervedami į sąskaitą. Grūdų supirkėjai dažnu atveju mūsų lėšomis padengia ne tos įmonės, kuriai parduodame grūdus, skolas, o kitų įmonių, nesusijusių su supirkėju, kitaip sakant – padengia kito juridinio vieneto skolas“, – pasakojo ūkininkas ir piktinosi, kad ir šitoje srityje trūksta tvarkos. Jis teigė, kad dėl to LGAA atliko ūkininkų bendruomenės apklausą, sulaukta 240 įvairių pastabų. Dauguma pažymėjo, kad labiausiai jų netenkina skaidrumo stokojančios pardavimo sąlygos, pirmiausia – kokybės nustatymas, be to, neadekvačios nuoskaitos už šiukšlingumą, netenkina ir supirkėjų nenoras skaičiuoti visų sutarties vykdymo metu pristatytų grūdų kokybės vidurkius.

„Mes, ūkininkai, labai palankiai vertiname naujosios mėginių paėmimo tvarkos aprašo pakeitimus, kurie įsigalios nuo sausio 20-osios. Taip bus užtikrinta skaidresnė tvarka, ilgesnis periodas, per kurį ūkininkas, suabejojęs savo nuvežtų grūdų kokybe, galės juos ištirti arbitražo tvarka. Dabar nėra sudarytų tokių sąlygų, kad būtų galimybė tai padaryti sklandžiai ir be didelio streso, nes iki šiol tik per parą buvo galima išsiųsti mėginius į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie ŽŪM, kad ji priimtų ginčytiną arbitražinį mėginį, o dabar šis terminas bus pratęstas iki 48 val. arba kol bus susipažinta su visais grūdų kokybės ir jų įkainojimo dokumentais. Tai bus labai svarbus pokytis“, – aiškino A. Vanagas.

Anot redakcijos pašnekovo, kitas pokytis, kad laboratorinis mėginys bus paimtas iškart stebint grūdų pardavėjui ir užplombuotas laikomas ne trumpiau kaip 48 val. A. Vanagas įsitikinęs, kad naujoji tvarka bus geresnė ir patiems supirkėjams, nes ir pačios įmonės, ir jų vadovai neretai nežino, kas vyksta jų elevatoriuose, kadangi savo tinkle jų turi labai daug. Veikia kaip valstybė valstybėje ir jiems kontroliuoti visus procesus yra gana sudėtinga.

„Tame pačiame tvarkos pakeitime numatyta, kad arbitražinis mėginys bus tiriamas tik pamatiniais metodais. Mes tam pritariame, nes bus nustatyta reali grūdų kokybė, o ne matuojant spektroskopiniu analizatoriumi „Infratec“. Šis kokybę matuoja pagal šviesos atspindį, jis gali būti sureguliuotas tik pagal pamatinius metodus ir rodyti artimą nuokrypį. Ūkininkai nori būtent tokių pokyčių, bet susitikimų su supirkėjais ministerijoje metu tapo aišku, kad jie bandys stabdyti ministro patvirtintos tvarkos įsigaliojimą. Jam įsigaliojant sausio 20-ąją, grūdų supirkimas tokiu metu būna sulėtėjęs, į elevatorius pristatomi vienetiniai kroviniai, todėl manome, kad tada ūkininkams bus bandoma parodyti, kaip ilgai bus atliekami laboratoriniai tyrimai pagal įsigaliojančią naująją tvarką“, – prognozavo A. Vanagas.

Lenda į ūkininkų kišenes?

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis