Ashburn +21,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Rgs 2024
Ashburn +21,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Rgs 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Prekybos centrai džiaugiasi lietuviškomis morkomis

2024/09/05


Pastaraisiais metais augant šviežių lietuviškų daržovių paklausai, ūkininkai išaugina vis daugiau geros kokybės daržovių, o prekybininkai ir pirkėjai vis labiau tai vertina. Tik ar vartotojai šiemet nepritrūks itin pamėgtų morkų, kaip tai atsitiko praėjusiais metais? Augintojai tikina – kol kas tokia situacija neprognozuojama. Tai priklausys nuo derliaus kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse.

Dar ne saugyklose

Kaip „Ūkininko patarėjui“ aiškino daržininkai, kuo morkų derlius būna mažesnis mūsų šalyje ir ES, tuo jų paklausa būna didesnė. Preliminarių prognozių apie morkų derlių Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Indrė Lukoševičienė kol kas nepateikė. „Net ir ūkininkai negali pasakyti, koks bus derlius, kol jis neatsiduria saugyklose. Orai tampa nepalankūs daržovių auginimui, o neturint laistymo sistemų, net ir neįmanoma užauginti kokybiško derliaus. Nenuspėjami orai turės įtakos derliaus kiekybei ir kokybei, tačiau, koks bus derlius, pasakyti negalime“, – kalbėjo LDAA vadovė.

Kokios bus kainos, pašnekovė taip pat neprognozavo, nes jas diktuoja rinka. Jei morkų rinkoje pritrūks, daržovės kainuos brangiau, jei bus perteklius ar balansas – kainos bus mažesnės. „Neplautų morkų vidutinė pardavimo kaina Lietuvos prekiniuose ūkiuose šių metų 34 savaitę buvo 0,30–0,35 Eur/kg, o plautų – 0,34–0,40 Eur/kg, pernai tokiu pat metu neplautos morkos kainavo 0,30–0,36 Eur/kg, o plautos – 0,30–0,38 Eur/kg“, – ŪP aiškino I. Lukoševičienė.

Ji paminėjo, kad šiais metais morkų plotai mūsų šalyje padidėjo 82 ha, iš viso ūkininkai deklaravo 674 ha morkų. Ar tai reiškia, kad morkų paklausa didėja? Pasak LDAA direktorės, morkų plotai kasmet kinta nežymiai, vienais metais sumažėja, kitais padidėja, daugiausia tam įtakos turi sėjomaina ir pokyčiai rinkoje.

Iškeliauja į kaimyninę šalį

Vienas stambiausių šalies daržovių augintojų Algimantas Vaupšas iš Kelmės r. augina ne tik kelias dešimtis hektarų morkų, bet ir kopūstų, bulvių, burokėlių ir kt. Didžiąją dalį produkcijos daržininkas tiekia didiesiems mūsų šalies prekybos tinklams. Tačiau morkų netiekia. Kodėl? Anot A. Vaupšo, didieji prekybos tinklai neplautų morkų nepriima, todėl šios maistingos daržovės keliauja į maitinimo įstaigas ar į Latviją.

„Į Latviją iškeliauja daug lietuviškų gėrybių. Koks bus jų šiemetis poreikis? Sudėtinga prognozuoti, nes poreikį diktuoja rinka. Jei rinkoje yra perteklius, jų reikia mažiau, jei trūkumas – tuomet lietuviška produkcija būna labai reikalinga. Žiemą morkų paklausa buvo išaugusi ir kaina pakilusi, vėliau jos niekam nebuvo reikalingos. Viena firma iš Latvijos, kuri supirkdavo lietuviškas morkas, sakė, kad gavo daržovių iš Uzbekistano. Morkomis buvo užversti visi prekybos taškai. Vėliau morkų sočiai buvo ir Lietuvoje. Pajutome konkurenciją. Juk sugebama daržovių atsivežti iš kitų šalių, kur produkcija yra pigesnė, net ne iš Europos“, – kalbėjo A. Vaupšas.

Jis minėjo, kad Lietuvos daržininkai už savo išaugintą produkciją aukštesnės kainos neužsiprašo. Todėl ar gausus morkų derlius būna, ar menkas, kainos nelabai ir skiriasi. „Morkų auginimui reikia daug investicijų. Kai būna sausa, labai svarbu turėti laistymo sistemas. Šį pavasarį buvo atvirkščiai: per savaitę gavome 220 ml kritulių, tai beveik 7 mėnesių kritulių kiekis. Gerai, kad morkos augo tame plote, kur neseniai melioracija buvo sutvarkyta, o kitur – nemažai produkcijos tiesiog nuskendo“, – situaciją apibūdino Kelmės r. ūkininkas.

Tenkina vartotojų lūkesčius

Kitas stambus ūkininkas – Algimantas Morkūnas, UAB „Sodžiaus rytas“ įkūrėjas (Pasvalio r.), šiuo metu augina kopūstus ir morkas. Kodėl jis, auginęs įvairias daržoves, apsistojo ties tradicinėmis morkomis ir kopūstais? „Kuo daugiau kultūrų, tuo sunkiau dirbti, nes reikia daug skirtingos įrangos. Pavyzdžiui, morkų ir kopūstų šaldytuvų drėgmė ir temperatūra sutampa, o svogūnams ir burokėliams yra kiti reikalavimai. Todėl visą techniką padarėme tinkamą kopūstams ir morkoms auginti. Morkoms esu skyręs daugiau kaip 40 ha, šiemet jų plotus padidinau keliais hektarais. Jų auginame tiek, kiek galime sandėliuoti“, – aiškino daržovių augintojas, kuris savo produkciją realizuoja mūsų šalies prekybos tinkluose.

Kaip ŪP pasakojo A. Morkūnas, jis su 5 prekybos tinklais sudaro sutartis, tačiau jose nei kiekis, nei kaina nebūna nurodyta. „Kokių kainų tikiuosi šiais metais? Šiemetė kaina – vidutinė, užpernai buvo aukštesnė“, – teigė pašnekovas. Jis paminėjo, kad didieji prekybos tinklai iš daržovių augintojų reikalauja tarptautinio sertifikato, kuris kiekvienais metais tvirtinamas iš naujo. Į ūkį kasmet atvažiuoja tikrintojai iš ES. „Manau, kad mažesniems augintojams į prekybos tinklus savo produkcijos net neapsimoka vežti, nes sertifikatai kainuoja nemenkus pinigus, ypač pačioje pradžioje. Kadangi pirkėjai ieško kokybiškų daržovių, stambesni augintojai stengiasi ne tik atitikti, bet ir viršyti jų lūkesčius“, – atviravo UAB „Sodžiaus rytas“ įkūrėjas.

Sudėtinga kultūra

Vieną didžiausių šalies morkų ir kopūstų ūkį „Tikras ūkis“ valdantis Kėdainių r. ūkininkas Virgilijus Kuprevičius klientams visada tiekia geriausios kokybės daržoves. Daržininkas ŪP sakė, kad per 26 veiklos metus jis įdėjo daug darbo ir pastangų, kad ūkis taptų vienu pažangiausių. „Darbo daug, darbuotojų daug, visko daug. Morkos auginamos 120 ha plote, iš kurio per metus surenkama daugiau nei 100 mln. šakniavaisių. Jei ūkininkavimo pradžioje būčiau nuėjęs į grūdinių kultūrų auginimą, turėčiau daugiau hektarų, daugiau laisvo laiko. Morkos – gan sudėtinga kultūra. Kad jas užaugintum tokias, kokių pagal reikalavimus prašo didieji prekybos tinklai, reikia daug žinių, derlingo dirvožemio ir kt. Ar pasirinkęs daržininkystę jaučiuosi laimingas? Nežinau, kur ta laimė yra...“ – šypsodamasis kalbėjo Kėdainių r. ūkininkas, savo produkciją tiekiantis net keliems Lietuvos didiesiems prekybos tinklams. Su jais V. Kuprevičius bendradarbiauja jau 26 metus.

Anot daržininko, ūkininkas prekybos tinklams gali tiekti produkciją tik tada, kai ji tenkina prekybininkų lūkesčius – atitinka kokybės reikalavimus bei užtikrina reikiamą kiekį. Didelę reikšmę turi ir pastoviai tiekiamos daržovės. „Morkas prekybos tinklams tiekti pradedame liepos mėnesį ir baigiame vos ne kitų metų birželį. Jomis neprekiaujame tik mėnesį arba pusantro“, – atskleidė daržininkas.

Pirmenybė vietos augintojams

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas