ŪP portalas nieko nelaukdamas pakalbino Igną Hofmaną sveikindamas su naujomis pareigomis ir pateikdamas keletą karštų klausimų:
Ar Jums buvo sunkus sprendimas perimti organizacijos vadovavimą?
Labai sunkus. Pasiūlymai, agitavimas buvo jau turbūt nuo lapkričio pabaigos: „Ar norėtum, ar galėtum pirmininkaut?“ Ūkyje pats daug dirbu, turiu ir kitų pareigų. Todėl tikrai neskubėjau priimti to sprendimo. Pradžioje atsikalbinėjau, nenorėjau sutikti tiesiog dėl laiko trūkumo. Bet pastaruoju metu mane motyvavo, padrąsino Grūdų augintojų asociacijos pirmininkas (Aušrys Macijauskas – Red.).
Pasakiau: „Jeigu manot, kad vardan Lietuvos žemės ūkio man reikia prisiimti tą naštą, gerai – sutinku“. Bet tuo pačiu pasakiau, kad visi be išimties man turės padėti: „Jeigu jūs padėsite, tuomet sutinku imtis šių pareigų“.
Turbūt Jums teko persvarstyti kitas prisiimtas pareigas – krašto ūkininkų sąjungos vadovas, Ūkininkų sąjungos vicepirmininkas. Suderinsite pareigas ar kažkurių atsisakysite?
Tikrai svarstytinas klausimas. Apie tai labai rimtai galvoju, kurių pareigų atsisakyti, sumažinti krūvį. Tik tiek gerai, kad tos pareigos nesikerta iš esmės – tos pačios žemės ūkio problemos. Bet dėl laiko stokos galbūt kažkurių pareigų atsisakysiu.
Kokia yra vizija, kas keisis LŽŪT veikloje?
Vizija yra Tarybą pirmiausia grąžinti į pradinį tašką. Ką turiu omeny: kad grąžinti Tarybai tas funkcijas, dėl ko ji ir buvo sukurta – kokias mintis puoselėjo jos kūrėjai, kokia turėtų būti jos funkcija ir paskirtis.
Taryba turi svarstyti strateginio lygio, fundamentinius klausimus, kurie liečia visą žemės ūkį. Atskiriems žemės ūkio sektoriams yra atskiros organizacijos: Grūdų augintojų asociacija, pieno gamintojų asociacija... Jei klausimai aktualūs tik šitoms organizacijoms, puikiai gali veikti jos pačios. Taryba turėtų spręsti tuos klausimus, kurie paliečia visą Lietuvos žemės ūkį, yra svarbūs visiems, daugumai. Vizija – strateginiai, fundamentiniai klausimai. Ir ja vadovaujantis turėtų būti vykdomas darbas.
Kitas pagrindinis tikslas – telkti žemdirbius, nesiskaldyti. Gyvename labai sudėtingu laikotarpiu tiek geopolitiškai, tiek nacionaliniu lygiu, tiek žemės ūkio klausimais. Tikrai labai sudėtingas metas. Reikia ypatingo susitelkimo. LŽŪT nekonkuruoja su kitomis organizacijomis. Ji turi padėt kitoms organizacijoms spręsti problemas.
Koks bus pirmutinis žingsnis, pirmutinis veiksmas? Ar apie tai jau galvojote?
Jau šiandien (LŽŪT narių posėdyje – Red.) buvo nemažai aptarta klausimų, nariai gavo užduotis. Ketiname kreiptis į Finansų ministeriją, prašyti vizito dėl mokesčių. Lieka neišspręsta pieno krizė. Strateginis planas turi daug klausimų ir neaiškumų. Artėja deklaravimas – taisyklės, reikalavimai privalomieji ir laisvai pasirenkami... Tikrai labai daug problemų. Žemės ūkyje jų visada buvo ir yra. Šiuo metu jų ypatingai daug. Turime silpną ministeriją, negebančią dorotis su problemomis, kartais jas kuriančią. Labai sudėtingas laikas, ir susitelkę turime problemas visi kartu spręsti.
Visuomeniniais pagrindais sudėtinga dirbti. Ar sprendėte administracijos reikalingumo klausimą?
Mano nuomone, administracijos direktorius tikrai reikalingas, jis turi man padėti. Nes aš vienas tikrai nespėsiu. Kol kas, pagal įstatus, yra vienasmenis pirmininkas, direktorius nebūtinai turi būti. Direktoriaus klausimą atidėjome tolimesniems posėdžiams. Dabar svarbu, kad organizacijos nariai surašytų savo lūkesčius, pagal tai galėtume nustatyti nario mokesčio dydį, suformuoti biudžetą. Tada jau spręsime dėl administracijos vadovo pareigų.
Autorės nuotr.