Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023
Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023

„Prieš Valstybę nepakovosi“, – sako šimtametę sodybą Turgalaukio kaime prarandanti gyventoja

2023/11/03


Marijampolė („Suvalkietis“). Europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ teritorijų planavimo etapas priartėjo prie pabaigos – nustatytos konkrečios teritorijos, žemės sklypai ir jų dalys, per kuriuos eis geležinkelio „Rail Baltica“ linija – ruože nuo Jiesios (Kauno) iki Lenkijos sienos. Šiuo metu vyksta plano derinimo ir tvirtinimo procedūros. Numatoma, kad planas bus parengtas ir Vyriausybei pateiktas tvirtinti šių metų pabaigoje. Patvirtinus specialųjį planą, bus pradėtos visų reikalingų žemių paėmimo procedūros. Preliminariais AB ,,LTG Infra“ skaičiavimais, įvertinus bendrą identifikuotų žemės sklypų plotą, jų pirkimo išlaidos sudarytų apie 2,6 mln. eurų.

Geležinkelio tiesimu nesidžiaugia žemės sklypų savininkai, kurių sklypuose numatytas europinės vėžės geležinkelis ar kiti infrastruktūros objektai. Žmonės su nerimu žvelgia į ateitį. Vieni neteks sodybų, o nežinodami, kiek už jas gaus pinigų, negali net dairytis naujų namų. Kiti praras žemes. Ar teks atsisveikinti su ūkininkavimu, ar ieškoti, kur nusipirkti, ko imtis – tokie klausimai irgi neduoda ramybės žmonėms. Telieka laukti ir viltis, kad po kurio laiko gyvenimas stos į vėžes.

Vieni netenka namų, kiti – žemių

Liudvinavo seniūnijos Nartelio kaime pati pirmoji sodyba prie kelio patenka į geležinkelio trasą. Ją numatyta nugriauti.

Prieš penkiasdešimt metų statytame name 81 metų Petronė Mereckienė gyvena viena, vyras miręs. Moteris girdėjo, kad sodyba dėl geležinkelio tiesimo bus paimta, kad turės kažkur išsikelti, bet per daug nesuka galvos. Namai ne tik jos, bet ir sūnų, tad marti viską tvarko. „Nežinau, kiek už mano namus išmokės, bet neįstengsiu nusipirkti kitų, nes išmoka teks dalintis su vaikais, jie irgi sodybos paveldėtojai. Kur gyvensiu, negalvoju. Gal manęs jau nebus, kai namus griaus“, – sakė senolė.

Kaimynystėje gyvenantis 56 metų Vytenis Biskys džiaugiasi, kad jo namai išliks, bet visą aplinkui žemę paima statybos reik­mėms. 20 arų namų valdos, 60 arų dirbamos žemės. „Nežinau, kokia bus ateitis, apsisprendžiau, kad gyvensiu čia ir toliau, jeigu nepradės namo sienos trūkinėti“, – kalbėjo vyras.

Ateities nematė

Gedimino gatvės pabaigoje gyvenantis Vidmantas Budrys „Suvalkiečio“ žurnalistus pasitiko kartu su šuniuku. Erdvioje sodyboje gyvūnų – ne vienas. Vietos ir katinams, ir šunims užtenka.

Iš mūsų pirmų išgirdęs žinią, kad jo namų negriaus, šeimininkas dar vis negalėjo tuo patikėti. „Lyg sunkų akmenį nuo krūtinės nuritinote“, – sakė. Jo namą, Marijampolės savivaldybės administracijai derantis su projektuotojais, pavyko išsaugoti. Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas-vyr. architektas Arvydas Bekeris atsakymą, kad sodyba nebus griaunama, gavo tik prieš savaitę.

Vidmantui nėra namų, kurie pakeistų gimtuosius
Vidmantui nėra namų, kurie pakeistų gimtuosius.

74 metų Vidmantas Budrys sodyboje Gedimino gatvėje gyvena su žmona. Sako – tai jo tėviškė, čia gimęs, augęs ir pasenęs. Aišku, dabar sodyba išpuoselėta, namas perstatytas, pritaikytas gyventojų patogumui. „Viskas padaryta savo rankomis. Kaip įstengėme, taip kūrėmės, mums smagu čia gyventi“, – kalbėjo žmogus. Aišku, dabar nelengva, Vidmantas sunkiai vaikšto, puola ir kitos ligos, pas daktarus tenka nuolatos kursuoti. Dirbti jau nieko nepajėgia. Visa didelės sodybos priežiūra gula ant žmonos pečių, o abu – ne jauni.

Sodyba didelė: pirtis, tvenkinys, garažai, šiltnamis. Viskas savo rankomis padaryta. Ir vieta puiki. Gyveni mieste, bet jautiesi lyg kaimo vienkiemyje. Sodas, medžiai per tiek metų suaugę.
– Kai išgirdome žinią, kad namą nugriaus, nežinojome su žmona ką daryti. Svarstėme visokius variantus. Galiausiai buvome nusprendę įsigyti vagonėlį, pasistatyti prie tvenkinio ir pirties, ir čia likti gyventi. Tik galvojome, o kas kanalizaciją, vandentiekį įrengs. Mes jau nebepajėgiame, o svetur eiti ne tik kad nenorime, bet ir nepajėgiame. Reikėtų ieškotis namų, kraustytis, ne mūsų amžiuje tokie darbai, o kas padėtų, neturime. Tokia neviltis buvo, kaip toliau reikės gyventi, kad aš jau į šakas dairiausi, – atviravo sodybos šeimininkas.

Geležinkelis – prie pat naujakurių kvartalo

Europinės vėžės geležinkelio statyba paliečia ir Triobiškių kaimo Krėvos gatvėje esantį naujakurių kvartalą. Namai čia pastatyti maždaug prieš ketverius–penkerius metus. Visi modernūs, sutvarkyta aplinka, aptverti tvoromis. Viskas padaryta, tik gyvenk, vaikus augink. Vieno namo gyventoja jau žino, kad dėl geležinkelio bus nugriautas kaimyno namas priešais, šalia esančio gyventojo bus nurėžta dalis tvoros. „Mūsų namas lyg ir nepatenka į tą statybų lauką. Tik nežinome, kokioje aplinkoje gyvensime, kaip jausimės, kai nusities bėgiai, pasistatys triukšmą slopinančios sienelės. Dabar horizonte – laukai. Akiai vaizdas malonus“, – kalbėjo marijampolietė.

Geležinkelio statyba paliečia naujakurių kvartalą Krėvos gatvėje.

Pasak moters, to namo, kurį griaus, šeimininkas savo jėgomis jį pasistatė. Dirbo užsienyje, o grįžęs užsiimdavo statybomis. Dar ir jiems, kaimynams, tvorą tverti padėjo.

Griaunamos šimtametės sodybos

Liudvinavo seniūnijoje Turgalaukio kaime pirmuoju numeriu pažymėtas namas taip pat bus nugriautas dėl tiesiamos geležinkelio jungties. Erdvus vienkiemis su sodu, tvenkiniu, gyvūnais. Šeimininkai sako, kad namas daugiau kaip šimtą metų skaičiuoja. Čia gyvenę seneliai, tėvai, paskui auginti vaikai, dabar anūkai svečiuojasi. Prabėgusi ištisa kartų istorija ir staiga jos nebelieka.

– Tiksliai nežinau, kada namas statytas, bet mano mama 1934 metais jau šioje sodyboje gimė. Tikėjausi, kad ir mano vaikai čia galės gyventi. Aišku, namas perstatytas, šiuolaikiškai sutvarkytas. Nežinojome, kad jis patenka į geležinkelio teritoriją ir bus griaunamas, pirminis projektas buvo ne toks. Šią žinią išgirdau tik vasaros pabaigoje. Savaitę praverkiau, buvo baisu, skaudu, gaila, kiekvienas sodybos kampelis prižiūrimas, puoselėjamas. Paskui prakeikiau visus statytojus, o po kurio laiko atėjo susitaikymas, kad tu, žmogau, nieko nepakeisi, nepadarysi. Nė vienas dar prieš Valstybę nelaimėjo. Belieka susitaikyti su esama padėtimi ir išmokos už pastatus laukti, o paskui žiūrėti, kas bus toliau, ką aš pajėgsiu už tą išmoką nupirkti“, – kalbėjo sodybos šeimininkė Aldona.

Moteris pasakojo, kad nežinodami, jog sodyba bus griaunama, vasarą dar priestatą pasistatė, stogą uždengė. Laimė, kad viso namo stogo nespėjo pakeisti, neįsirengė šildymo sistemos oras-vanduo, neišsikasė tvenkinio.

sodyba gelezinkelis
Ši sodyba patenka į geležinkelio trasą.

Pasak Aldonos, jų sodybos vieta – ypatinga, didžiulis vienkiemis, aplinkui laukai, puikus privažiavimas, sutvarkytas kelias. „Aš puikiai žinau, kad bute neišgyvensiu, taip ir „Lietuvos geležinkelių“ atstovams, kurie buvo atvykę supažindinti su projektu, sakiau. Tai tas pats, kaip vilką iš girios išvesti ir apgyvendinti J. Basanavičiaus aikštėje. Aš visą gyvenimą kaime gyvenau, mieste, bute aš dūstu, mane slegia“, – kalbėjo moteris.

Statybų reikmėms paimama žemė
Statybų reikmėms paimama Vytenio žemė prie namų.

Aldona neslepia, kad nuo įtampos pašlijo sveikata, saujomis geria vaistus ir barniai namuose kyla dėl menkniekių, nes visų nervai ištampyti. „Mūsų kaimynų sodybą taip pat žada nugriauti. Jų irgi kelios kartos gyvenę. Sužinoję šią žinią verkėme kartu apsikabinę. Paradoksas, jų ir mūsų seneliai dirbo prie geležinkelio, buvo geležinkeliečiai, dirbdami ir namus kūrė, o dabar geležinkeliečiai be namų mus palieka“, – kalbėjo moteris.

Aldona su baime laukia sodybos vertinimo, nes tik tuomet žinos, kokius kitus namus pajėgs susikurti. O kol kas gyvena šiandiena, lanko visokie prisiminimai, susiję su čia nugyventais metais, norisi kuo daugiau iš to laiko atsiminti ir išsaugoti. „Buvo neigimo stadija, atmetimo, o dabar laukimo, nežinios“, – sako šeimininkė.

 

Loreta Tumelienė / SUVALKIETIS

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/30

Žieminiams pasėliams – išmėginimas drėgmės pertekliumi, o dabar šalčiu

Dėl nepalankių orų sąlygų daug kur Europos vėlavo žieminių javų sėja, dažnos ir gausios liūtys didelėje Vakarų ir Šiaurės Europos dalyje trukdė lauko darbus ir neigiamai paveikė pasėlius, skelbiama Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro ...
2023/11/30

Skirtumas tarp benzino ir dyzelino kainų padidėjo

Vidutinės degalų kainos lapkričio 20–27 d. Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino – padidėjo 0,7 procento. Dėl to skirtumas tarp šių degalų kainų augo iki 0,03 Eur/l, kai visą lapkritį buvo api...
2023/11/30

Ūkininkų žinutė rajono valdžiai – užteks gyventi šia diena

Biržai („Biržiečių žodis“). Praėjusį penktadienį rajono meras Kęstutis Knizikevičius, susitikęs su ūkininkais, išgirdo apie problemas, kurias reikia spręsti – žemdirbiai drąsiai kėlė aktualius klausimus ir reikalavo konkre...
2023/11/30

Miškininkai paskelbė prekybos kalėdiniais medeliais pradžią

Artėjant Šv. Kalėdoms Valstybinių miškų urėdija (VMU) skelbia kalėdinių medelių prekybos pradžią bei kviečia savo namus papuošti tikra, mišku kvepiančia eglute. Prekybą kalėdiniais medeliais VMU rengia visoje Lietuvoje ...
2023/11/30

Ūkinių gyvūnų transportavimas: laikas atvesti ir šią sritį į skaitmeninį amžių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama užtikrinti gyvūnų gerovę ir maisto saugą bei rinkai tiekiamų ūkinių gyvūnų atsekamumą, inicijuoja gyvūnų siuntų lydimųjų dokumentų skaitmenizavimą. Tikimasi, kad naujovė taip pat&nbs...
2023/11/30

Tyrimas: gyventojai kasmet vis labiau pripažįsta prevencijos programų svarbą

Lietuvos gyventojai vis labiau pripažįsta ligų prevencijos programų, finansuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, svarbą ir vis aktyviau jose dalyvauja, rodo naujausias Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos...
2023/11/30

Rusijos piliečiai žemės sklypus buvo įsigiję neteisėtai

Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo s...
2023/11/30

Buvo žengtas vienas iš žingsnių naktinio matymo taikiklių legalizavimo link

Vakar Seimo Kaimo reikalų komitetas po svarstymo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti naktinių taikiklių naudojimą, medžiotojų bendruomenei svarbaus įstatymo projekto svarstymo eigą pasiremdamas LRT.lt komentuoja žurna...
2023/11/30

Darbdaviams dėl trūkstamų profesijų užsieniečių įdarbinimo nebereikia kreiptis į Užimtumo tarnybą

Lapkritį pasibaigus nustatytai kvotai paslaugų ir statybų sektoriuose, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu priimtas sprendimas ją padidinti. Šiems metams nustatytoji 35950 kvota trūkstamų profesijų trečiųjų šalių piliečiams...