Columbus +14,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 18 Bal 2025
Columbus +14,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 18 Bal 2025


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

Primilžius didina ne nauji tvartai

2024/04/08


Lietuvos galvijų gerintojų asociacijoje (LGGA) jau yra 468 nariai – 222 daugiau nei praėjusių metų pradžioje. Dauguma naujų narių – ūkininkai, laikantys iki 30 karvių. Asociacijos ataskaitiniame susirinkime paaiškėjo, kodėl taip gausėja jos gretos ir kas iš jos narių 2023 m. pasiekė savo karvių produktyvumo geriausių  rezultatų.

Daugėja narių

LGGA gyvuoja beveik 31 metus, iki 2022 m. gruodžio 20 d. vadinosi Lietuvos žalųjų galvijų gerintojų asociacija. Ataskaitinis susirinkimas ir seminaras vyko Babtų sen. Vareikonių kaime (Kauno r.). Renginį pradėjęs LGGA tarybos pirmininkas, galvijų veisimo programų vadovas ir eksterjerų vertintojas Juozas Darbutas teigė, kad 2023 m. sausio 1 d. asociacija vienijo 246 narius. Pernai ir šiemet į ją įstojo maždaug po 100 ūkininkų. Dauguma jų laiko nuo 5 iki 30 karvių. Pagrindinė priežastis, kodėl ligi šiol dažną dieną LGGA sulaukia pieno ūkių šeimininkų prašymų tapti jos nariais, – Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) sprendimas, kad, norint gauti 70 proc. paramą karvių produktyvumo kontrolei, privalu galvijus įrašyti kilmės knygose.

J. Darbutas „Ūkininko patarėjui“ išsamiau paaiškino apie su LGGA pavadinimu ir nariais susijusią situaciją: „Mūsų asociacija anksčiau vedė tik dvi galvijų kilmės knygas – senojo genotipo Lietuvos žalųjų ir žalmargių holšteinų. Juodmargių galvijų jose neregistravome. Pastaraisiais metais asociacijos nariai, turintys mišrias bandas, pasiūlė parengti ir gauti patvirtinimą vykdyti juodmargių galvijų veisimo programas, įgyti teisę į mūsų asociacijos kilmės knygas įrašyti visus galvijus.“

Lėmė dvi priežastys

„Po to, kai LGGA gavo teisę pildyti holšteinų veislės juodmargių galvijų veisimo kilmės knygą, nemažai ūkių, įvertinę mūsų specialistų kompetenciją parinkti bulius bandai gerinti ir sudaryti karvių bei telyčių veisimo planus, tikslingai panaudojant telyčių genominių ir karvių eksterjero vertinimo duomenis, pareiškė norą dalyvauti mūsų galvijų veisimo programose, – ŪP aiškino J. Darbutas. – Kita masinio stojimo į mūsų asociaciją priežastis – ŽŪM nuostata, kad produktyvumo tyrimuose dalyvaujantys ūkiai, dažniausiai turintys tik po 5–20 karvių, privalo stoti į asociacijas, kad jos jų gyvulius suregistruotų kilmės knygose. Nuo gegužės 1 d., jei karvės nebus įrašytos į kilmės knygas, ūkiai praras valstybės paramą daliai produktyvumo tyrimų. Nors mūsų asociacija iš to naudos turės nedaug, kol nebus išgrynintos bandos ir bent kitų kartų gyvuliai galės būti įrašyti į pagrindinį skyrių. Dėl abiejų minėtų priežasčių LGGA pernai ir šiemet pasipildė daugiau nei 200 narių.“

Vykdė tris veisimo programas

J. Darbutas susirinkime priminė LGGA veiklos kryptis: plėtoti galvijų veislininkystės savivaldą ir narių integraciją Lietuvos ir tarptautinėse organizacijose, siekti Lietuvos žalųjų ir žalmargių galvijų pieningumo, pieno sudėties, tešmens savybių ir eksterjero gerinimo, išlaikant mūsų galvijų tvirtą konstituciją ir prisitaikymą vietinėms sąlygoms, rengti ir įgyvendinti selekcinių programas, tvarkyti galvijų kilmės knygas ir išduoti kilmės pažymėjimus, vertinti galvijų eksterjerą ir parinkti jiems poras, rengti konsultacijas, dalyvauti parodose, įsigyti veislinių galvijų ir koordinuoti jų platinimą.

Pasak jo, pernai LGGA tris galvijų veisimo programas vykdė 336 ūkiuose (kilmės knygose šiuo metu yra registruota 71 016 karvių ir telyčių). Įvertino 3 849 pirmaveršių karvių eksterjerą, patikrino 75 galvijų kilmę pagal jų DNR tyrimo rezultatus.

Asociacija holšteinų veislės juodmargių veisimo programą 2023 m. vykdė 122 ūkiuose (30 238 karvės ir telyčios, įvertintas 1 280 karvių eksterjeras). Juose per metus iš karvės vidutiniškai melžta 10 178 kg pieno, kurio vidutinis riebumas – 4,41 proc., baltymingumas – 3,46 proc. Žalmargių holšteinų veisimo programą vykdė 213 ūkių (40 746 karvės ir telyčios, įvertintas 2 568 karvių eksterjeras). Juose iš karvės vidutiniškai melžta 9 097 kg pieno, kurio vidutinis riebumas – 4,32 proc., baltymingumas – 3,53 proc. Senojo genotipo Lietuvos žalųjų veisimo programą vykdė kol kas viename ūkyje – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Baisogalos gyvulininkystės centre (32 karvės ir telyčios, įvertintas vienos pirmaveršės eksterjeras). Iš genofondinių karvių primelžta vidutiniškai po 4 985 kg pieno, kurio vidutinis riebumas – 4,30 proc., baltymingumas – 3,61 proc.

Tad LGGA, vykdydama tris galvijų veisimo programas, pildo tris galvijų kilmės knygas. Kitos pieninių galvijų veisėjų asociacijos vykdo mažiau veisimo programų.

Turbūt vėl protestuos

LGGA yra Europos žalųjų galvijų veislių augintojų bei Tarptautinės žalųjų galvijų augintojų federacijų narė, aktyviai dalyvauja šalyje rengiamose galvijų parodose, bendrauja su Lietuvos žemės ūkio taryba, dalyvavo jos organizuotose ūkininkų laužų ir traktorių akcijose. „Karvės galvoja, kad teks pakartoti protesto akcijas. Mat žemės ūkio ministras pasislėpęs skaičiuoja pelkynų nendrinukes – negirdi pieno ūkių šeimininkų problemų“, – prasitarė J. Darbutas.

Jis padėkojo LGGA nariams: Šiaulių r. ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ ir Šiaulių r. Dapkūnų kaimo ūkininkui Ramūnui Mačiukui – už dalyvavimą pernykštėje veislinių naminių gyvūnų parodoje, vykusioje Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje. Išsakė padėką Panevėžio r. Daukniūnų ŽŪB ir ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ už galimybę Tarptautinės žalųjų galvijų augintojų federacijos konferencijos, vykusios Taline, dalyviams iš Danijos, Vokietijos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir kitų šalių susipažinti su jų pieno ūkiais.

Apdovanojo geriausius

„Asociacija už į kilmės knygą įrašytą gyvulį gauna 85 ct, nuo kitų metų ketinama už tai mokėti mažiau. LGGA už genominį vertinimą pernai negavo ŽŪM paramos – už šiuos tyrimus turėjo mokėti ūkininkai. Nebuvo antrojo šaukimo pretenduoti į paramą veršelių genominiams tyrimams. Kadangi parama negalėjome pasinaudoti, pinigai liko valstybei“, – apgailestavo LGGA direktorius Darius Oberauskas.

Jis kartu su J. Darbutu bei UAB „Baltic Agro“ produktų grupės vadovu Sauliumi Kontrimavičiumi paskelbė bei apdovanojo LGGA narius, kurių pernykščiai karvių primilžiai ir genominių tyrimų rezultatai buvo geriausi. Apdovanotieji išvyko su prizais, UAB „Farmo“ dovanotais mineraliniais papildais galvijams, kitomis dovanomis.

Riebiausias – Lietuvos žalųjų ir žalmargių pienas

paplauskis
Daugėliškių ŽŪB vyriausiojo veterinarijos gydytojo Mariaus Paplauskio rankoje – šiai bendrovei skirtas prizas už produktyviausią juridinio ūkio bandą.

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelio nuotr.: LGGA direktorius Darius Oberauskas, „Lumpėnų Rambyno“ fermos vedėja Dalia Kelnerienė su šiai ŽŪB skirtu prizu, Jurbarko r. ūkininkas Antanas Jackis, LGGA tarybos pirmininkas Juozas Darbutas.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis