Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024
Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

2023/12/03


Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus, kuriais pasinaudojus būtų galima išlipti ant ledo įlūžus.

Taip pat šios taisyklės draudžia būti vandens tvenkiniuose ant ledo, kai dėl ledo būklės kyla pavojus žmonių gyvybei ar sveikatai esant plonai ledo dangai ar Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai paskelbus apie ledo būklę, kuri gali kelti pavojų žmonių gyvybei ar sveikatai.

Pavieniams žmonėms ant ledo lipti saugu, kai jis storesnis nei 7 cm, o kad ledas išlaikytų grupę žmonių, storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.

Ledo storį galima išmatuoti išgręžus skylę lede žvejybiniu grąžtu arba prakirtus kirtikliu.

Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas.

Smaigai gali išgelbėti gyvybę

Smaigai yra paprasta, nebrangiai kainuojanti, bet efektyvi priemonė, padėsianti išsaugoti ne vieną gyvybę. Smaigus reikia nešiotis taip, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais skubiai pasinaudoti. Nelaikykite smaigų kišenėje ar dar blogiau, žvejybinėje dėžėje. Dažniausiai žvejai juos nešiojasi pasikabinę ant kaklo.

Be smaigų, žvejams rekomenduojama turėti virvę arba bent jau šaliką, kurį nelaimės atveju galima panaudoti kaip virvę. Saugiausia ant užšalusio vandens telkinio vilkėti neskęstantį kostiumą.

Smaigus galima įsigyti žūklės prekių parduotuvėse arba pasidaryti pačiam panaudojant du atsuktuvus, ylas ar pan.

smaigai

Gali būti baudžiami

Žvejojantys ant nesaugaus ledo ir neturintys smaigų žvejai gali būti įspėjami arba baudžiami nuo 10 iki 60 eurų dydžio bauda.

Privaloma laikytis ir savivaldybių tarybų patvirtintų saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklėse nustatytų saugaus elgesio ant paviršinių vandens telkinių ledo reikalavimų. Už šių reikalavimų pažeidimus gresia bauda nuo 100 iki 300 eurų, o toks pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia baudą nuo 300 iki 900 eurų.

Rekomendacijos, kaip elgtis ant ledo

Einant ledu žvejams rekomenduojama turėti neskęstančius drabužius (kombinezoną, gelbėjimosi liemenę – nepripučiamą, nes šaltame vandenyje ji gali neprisipūsti), neskęstančią 20 m ilgio virvę su karabinu (prisegti prie tarnybinės liemenės ar drabužių kilpos) arba ledo kirtiklį. Einant silpnu ledu – prisisegti virvę. Rekomenduojama turėti komplektą sausų drabužių.

Rekomenduojama ledu eiti mažiausiai 2 žmonėms. Einant su grupe žmonių, nei kai ledo danga stora (bent 12 cm), tarp žmonių reiktų išlaikyti ne mažesnį kaip 5 m atstumą.

Ledu reikėtų eiti jau pramintu taku, o tamsiuoju paros metu ir ypač vienam – nerekomenduojama.

Patariama turėti lazdą (peikeną), ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu stuktelėjus lazda pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą.

Rekomenduojama eiti čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo.

Slidėmis šliuožti – atsegtais apkaustais, kad prireikus slides galima būtų greitai nusimesti; plaštakų neprakišti per lazdų kilpas.

Įlūžus ledui, nepasiduoti panikai ir karštligiškai nesikabinti už ledo krašto, nes jis lūžinės. Patariama stengtis „užplaukti ant ledo“ ir artėt prie tvirtesnio ledo. Užlipus ant ledo, kuo plačiau paskirstyti savo kūno svorį, ridentis arba šliaužti į kranto pusę. Atsistoti tik išlipus ant kranto.

Pastebėjus įlūžusį ir skęstantį žmogų, nepulti prie eketės – toje vietoje ledas yra plonesnis. Nedelsdami skambinkite skubios pagalbos numeriu 112. Jeigu įmanoma, bandykite nuo kranto ar tilto ištiesti ar mesti skęstančiajam pagalbinę priemonę, į kurią galėtų įsikibti. Nerizikuokite savo gyvybe.

Ištraukus skęstantįjį į krantą, patikrinkite jo kvėpavimą ir pulsą, prireikus pradėkite gaivinti. Jei yra galimybė, nugabenkite jį į šiltą patalpą, nuvilkite šlapius drabužius ir pakeiskite juos sausais, šiltai apklokite. Esant hipotermijai dėkite šiltus kompresus ant krūtinės, kaklo, galvos, kirkšnių. Jei žmogus sąmoningas, duokite gerti šiltų saldžių gėrimų. Netrinkite jo odos, neduokite gerti alkoholinių gėrimų.

Aplinkosaugininkai taip pat primena, kad žvejai mėgėjai prieš žvejybą ir po žvejybos privalo susitvarkyti savo žūklės vietą, t. y. 5 m spinduliu nuo žvejybos vietos turi būti surinktos visos šiukšlės ir išmestos į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius.

 

AM ir AAD informacija

Dalintis