Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Dr. Inga STADALIENĖ
LSMU VA dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos terapijos skyriaus vedėja
 

Problema ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams augintiniams

2024/02/10


Į veterinarijos klinikas kiekvieną dieną atvežama augintinių, kuriuos kankina virškinimo sistemos sutrikimai, tokie kaip vėmimas, viduriavimas, apetito sumažėjimas. Veterinarijos gydytojas, išklausęs anamnezę, apžiūrėjęs gyvūną, atlikęs kraujo morfologinį, biocheminį ir, jei reikia, išmatų tyrimą, gali diagnozuoti parazitines virškinimo sistemos ar kitas ligas, galinčias turėti įtakos virškinimo sistemai, pvz., inkstų ir kepenų veiklos sutrikimus.

Vienas dažniausių sutrikimų

Dažnu atveju reikalingas pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kuris nėra invazyvus, o aptikti struktūriniai organų pakitimai leidžia įvertinti uždegiminius, onkologinius ar kito pobūdžio specifinius pakitimus, kurie patikslina diagnozę ir parenkamas tikslingas gydymas. Retesniais atvejais, diagnozuojant virškinimo sistemos sutrikimus, naudojami ir šiek tiek invazyvesni tyrimai, tokie kaip endoskopija ir kompiuterinė tomografija. Endoskopinis tyrimas yra labai naudingas, nes jo metu galima aptikti ir išimti svetimkūnius iš skrandžio, detaliai apžiūrėti sienelę, paimti sienelės mėginius bakteriologiniams, histologiniams tyrimams. Kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas siekiant įvertinti tikslesnę pakitimų vietą, išplitimą ir pobūdį, ypač tas sritis ar organus, kurių nepavyksta įvertinti kitais tyrimo metodais. Kasa yra vienas iš tų organų, kurio pakitimų vertinimas kompiuterine tomografija reikalingas planuojant chirurginį gydymą, esant arba įtariant onkologinį susirgimą.

Vienas dažniausių kasos veiklos sutrikimų tiek žmonėms, tiek smulkiesiems gyvūnams, ypač šunims, yra kasos uždegimas – pankreatitas. Žmonėms ir gyvūnams pasireiškiančio pankreatito priežastys ir patogenezė nėra iki galo aiškūs. Įvairūs tyrimai rodo gyvūno rūšies ir priežasties specifiškumą, tačiau tai gali būti netiesiogiai susiję su staiga išsivystančiu pankreatitu. Daugiau tyrimų yra atlikta žmonių medicinos srityje ir dažniausios ūmių pankreatito priežastys yra tulžies pūslės akmenligė, alkoholio vartojimas ir nežinoma kilmė. Veterinarinėje medicinoje dažniausiai ir sutinkame nežinomos kilmės pankreatitą šunims, kai sunku įvardyti tikrąją susirgimo kilmę. Mokslinėje literatūroje pateikiama daugybė rizikos veiksnių, kurie grupuojami į mitybos sukeltus, vaistų ar toksinų, endokrininių ligų, paveldimumo ar veislės specifiškumo, riebalų metabolizmo sutrikimų ir kitus įvairius veiksnius. Dažnu atveju veterinarijos gydytojams sudėtinga nustatyti tikrąją priežastį, ypač jei savininkas apie gyvūną negali pateikti daug informacijos.

Katės pankreatitu serga retai, o jei jau suserga, dažnai tai siejama su parazitinėmis (toksoplazmozė), virusinėmis (koronavirusinės, parvovirusinės, herpes ir kalicivirusinės infekcijos) ligomis arba gretutinėmis ligomis – cholangiohepatitu, kepenų lipidoze, cukriniu diabetu, plaučių tromboembolija ar uždegiminėmis žarnyno ligomis.

Pastebėta, kad viena dažniausių pankreatito priežasčių šunims, kurią pavyksta išsiaiškinti veterinarijos gydytojams, yra mitybos veiksniai. Tokių šunų savininkai prisipažįsta, kad šuo gavo vaišių nuo stalo, o tai jam nėra įprastas pašaras, gavo daugiau riebesnio pašaro arba pasivaišino turiniu iš šiukšliadėžės. Tokie neįprasti šunų pasmaguriavimai gali baigtis ir gyvūno netektimi, todėl, turint gyvūną namuose, reikia atsakingai pasidomėti gyvūno mityba ir kuo skubiau pašalinti netinkamus maisto likučius iš šunims pasiekiamų vietų. Ypač aktualu tiems, kas namuose augina apetitu nesiskundžiančius šunis.

Atpažinti nėra lengva

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Titulinėje nuotr. – Šuns kasos vaizdas ūmaus pankreatito atveju atliekant ultragarsinį tyrimą.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.