Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

2024/02/28


Panevėžys (JP.lt). „Pagal pavardę turėjau tapti muzikantu“, – šmaikščiai savo internetinėje svetainėje rašo Rokas Dūda. Tačiau šio fotografo požiūris į savo amatą ne tiek šmaikštus, kiek gilus ir prasmingas. Pasak Roko, jį fotografijos keliu veda sentimentai, kurių patyrimas ir įamžinimas per fotoaparato objektyvą jam suteikia daug džiaugsmo.

„Tik kito akyse gali pamatyti, koks esi gražus“

„Tik kito akyse gali pamatyti, koks esi gražus“ – tai Roko profesinis šūkis. Pasak fotografo, tai visiškai teisinga citata apie žmonių meilę sau.

„Manau, kad daugelis žmonių, įskaitant ir mane, esame per daug sau savikritiški. Dažnai negražiai kalbame su savimi, esame sau neatlaidūs ir per mažai save mylime. Taip pat kalbame ir apie savo išorę – teigiame, kad esame nefotogeniški, negražūs. Mano tikslas yra parodyti žmonėms, kad jie yra gražūs su visais savo trūkumais ir netobulumais“, – pradėjo pasakoti Rokas.

„Man patinka besijuokiantys žmonės, kurių akys žiba tų gražių akimirkų metu. Kaip gi toks žmogus gali būti negražus?“, – retoriškai klausė fotografas.

Citatą „tik kito akyse gali pamatyti, koks esi gražus“ fotografas rado visuomenininkės ir aktorės Nijolės Oželytės tekstuose.

„Dabar nepamenu, kuris tai buvo tekstas, tačiau man ši citata buvo tokia teisinga. Ji puikiai įprasmino mano mintis. Žinoma, ji rašė apie žmogaus vidų, turėdama omenyje, kad esame tokie, kokius mus mato kiti. O aš manau, kad tą patį galima pasakyti ir apie žmogaus išorinį grožį“, – samprotavo R. Dūda.

Rokas ieško būdų parodyti žmogui jo grožį, kuris labai skiriasi nuo savikritiškų iliuzijų, susiformavusių galvoje.

„Todėl ir fotografuoju ne tiek planuodamas, kiek išlikdamas stebėtojo pozicijoje. Taip galima „pagauti“ žmogų besielgiantį natūraliai, nebandantį pozuoti prieš kamerą. Tokiu būdu galiu įtraukti žmones, kuriant pasaką, istoriją per nuotrauką. Mane žavi tikrų emocijų įamžinimas. Tą pamatę klientai irgi labai vertina ir pradeda suprasti, kad visgi jie yra gražūs“, – šypsojosi Rokas.

Objektyvo centre – vestuvės

Vaikinas sako, kad fotografuoti vestuves – niekada nepabosta.

„Esu sentimentalus ir tikiu, kad dauguma vestuves švenčia dėl to, kad yra pasiryžę įsipareigoti vienas kitam iki pat paskutinio atodūsio. Man tai yra labai gražu. Tos emocijos mane visada labai domino ir kiekvieną kartą trokštu būti arti to, „gerti“ tai, ką pora išgyvena. Fotografija – tai natūralus būdas būti arti tų neįtikėtinai gražių momentų“, – savo požiūriu pasidalino fotografas.

Darbas – tai pomėgis

Rokas, kaip ir daugelis jaunų žmonių, skyrė laiko savo kelio paieškoms.

„Man buvo labai aktualu pagaliau suprasti, kokį darbą aš tikrai mėgčiau. Jau baiginėjau dietetikos studijas Vilniaus kolegijoje, bet vis dar nežinojau, kuo noriu būti. O tėtis vis kartoja: „Geriau jau dirbti mėgstamą darbą ir mažai uždirbti, nei uždirbti daug darbe, kurio tu nemėgsti“. Taip manydamas, neribojau savęs, ieškodamas polėkio kažkuriam darbui. Na, ir vieną dieną atradau fotografiją“, – pasakojo vaikinas.

Apie savo karjeros kelią fotografijos srityje Rokas pirmą kartą susimąstė „Erasmus+“ programoje Lenkijoje.

duda
R. Dūda.

„2018 metais jaunimo mainuose Lenkijoje pasisiūliau būti savanoriu medijų komandoje. Reikėjo filmuoti tai, ką mes veikiam projekto metu. Keliaujant atgal, užsirašiau, kad labai norėčiau tai pakartoti ir būtų tiesiog nerealu tokiu būdu užsidirbti. Praėjus keleriems metams, kai pradėjau fotografuoti, vėl atradau tą užrašą ir negalėjau nesišypsoti“, – prisiminė Rokas.

Netrukus vaikinas Vilniaus paslaugų verslo profesinėje mokykloje baigė fotografijos mokymo programą. Rokas, sako, kad pomėgį paversti darbu – verta. Veiklai vystyti prireikia ir kitokių įgūdžių, tačiau visus iššūkius galima įveikti.

„Visgi darbe turėtų būti darbo – ne visada turi būti vien tik malonumai. Taigi, didžioji dalis tų papildomų darbų yra marketingas. Jeigu darai viską pats, tai reikia išmokti save tinkamai pateikti, reklamuoti, na ir nemažai ties tuo dirbti“, – sakė savarankiškai dirbantis fotografas ir pridūrė, kad finansinė apskaita dar vienas laiko reikalaujantis aspektas, tačiau pasitelkiant VMI sukurtą virtualų buhalterį – tai nesudėtinga.

Fotografuoja ir laisvalaikiu

Rokas visada renkasi aktyvų laisvalaikį.

„Labai vertinu harmoniją kūne, kai jis klauso manęs ir galiu laisvai, nevaržomai džiaugtis kiekviena diena. Tam reikia palaikyti fizinį aktyvumą. Todėl užsiimu įvairia veikla, sportu, o ypač diskgolfu – esu nuo jo kone priklausomas“, – užsiminė fotografas.

Vaikinas ir laisvalaikiu nepaleidžia fotoaparato iš rankų.

„Viskas, ko fotografas gali norėti – tai gražūs gamtos peizažai ir jau prie jo pripratę, atsipalaidavę ir linksmi žmonės. Todėl drąsiai fotografuoju, kai grįžtu į gimtinę, sodą. Man patinka žalia, graži gamta ir saulėlydžiai laukuose. Taip pat dažnai imu juostinį fotoaparatą, su kuriuo procesas daug lėtesnis, bet visi šie romantiški vaizdai atrodo kur kas sentimentaliau“, – šypsojosi Rokas.

Kitiems savo kelią fotografijos srityje pradedantiems Rokas pataria:

„Visų pirma susikurkite portfolio dirbdami už dyką. Kai jau matysite, kad atrodo solidžiai (tobulai nebus – nepaskęskite perfekcionizme), parašykite savo socialiniuose tinkluose, kad priimate užsakymus. Mano pirmasis toks įrašas buvo labai svarbus, jaudinausi, kurį laiką nedrįsau, bet kaip ir sakiau, visi pradeda nuo nulio.“

„Ir eksperimentuokite. Darykite taip, kaip jums atrodo gražiausia. Būkite savimi, net jei baisu pagalvoti apie tai, ką klientas pasakys apie nuotrauką, kurią fotografavote per maistinę plėvelę. Tiesiog kurkite savo stilių, likite ištikimi sau, juk fotografuojame visų pirma dėl savęs, o būnant savimi – jūsų klientai jus suras“, – tvirtai interviu užbaigė fotografas Rokas Dūda.

 

Autorius Dominykas GŪRA / JP.lt

Živilės VEČIORKUTĖS nuotraukos

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...