Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl Radviliškio ir Tauragės rajonų savivaldybių tarybos nariams skirtų lėšų grąžinimo

2024/06/06


Prokuratūros šią bei praėjusią savaitę pateiktuose teismui civiliniuose ieškiniuose prašoma iš Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario Jurgio Baublio priteisti 11 tūkst. 976 eurus, o iš Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Lino Janušonio – 18 tūkst. 515 eurų.

Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių (VIGS) prokurorai.

Šiaulių apygardos prokuratūros VIGS prokuroro atlikto tyrimo duomenimis, Radviliškio rajono savivaldybei J. Baublys 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu pateikė apmokėti sąskaitas, kad kaip tarybos narys jis už degalus išleido 13 125 eurus, už transporto priemonių remontą – 2 595 eurus, o už kanceliarines išlaidas – 138 eurus.

Nors tarybos nariui priklausantys automobiliai varomi tik dyzelinu, kadencijos laikotarpiu buvo piltas ne tik minėtas kuras, bet ir benzinas bei dujos. Surinkta duomenų, kad 28 kartus degalai pilti 2 kartus per dieną, o vieną kartą – net 3 kartus, kai kuriais atvejais – ir kas keliolika minučių. Už degalus atsiskaityta 18 skirtingų banko mokėjimo kortelių. Degalai pilti ir J. Baubliui dalyvaujant Tarybos posėdžiuose.

Baublys savivaldybei pateikė atlyginti remonto išlaidas nenustatytoms transporto priemonėms, taip pat įsigijo trijų skirtingų išmatavimų 14 vnt. padangų. Padangos pirktos ir visi automobilių remonto darbai atlikti uždarojoje akcinėje bendrovėje, kurios vienintelis akcininkas yra pats J. Baublys.

Nustatyta, kad J. Baubliui dėl ligos buvo mokamos ligos išmokos, tačiau tuo laikotarpiu Radviliškio rajono savivaldybei buvo teikiami dokumentai dėl išlaidų – 1 412 eurų – atlyginimo.

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras gegužės 31 d. pateikė civilinį ieškinį, kuriuo Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų prašo Radviliškio rajono savivaldybės naudai iš J. Baublio priteisti 11 976 eurus.

Klaipėdos apygardos prokuratūros VIGS prokurorės atlikto tyrimo duomenimis, Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariui L. Janušoniui per 2019–2023 m. kadencijos laikotarpį buvo kompensuota 19 409 eurų išlaidų, patirtų už degalus. Analizuojant L. Janušonio savivaldybei pateiktus dokumentus nustatyta, kad tarybos narys degalus pirko neracionaliai dažnai, dideliais kiekiais ir daugiau nei telpa į jo automobilio baką. Remiantis tyrimo metu surinktų duomenų visuma, L. Janušonis išmokas gavo nepagrįstai, todėl visos jos turi būti grąžintos Tauragės rajono savivaldybės administracijai. Pažymėtina, kad dalį – 893 eurus – nepagrįstai gautos išmokos L. Janušonis Tauragės rajono savivaldybei grąžino. Įvertinus visas aplinkybes, prokuratūros ieškinyje nurodoma grąžintina į savivaldos biudžetą suma – 18 515 eurų.

Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 42 civilinius ieškinius bendrai 504 723 eurų sumai.

Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 638 461 eurą į savivaldybių biudžetus.

Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.

 

Prokuratūros informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis