Columbus +19,3 °C Debesuota
Antradienis, 5 Lap 2024
Columbus +19,3 °C Debesuota
Antradienis, 5 Lap 2024

Protestuojančių Europos žemdirbių išradingumui nėra ribų

2024/01/15


Ūkininkų protestų banga ritasi per visą Europą. Praėjusių metų iššūkiai, kritusios žemės ūkio produktų supirkimo kainos, „Žaliojo kurso“ reikalavimai, vis sudėtingesnės konkurencinės sąlygos, mažėjanti parama ūkininkams perpildė kantrybės taurę. Europoje ūkininkai blokuoja kelius, aukštyn kojomis apverčia kelio ženklus, degina laužus, stato kryžius.

2024-ieji prasidėjo protestais Vokietijoje, Olandijoje, Lietuvoje. Su sunkiąją žemės ūkio technika į gatves išvažiuos ir Lenkijos žemdirbiai.

Vokietija

Vokietijoje visą savaitę trukę protestai prikaustė viso pasaulio dėmesį. Iš visos šalies sostinės link išriedėję traktoriai blokavo kelius, trikdė eismą, kai kurių parduotuvių lentynos ištuštėjo, nes dėl spūsčių nepavyko laiku atsigabenti produktų.

Šiandien, paskutinę protestų dieną, policija stabdė ūkininkus, kurių transporto priekabos buvo pripildytos srutomis ir į Berlyną pajudėti leido tik jas ištuštinus. Vokiečių policijos atstovai skaičiuoja, kad iš pat ryto sostinės gatvėmis riedėjo apie 3 tūkst. sunkiasvorės žemės ūkio technikos ir į popiet vyksiantį mitingą jau buvo susirinkę apie 10 tūkst. protestuotojų. Pareigūnų teigimu, tikimasi, kad jų susirinks gerokai daugiau.

Olandija

Nuo Vakarų Flandrijos iki Antverpeno ir Limburgo olandų ūkininkai, pasigesdami valdžios reakcijos į ankstesnes akcijas, praėjusios savaitės pabaigoje perkabino kelio ženklus, apversdami juos aukštyn kojomis. Pernai, norėdami atkreipti dėmesį į savo reikalavimus, olandų žemdirbiai iš visų šalies kampelių sunkiąją technika suvažiavo į Briuselį, o dar anksčiau jaunųjų ūkininkų grupė buvo surengusi „kryžių akciją“, kaip simbolinį ženklą žlungantiems ūkiams. Žemdirbių nusivylimui, ankstesni veiksmai beveik nepakeiti situacijos, portalui HLN sakė šeštadienio naktį kelio ženklus apvertę aktyvistai.

Flandrijos ūkininkai neslepia, kad idėją apversti kelio ženklus pasiskolino iš pernai protestavusių Prancūzijos žemdirbių. Taip Nacionalinės ūkininkų sąjungų federacija ir jaunieji prancūzų ūkininkai protestavo prieš žemės ūkio politiką, kuri, pasak jų, buvo „apversta aukštyn kojomis“.

„Visas Flamandų kaimiškasis regionas mums praneša, kad spaudimas žemei ir sodininkystei yra per didelis! Suteik mums ateitį! Arba mes „jaunieji ūkininkai“ esame paskutinė gražios flamandų žemės ūkio ir agroverslo istorijos karta!“ – savo socialinėje paskyroje „Facebook“ sekmadienio rytą rašė akcijoje dalyvavusi ūkininkų grupė „Boerenhart Vlaanderen“.

Lenkija

Lenkijos žemdirbiai skelbia, kad sausio 24 d. taip pat prisijungs prie visos Europos ūkininkų protestų. Planuojama, dviejų valandų akcija vyks mažiausiai 40-yje miestų ir miestelių visoje šalyje. Taip jie palaikys kaimynų vokiečių protestą. Praėjusią savaitę lenkiškų plakatų buvo galima pastebėti Vokietijoje. Vienas jų skelbė: „Vokietijos ir Lenkijos ūkininkai kartu prieš Ukrainos grūdų importą“, rašė portalas TPR.

„Kovojame kartu, kad užtikrintume, jog ES žemės ūkis vystytųsi, o ne žlugtų, – portalui sakė žemdirbių organizacijos „Solidarność Rolników Individual“ aktyvistas ūkininkas Stanisław Barna. – Atėjome palaikyti Vokietijos ūkininkų. Turime susivienyti ir kartu protestuoti prieš ES politiką, kuri mus žudo.“

Taip pat Lenkijos ūkininkai protestuos prieš prekybos su Ukraina liberalizavimą, Europos žaliąjį kursą ir kitas Europos Komisijos idėjas, kuriomis siekiama apriboti ūkininkų veiklą. Iki šiol ūkininkų protestai buvo nukreipti prieš vyriausybę ir Žemės ūkio ministeriją. Šį kartą šeimininkai nuspręsta eiti toliau ir protestuoti prieš ES politiką.

 

ŪP portalo informacija

Panaudotos socialinių tinklų ir ŪP redakcijos nuotraukos

Dalintis