Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Puošia ir kuklumas!

2023/07/04


Vaikystėje braidydami po natūralias pievas nė įsivaizduoti negalėjome, kad tas pats augalas, liaudiškai vadintas gegutės duonele, biologų žinomas kaip raudonoji žiognagė, kada nors sulauks tokios didelės „seserų“ įvairovės – daugybės kultūrinių žiognagių veislių. Jų subtiliais, daugiausia pastelinių tonų deriniais savo gėlynuose džiaugiasi ir Laimutė Lašienė iš Alytaus rajono Ūdrijos kaimo.

Kodėl vadinta gegutės duonele?

Raudonųjų žiognagių (Geum rivale), kurios žmonių anksčiau vadintos įvairiais vardais, dar galima aptikti išlikusiose drėgnesnėse natūraliose pievose, kur nors pagrioviuose. Nuo seno ten braidžiojusiems vaikams labiau įstrigdavo ne tiek pats augalas, išskirtinis gražia ruda spalva žalioje pievoje ir apverstos taurelės formos žiedais, kiek pavadinimas – gegutės duona. Išties iš po viršutinių rudų to žydinčio varpelio lapelių švietė balta spalva, tad galbūt dėl šio „raibumo“ kadaise ir tokį pavadinimą gavo.

Pažvelgus į dabartinę žiognagių (Geum) veislių įvairovę, gali pasirodyti, kad senovinei gegutės duonelei toli gražu iki naujoviškų šios gėlės variantų. Ir vis dėlto žiedų lapeliai sluoksniuojasi panašiu principu.

„Kotas patvarus, tad šie augalai ilgai išsilaiko pamerkti, – pastebi L. Lašienė. – Tamsoki žiognagių šakniastiebiai kvapnūs (gr. geyo – kvepiu) ir medingi, tad privilioja bičių ir kamanių.“

Jų lapai plunksniški, augalai siekia apie 30 cm ūgio. Tad natūralistiniams gėlynui, alpinariumui žiognagės gali būti savita puošmena.

Laimutė Lašienė kviečia atrasti žiognages.

Spinduliuoja švelnumą

Kad kultūrinės žiognagės sodyboje ar kieme tinka visur, kur dera pastelinės, tarsi vos pienu skiestos spalvos, neleidžia abejoti ir vaizdai iš alytiškės gėlynų. Būreliais susodintos, jos iš tolo kviečia sustoti ir atsikvėpti nuo skubėjimo, pasisemti ramybės ir švelnumo.

„Gimiau ir augau kaime, mama labai mylėjo gėles, turbūt dėl to ir aš be jų neįsivaizduoju savo dienų, – prisipažino L. Lašienė. – Kai įsigijau namą, pradėjau domėtis gėlėmis, kurti gėlynus sau. Po kiek laiko netekau darbo, bet tai buvo gera proga įregistruoti nedidelį gėlių ūkelį.“

Žiognagės ją sužavėjo žiedų įvairove, ilgu žydėjimu, pradedant geguže ir baigiant birželiu, o paskui dar pakartotinai rugpjūtį.

‘Mai Tai’

Šie augalai nereikalauja ypatingos priežiūros. Pradeda vegetuoti nuo ankstyvo pavasario ir baigia paspaudus šaltukui, tad vien dėl netrumpo lapų dekoratyvumo auginti verta. Žiognagėms tinka parinkti saulėtą vietą arba dalinį pavėsį, o žiemoja nedengtos.

Šiuos, kereliais lengvai dauginamus augalus L. Lašienė augina šešerius metus ir nuo tol nėra buvę metų be naujos veislės. Žiognagių rūšių skaičius netrukus pasieks dešimtį, nustoti dairytis vis naujesnių kol kas nepavyksta. Štai keletas alytiškės auginamų veislių – įvairių, daugiausia kiek „prigesintų“ spalvų.

‘Gimlet’ – šviesiai geltonos žiognagės, ‘Fireball’ – pusiau pilnavidurės, oranžinės, ‘Bell Bank’ – rausvažiedės, ‘Coctail Tequila Sunrise’ – žiedai pusiau pilnaviduriai, geltoni su oranžiniais krašteliais, ‘Mai Tai’ – švelniai persikiniai, pilnaviduriai, ‘Borisii’ – oranžiniais žiedeliais, ‘Alabama Slammer’ – raudonai oranžiniais, pilnaviduriais.

 

Laimutės LAŠIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.