Kodėl vadinta gegutės duonele?
Raudonųjų žiognagių (Geum rivale), kurios žmonių anksčiau vadintos įvairiais vardais, dar galima aptikti išlikusiose drėgnesnėse natūraliose pievose, kur nors pagrioviuose. Nuo seno ten braidžiojusiems vaikams labiau įstrigdavo ne tiek pats augalas, išskirtinis gražia ruda spalva žalioje pievoje ir apverstos taurelės formos žiedais, kiek pavadinimas – gegutės duona. Išties iš po viršutinių rudų to žydinčio varpelio lapelių švietė balta spalva, tad galbūt dėl šio „raibumo“ kadaise ir tokį pavadinimą gavo.
Pažvelgus į dabartinę žiognagių (Geum) veislių įvairovę, gali pasirodyti, kad senovinei gegutės duonelei toli gražu iki naujoviškų šios gėlės variantų. Ir vis dėlto žiedų lapeliai sluoksniuojasi panašiu principu.
„Kotas patvarus, tad šie augalai ilgai išsilaiko pamerkti, – pastebi L. Lašienė. – Tamsoki žiognagių šakniastiebiai kvapnūs (gr. geyo – kvepiu) ir medingi, tad privilioja bičių ir kamanių.“
Jų lapai plunksniški, augalai siekia apie 30 cm ūgio. Tad natūralistiniams gėlynui, alpinariumui žiognagės gali būti savita puošmena.
Spinduliuoja švelnumą
Kad kultūrinės žiognagės sodyboje ar kieme tinka visur, kur dera pastelinės, tarsi vos pienu skiestos spalvos, neleidžia abejoti ir vaizdai iš alytiškės gėlynų. Būreliais susodintos, jos iš tolo kviečia sustoti ir atsikvėpti nuo skubėjimo, pasisemti ramybės ir švelnumo.
„Gimiau ir augau kaime, mama labai mylėjo gėles, turbūt dėl to ir aš be jų neįsivaizduoju savo dienų, – prisipažino L. Lašienė. – Kai įsigijau namą, pradėjau domėtis gėlėmis, kurti gėlynus sau. Po kiek laiko netekau darbo, bet tai buvo gera proga įregistruoti nedidelį gėlių ūkelį.“
Žiognagės ją sužavėjo žiedų įvairove, ilgu žydėjimu, pradedant geguže ir baigiant birželiu, o paskui dar pakartotinai rugpjūtį.
Šie augalai nereikalauja ypatingos priežiūros. Pradeda vegetuoti nuo ankstyvo pavasario ir baigia paspaudus šaltukui, tad vien dėl netrumpo lapų dekoratyvumo auginti verta. Žiognagėms tinka parinkti saulėtą vietą arba dalinį pavėsį, o žiemoja nedengtos.
Šiuos, kereliais lengvai dauginamus augalus L. Lašienė augina šešerius metus ir nuo tol nėra buvę metų be naujos veislės. Žiognagių rūšių skaičius netrukus pasieks dešimtį, nustoti dairytis vis naujesnių kol kas nepavyksta. Štai keletas alytiškės auginamų veislių – įvairių, daugiausia kiek „prigesintų“ spalvų.
‘Gimlet’ – šviesiai geltonos žiognagės, ‘Fireball’ – pusiau pilnavidurės, oranžinės, ‘Bell Bank’ – rausvažiedės, ‘Coctail Tequila Sunrise’ – žiedai pusiau pilnaviduriai, geltoni su oranžiniais krašteliais, ‘Mai Tai’ – švelniai persikiniai, pilnaviduriai, ‘Borisii’ – oranžiniais žiedeliais, ‘Alabama Slammer’ – raudonai oranžiniais, pilnaviduriais.
Laimutės LAŠIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.