Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024
Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024


Vytenis NEVERDAUSKAS
„Ūkininko patarėjo“ vyriausiasis redaktorius 

Raudondvario pilyje šunų, kaip Tiškevičių laikais

2024/06/18


Praėjusį šeštadienį Raudondvario pilis skambėjo nuo lojimo įvairiais šunų „dialektais“ – keli šimtai apie 50 veislių šunų savininkų suvažiavo į tarptautinę parodą. Į pilį sugužėjo ir daugybė smalsuolių, kurie puikiai praleido laiką, bendraudami su draugiškais keturkojais, nemokamai pasmaguriavo medžiotojiškų patiekalų.

Renginys buvo skirtas LSMU Gyvūnų mokslo fakulteto lektoriui Mindaugui Paleckaičiui ir Lietuvos kinologijos centro įkūrėjui Albertui Dziadui atminti. Parodos organizatoriai – du žinomi šalies kinologai Egidijus Dagilis ir Žilvinas Giedraitis bei jų talkininkų būrys. Ypač daug prisidėjo Lietuvos heideterjerų augintojų klubas, kurio prezidentas ir yra Ž. Giedraitis, medžiotojų bendruomenėje taip pat žinomas kaip Heidė. Raudondvaris pasirinktas ne atsitiktinai, nes jį valdę grafai Tiškevičiai puoselėjo kultūringos medžioklės tradicijas ir veisė medžioklinius šunis.

 Dagilis Mroczkowska  Giedraitis
Egidijus Dagilis, Iwona Mroczkowska ir Žilvinas Giedraitis.

Šioje parodoje buvo vertinami medžiokliniai šunys pagal jų veislėms būdingas savybes, atrenkami perspektyviausi heideterjerų patinai ir patelės. Kiti šunys taip pat buvo vertinami, renkami gražiausi savo veislės atstovai. Teisėjavo dvi autoritetingos tarptautinės teisėjų komandos. Viena – naujai kuriamai heideterjerų veislei ir kita – visiems šunims bei šuniukams.

Žilvinas Giedraitis
Žilvinas Giedraitis su savo augintiniu bėga ringe.

Heideterjerų parodos nugalėtoju tapo Gedimino Ganatausko patinas Gabis.

LSMU Gyvūnų mokslo katedros lektoriaus M. Paleckaičio parodos nugalėtoju tapo Frizos bišonų veislės šuo (savininkė Diana Lukjanova iš Latvijos), antroji vieta atiteko trumpaplaukiui miniatiūriniam taksui (savininkas Jevgenijus Monahovas iš Latvijos), trečioji –  Jorkšyro terjerui (savininkas Dmitrijus Šecelnikovas iš Latvijos)

sunu paroda

sunu parodos akimirkos
Parodos akimirkos.

Heideterjerai

Kad heideterjerų veislė iš tiesų dar vystosi, rodo skirtingas jos atstovų kailis. Jis gali būti su juodomis dėmėmis kaip jagdterjero, rausvai rudas ar rudas su juodu atspalviu, tigrinės spalvos dėmėmis ar visiškai tigrinis, su juoda nugara ar beveik visai juodas. Ir vilnos kokybė skiriasi: yra trumpaplaukių, ilgaplaukių, šiurkščiaplaukių heideterjerų.

Žiūrint į kiekvieną konkretų šunį, galima įžvelgti vienos ar kitos veislės darbui naudojamų veislinių požymių. Pavyzdžiui, vieno šuns didesnė galvos apimtis ir platesni žandikauliai, paveldėti iš bulterjerų. Mažos, gudrios trikampės akutės irgi buvo geras šios tezės atspindys. Kitas – tobula jagdterjero kopija, tik didesnis. Rudieji heideterjerai aiškiai turi erdelterjerui ir airių medžiokliniam terjerui būdingą galvos liniją ir vilnos atspalvį. Kūno sudėjimas kiekvieno egzemplioriaus irgi kiek skiriasi: vienas kresnesnis ir žemesnis, kitas ryškiai atletiškas, trečias pagal savo proporcijas ilgakojis. Kalytės elegantiškesnės ir kompaktiškesnės už patinėlius. Heideterjerų ūgis įvairuoja nuo 40 iki 55 cm, svoris – 15–25 kg.

Veislė atsirado tik prieš keturiasdešimt metų. Jos iniciatoriai Hansas Werneris Jahnke, Karlas Heinzas Markhoffas ir Adolfas Mennerichas siekė sukurti universalų šunį, kuris galėtų dirbti sudėtingame reljefe ir įvairiomis sąlygomis, pavyzdžiui, nendrių pelkėse ar sniege, būtų darbštus medžioklėje su varovais, nelėktų vyti manguto iš urvo, galėtų ilgai sekti sužeistą gyvūną ir išlaikytų jį vietoje, būtų lojalus šeimininkui ir ramus buityje. Svarbiausiu medžioklės objektu veislės iniciatoriai numatė šernus.

Heideterjerai kol kas nepripažinti Tarptautinės kinologijų federacijos, nes dar reikia pasiekti tam tikrą šunų skaičių ir įvykdyti dar kelias sąlygas, įskaitant stabilią, nusistovėjusią išvaizdą. Vienas pirmųjų heideterjerų savininkų Lietuvoje Ž. Giedraitis sakė: „Pagrindinė sąlyga, kuria vis dar vadovaujasi augintojai Vokietijoje, yra geros darbo savybės. Kad pagerintų kokį gebėjimą arba rodiklį ar suteiktų jėgos, heideterjerai vis dar poruojami su veislei formuoti naudotų kitų veislių šunimis. Taip kuriama didelė fenotipinių šunų masė, iš kurios ilgainiui galutinai susidarys veislė.“

Kataryna ŠTERNA,

Žurnalas „Medžioklė“

 

Autoriaus nuotraukos

Viršelyje: Parodos organizatoriai ir teisėjai: viena iš renginio organizatorių Marina Pysko – European Kennel group atstovė, Lietuva; Sebastian Hackbarth – tarptautinės kategorijos teisėjas iš Vokietijos, kuris vertino  medžioklinės heideterjerų veislės šunis; Lietuvos heideterjerų augintojų klubo prezidentas Žilvinas Giedraitis – vienas iš pagrindinių renginio organizatorių; teisėjas Arturas Šuliauskas – vertino visų veislių šunis; tarptautinės kategorijos teisėjas Egidijus Dagilis – vienas iš pagrindinių organizatorių; tarptautinės kategorijos teisėja Iwona Mroczkowska iš Lenkijos; tarptautinės kategorijos teisėjas Henning Meyer iš Norvegijos – vertino visų veislių šunis; tarptautinės kategorijos teisėjas Mathians Steinhofel iš Vokietijos – vertino medžioklinės heideterjerų veislės šunis; Natalija Balgajeva – European Kennel group atstovė, Latvija. Nuotraukoje nėra tarptautinės kategorijos teisėjo Kęstučio Padelsko, kuris vertino heideterjerų veislės šunis.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis