Rūgštynės Red-veined įspūdingos tamsiai raudonais lapkočiais ir lapų gyslomis. Jos kuo puikiausiai tiks ne tik maistui, bet ir gėlynui ar stalui papuošti. Tad drąsiai sodinkite ir tarp dekoratyvinių augalų, tik pagalvokite, kuo šį gėlyną tręšite – geriau rinkitės ekologiškas, augaliniu pagrindu pagamintas trąšas.
Raudongyslių rūgštynių pamažu jau randasi ir lietuviškuose daržuose, gėlynuose, viename kitame ūkyje. Jas išbandę daržininkai tvirtina, kad dėl ryškios spalvos tokios rūgštynės įdomiau atrodo, jomis galima papuošti patiekalus, salotas. Tikrai nenuvilia ir skonis.
Tiesa, pailgi, ovalūs lapeliai kiek mažesni už įprastų rūgštynių, tačiau maistiniu požiūriu raudongyslės rūgštynės ypač vertingos. Jose gausu geležies, kalio, magnio, kalcio, fosforo, vitaminų A, C, B, flavonoidų, pasižyminčių antioksidaciniu poveikiu, kitų vertingų medžiagų.
Raudongyslė rūgštynė kartais prilyginama net vaistažolei, galinčiai padėti mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Ją vertina sergantieji kraujotakos sistemos ligomis. Šios rūgštynės pasižymi antiseptiniu poveikiu, gelbsti nuo uždegimų, jų nuoviru gali būti gydomos žaizdos, nudegimai, bėrimai, vabzdžių įgėlimai. Gali būti naudingos inkstams, šlapimo kanalams valyti.
Vis tik jomis piktnaudžiauti nereikėtų, nes oksalo rūgštis gali ir pakenkti – skatinti susidaryti akmenis inkstuose. Tad šias lapines daržoves patariama valgyti saikingai.
Raudongyslių rūgštynių derlius nesibaigia nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Jos nėra lepios, auginamos kaip įprastos rūgštynės, o kad neužpultų kenkėjai, iškart po žiemos, pasak šias daržoves ne vienus metus auginančių daržininkų, pravartu užkloti agroplėvele. Bet žiemai joms priedangos nereikia.
Gražių ir skanių rūgštynių nesunku užsiauginti iš sėklų. Joms daug saulės nereikės, puikiai augs daliniame pavėsyje, lengvame šešėlyje. Mėgsta drėgną, bet neužmirkstančią dirvą. Norint jų sulaukti ankstyvam derliui, teks auginti šiltnamyje arba po priedangomis.
Skaniausi yra jauni lapeliai. Jie užauga per 30–40 dienų nuo sudygimo, o peraugę būna kietoki. Salotose jauni lapeliai pasižymi citrinos poskoniu, švelnia rūgštele. Bet neverta nusiminti, jeigu lapų priaugo taip gausiai, kad šeima nespėja valgyti, o kaimynai ir draugai jau taip pat dosniai pavaišinti. Verta į virtuvę parsinešti ir visiškai užaugusių raudongyslių rūgštynių lapų (gali siekti 35 cm), mat jie skanūs pakepinti, dera su žuvies patiekalais, kiaušiniais. Šios rūgštynės tinka ir sriuboms, troškiniams, tik lapelius suberti reikėtų jau baigiant virti.
Dekoratyvumas – išskirtinė šių daugiamečių augalų savybė. Būtinai pasinaudokite ja. Ryškiomis raudonomis gyslomis išvagoti žali lapeliai žaismingai užpildo tuščius žemės lopinėlius, pagyvina daržovių, gėlių ar prieskonių lysves.
„Rasų“ informacija
123rf nuotr.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos