Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Riesta ne tik lietuviškiems ekologiniams ūkiams

2023/11/27


Jau kuris laikas, kai ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje kalbama apie ekologinių plotų mažėjimą. Tai patvirtina naujausios žinios iš Žemutinės Saksonijos. Ekologinio ūkininkavimo kompetencijos centro analizė atskleidžia, kad ekologinio ūkininkavimo plotai per metus susitraukė 3700 ha.

Po šiųmečio pasėlių deklaravimo Lietuvoje akivaizdžiai pasimatė, kaip drastiškai sumažėjo ekologinių ūkių. Nuo 2007 m. augęs žemės ūkio sektorius pernai, palyginti su 2022 m., susitraukė 6 proc. Tai privertė Vyriausybę koreguoti Strateginio plano tikslus. Regis, savus planus bus nelengva įgyvendinti ir kai kuriuose regionuose ūkininkaujantiems vokiečiams.

Pasak Vokietijos Žemutinės Saksonijos žemės ūkininkų sąjungos (Landvolk) pranešimo, ekologinio ūkininkavimo nuosmukį patyrė 31 iš 37 šiai federalinei žemei priklausančių rajonų. Tik keli iš jų, daugiausia regiono pietryčiuose, sugebėjo išplėsti ekologinius plotus.

Antai Goslaro rajone ekologinis plotas padidėjo 43 proc., Peinės rajone – 34 proc. (beveik per metus: 2022 m. rugpjūtis – 2023 m. birželis), tačiau federalinės žemės šiaurės rytuose – rodikliai priešingi: Liuchovo-Danenbergo rajonas prarado 140 ha, Heidekreiso rajonas – 185 ha, o Liuneburgo rajonas – 825 ha.

Manoma, kad tendenciją lemia tai, kad naujosios BŽŪP finansinės paramos dydžiai ir ekologinės schemos nėra patrauklios daugeliui "ekologų".

Šiemet daugiau nei praėjusiais metais ekologinių ūkių atsisakė nuomojamos žemės, o kai kuriais atvejais ūkių savininkai dalį savo žemių išnuomojo tradiciniu būdu ūkininkaujantiems kolegoms.

Ekologinio ūkininkavimo kompetencijos centras, atsižvelgdamas į 2023 m. pateiktas paraiškas išmokoms gauti, skelbia, kad lyderis yra Liuchovo-Danenbergo rajonas (10 883 ha), po jo rikiuojasi Heidekreisas (9 453 ha), Liuneburgas (8 014 ha).

Per pastaruosius penkerius metus ekologiniai plotai Žemutinėje Saksonijoje vidutiniškai augo 8,2 proc. ir pasiekė iki 147 931 ha plotą. Politikų iškeltas tikslas yra iki 2030 m. šį plotą iki dešimtmečio pabaigos padidinti iki 15 proc.

Pusę ekologinės žemės ūkio paskirties žemės sudaro pievos, 45 proc. dirbama ariama žemė, po 2 proc. užima daržovės ir daugiamečiai augalai. Ekologinių ūkių skaičius šioje Vokietijos žemėje viršijo 2600 (per metus jų padaugėjo 152) – tai sudaro 7,4 proc. visų Žemutinės Saksonijos ūkių.

 

ŪP portalas su Landvolk Niedersachsen

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...