Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Rinkoje jau stinga kai kurių daržovių sėklų

2024/02/04


Profesionalūs daržininkai jau planuoja darbus, svarsto, kiek auginti vietinių daržovių. Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Indrė Lukoševičienė „Ūkininko patarėjui“ pripažino, kad šiais metais daržininkams teks plačiau atverti pinigines, nes sertifikuotos sėklos brangsta. Besiruošiant pavasariui rinkoje jau pasijuto sėklinių bulvių stygius, trūksta ir svogūnų sėklų.

Plačiau pravers pinigines

Kaip ŪP sakė LDAA direktorė I. Lukoševičienė, daržininkystės sektorius patyrė sunkumų dėl pernai buvusių itin nepalankių gamtos sąlygų, kurios lėmė daržovių sandėliavimą ir kokybę. „Jau matome, kad pavasarį jausis daržovių trūkumas. Taip pat daržininkystės sektorius susiduria su darbo jėgos trūkumu, nes daržovių auginimas reikalauja daug rankų darbo. Daržininkams, kaip ir visiems ūkininkams, kilo problemų dėl žymėtojo dyzelino naujos naudojimo tvarkos, padidinus akcizą suskystintoms naftos dujoms, reikalaujant atkurti daugiametes pievas. Todėl daržininkystės ūkiai ir dalyvavo Vilniuje vykusioje protesto akcijoje“, – problemas vardijo I. Lukoševičienė.

Ar šiais metais daržininkai išlaikys tuos pačius daržovių plotus? Pasak LDAA direktorės, kaip kis plotai, geriausiai bus matyti po pasėlių deklaracijos. Tikimasi, kad daržovių plotai išliks panašūs. Tačiau, kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet daržininkams teks plačiau atverti pinigines įsigyjant sertifikuotų sėklų, kurios kiekvienais metais brangsta. „Vidutinis profesionalių sėklų brangimas šiais metais yra apie 3–4 proc. Sėklų brangimui įtaką daro keli veiksniai – brangstanti gamyba bei didėjantis poreikis, kuris yra didesnis nei paklausa.

Jų derliui, kaip ir iš jų išauginamai produkcijai, didelės įtakos turi gamtos sąlygos. Labiausiai jaučiamas svogūnų sėklų trūkumas“, – akcentavo I. Lukoševičienė.

Pagrindinės daržovės

Strateginėmis mūsų šalies daržovėmis LDAA direktorė įvardijo bulves, burokėlius, svogūnus, morkas, kopūstus ir lauko salotas. Liūdna, tačiau kopūstų plotai turi tendenciją mažėti ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Bulvių plotai Lietuvoje tai didėja, tai – mažėja. Pokyčiai priklauso nuo rinkos situacijos. Jei rinkoje vienais metais bulvių trūksta, kitais metais pasėlių plotai padidėja, jei perteklius – plotai mažėja. Tokia tendencija.

„Sertifikuotų sėklinių bulvių trūksta visoje Europoje, ne išimtis ir Lietuva. Tai įvyko dėl pernai vyravusių nepalankių gamtos sąlygų bei nepalankios kainodaros. Išaugus vartojimui ir perdirbimui skirtų bulvių kainoms, augintojams tapo patraukliau auginti būtent tam skirtas bulves, o ne sėklines, kurių auginimui keliami ypač dideli reikalavimai. Prekiniai daržininkystės ūkiai supranta sertifikuotos sėklos naudą ir ją naudoja bei sėklą atnaujina. Gera sėkla turi tiesioginės įtakos daržovių derliui ir kokybei. Ūkiai, kurie augina bulves pagal nacionalinės kokybės produkcijos (NKP) schemą ir jas sertifikuoja, yra įpareigoti naudoti 30 proc. sertifikuotų sėklinių bulvių“, – ŪP aiškino LDAA direktorė.

Pasikeitė kainos

„Vfarm“ šeimos ūkio, daugiau nei 20 metų dauginančio ir parduodančio aukštų reprodukcijų įvairių veislių sėklines bulves, komercijos vadovė Rugilė Gikarė ŪP paantrino, kad Europoje – didžiulis sėklinių bulvių stygius ir kainos yra pasikeitusios. „Sėklinių bulvių kainos nesikeitė COVID-19 pandemijos laikotarpiu ir po jo. Bet kai vyko didžiulė infliacija ir energetikos krizė, tam tikrų rūšių, pvz., maistinių ir traškučiams skirtų bulvių, kainų skirtumai buvo dideli, todėl sėklinių bulvių rinka į tai reagavo. Šiemet sėklinių bulvių pardavimo kainos yra 20–30 proc. didesnės nei praėjusiais metais. Kai kurių veislių bulvių, kurių trūks, pardavimo kainos bus dar aukštesnės. Kas visa tai lemia? Ūkininkai yra atsisakę pasirašyti kontraktus su selekcininkų kompanijomis ir auginti sėklines bulves dauginimui, nes tai yra rizikinga. Be to, po energetinių kainų šuolių visos kitos kultūros tapo pelningesnės. Todėl rinkoje trūksta apie 20–30 proc. sėklinių bulvių“, – kainų šuolio motyvus įvardijo R. Gikarė.

Jau rezervuoja

„Vfarm“ ūkio komercijos direktorė minėjo, kad stambieji bulvių augintojai, ilgalaikiai partneriai jau yra rezervavę reikiamus kiekius sėklinių bulvių. Tačiau, nepaisant to, ūkyje dar yra galimybė įsigyti daugumos veislių bulvių sėklos. „Šiuo metu elektroninėje platformoje siūlome ne vienos ir ne dviejų, bet 10 veislių bulvių. Netrukus prasidės sertifikavimas ir daiginimui bus pradedamos tiekti pirmosios partijos. Tiesa, iš ankstyviausių veislių bulvių, pas mus yra likę tik vienos veislės – ‘Adora’ – bulvių“, – sakė R. Gikarė.

Rengiant šį straipsnį per darbų gausą su ŪP nespėjo pabendrauti bulvių sėklininkystės ūkio „Šaka“ direktorius Darius Matijošaitis. Šios bendrovės internetinėje parduotuvėje rašoma, kad jau galima rezervuoti reikiamus kiekius sėklinių bulvių, bet kai kurių veislių bulvės jau išparduotos.

Turėtų suskubti

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis